Wieżowce w Warszawie IV

Wieżowce w Warszawie IV

Jakub Zazula
Jakub Zazula
REKLAMA

Witamy w kolejnym odcinku “Wieżowców w Warszawie” naszego zestawienia budowanych, planowanych oraz niezrealizowanych budynków w stolicy. W tym odcinku przyjrzymy się kilku zaawansowanym budowom, ukończonym etapom oraz jednemu kontrowersyjnemu projektowi przy ulicy Srebrnej. Zapraszamy na film!


Office House Towarowa 22


Zaczynamy od biurowca Office House, części kompleksu Towarowa 22. Budowla powstaje przy ulicy Pańskiej, w sąsiedztwie realizowanego biurowca The Form oraz ukończonego Warsaw Unit. Office House to jeden z niższych budynków kompleksu, mierzyć będzie 42 metry na 10-ciu kondygnacjach.

Budynek zaprojektowany przez JEMS Architekci, a oprócz klasycznej funkcji biurowo-usługowej, oferuje liczne ogólnodostępne przestrzenie wspólne, bogato obsadzone zielenią.

fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula

Konstrukcja już wyraźnie zaznacza się na biurowej mapie Warszawy. Towarowa 22 to wspólne przedsięwzięcie deweloperskie firm z Grupy Echo Investment i AFI Europe. Parter Office House został zaprojektowany jako strefa handlowo-usługowa i gastronomiczna.

Została wzbogacona o oranżerie z elementami małej architektury oraz przytulne kąty do relaksu, nawiązujące do naturalnego otoczenia. Na wyższych piętrach znajdą się elastyczne przestrzenie biurowe, które można dostosować do indywidualnych potrzeb, nazwane “zielonymi loggiami”.

Aby podkreślić unikalny charakter budynku, stworzono pawilon o lekkiej, przyciągającej uwagę konstrukcji, z wewnętrzną antresolą. Dla wygody użytkowników, budynek jest łatwo dostępny z różnych środków transportu – spacer z pobliskiej stacji metra "Rondo Daszyńskiego" zajmuje zaledwie dwie minuty, a rowerzyści będą mogli skorzystać z dedykowanego parkingu z zapleczem dla jednośladów.

The FORM

Numer dwa w tym odcinku to bezpośredni sąsiad poprzednika budynek biurowy The FORM. Powstający u zbiegu ulic Pańskiej i Miedzianej budynek to flagowy projekt deweloperski Lincoln Property Company Poland.

The FORM oferować będzie 30 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni na 9-ciu kondygnacjach naziemnych.

Budynek zapewnia dużą powierzchnię najmu w ramach jednej kondygnacji – od nieco ponad dwóch do prawie czterech tysięcy metrów kwadratowych, co umożliwia najemcom elastyczne planowanie funkcjonalnej przestrzeni biurowej.

Autorem projektu są uznane biura architektoniczne Kuryłowicz & Associates oraz Epstein.

W sercu obiektu znajdzie się przestronne, zielone patio o powierzchni niemal 700 mkw., stworzone jako kolejna strefa spotkań i odpoczynku dla wszystkich najemców. To miejsce będzie harmonijnie łączyć się z planowanym nowym parkiem miejskim, usytuowanym tuż obok The FORM, przy ulicy Miedzianej.

Na parterze budynku, na dedykowanej powierzchni dwóch i pół tysiąca metrów kwadratowych, dostępne będą szerokie usługi i punkty handlowe dla najemców oraz lokalnej społeczności. Wszystkie lokale handlowo-usługowe będą łatwo dostępne dla klientów bezpośrednio z ulicy.

VIBE


Kompleks biurowy VIBE powstaje u zbiegu ulic Towarowej i Kolejowej w pobliżu dworca Warszawa Główna. Inwestorem jest firma Ghelamco.

Docelowo składać będzie się z dwóch budynków. Pierwszy z nich, o wysokości ok. 45 metrów, ma być oddany do użytkowania w II kwartale 2024 roku. Z kolei drugi, o wysokości 95 m, znajduje się w fazie projektowej.

fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula

Niższy gmach wyróżnia elewacja która nawiązuje do industrialnej historii Woli. VIBE to projekt, który ma za zadanie tworzenie przestrzeni miejskich. Kluczowym elementem drugiego etapu będzie publiczny skwer z przestrzenią handlowo-kulturalną oraz osobnym pawilonem gastronomicznym.

Po raz pierwszy w Polsce, budynek zostanie wyposażony w własną, specjalnie skomponowaną audiosferę, nadającą mu unikalny i niepowtarzalny charakter.

Będzie ona automatycznie dostosowywać się do tempa i rytmu życia wewnątrz budynku w czasie rzeczywistym.

REKLAMA

Za projekt budynku odpowiedzialna jest pracownia architektoniczna PIG Architekci.


Skyreach

Przy ul. Grzybowskiej 59 ruszyła budowa apartamentowca Skyreach. Początki budowy nie wyglądają zbyt spektakularnie, ale liczymy,, że budowa spokojnie zaraz się rozkręci.

Inwestorem są spółki LRC i G City.

Budynek o wysokości 174 metrów oferować ma ponad 900 apartamentów na wynajem wraz z infrastrukturą i licznymi udogodnieniami dla mieszkańców, takimi jak m.in. centrum SPA, całodobową recepcją i siłownią.

fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula

Autorem projektu sprzed dekady jest renomowana pracownia Kuryłowicz & Associates, która nadała nowej wieży bardzo prostą formą.

Skyreach będzie nowym elementem zabudowy kwartału przy skrzyżowaniu ulic Grzybowskiej i Wroniej. Wieżowiec będzie otaczał plac ogólnodostępny od strony wschodniej oraz uzupełniał pierzeję ulicy Grzybowskiej. Jego imponująca wysokość będzie dominującym elementem w najbliższej okolicy, będąc prawie dwukrotnie wyższym od otaczającej zabudowy.

Studio Skanska

Przy ulicy Łuckiej 9 trwa realizacja drugiego wyższego etapu kompleksu Studio Skanska. Bezpośrednio przy pierwszym 55-metrowym etapie powstaje kolejny 102-metrowy.

Studio B dostarcza już na warszawski rynek 16 400 mkw. powierzchni biurowej. Studio A i B to efekt współpracy duńskiej pracowni Arrow Architects oraz polskiej Grupy Pięć Architekci. Zarówno projektanci, jak i inwestorzy, zapewniają, że te dwa budynki zmienią oblicze kolejnego kwartału Warszawskiej Woli.

fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula

W ramach tego projektu powstanie przestrzeń miejska dostępna dla wszystkich, z zielonymi roślinami przez cały rok i urokliwą architekturą. Plac ma być połączeniem pomiędzy ulicami Prostą i Łucką oraz Fabryką Norblina.

K-Tower Srebrna


W miejscu błękitnego budynku przy ulicy Srebrnej planowano budowę 190-metrowego wieżowca K-Tower.

W artykule "Gazety Wyborczej" z 29 stycznia 2019 roku opisano negocjacje między Jarosławem Kaczyńskim a deweloperem Geraldem Birgfellnerem w sprawie projektu budowy na Woli.

Kaczyński, będący członkiem rady nadzorczej spółki Srebrna, jest przedstawiany jako kluczowa postać w tych rozmowach. Spółka ta jest właścicielem działki przy ul. Srebrnej 16, gdzie planowano budowę wieżowca.

Jednakże Kaczyński i Birgfellner nie doszli do porozumienia, co skutkowało zawiadomieniem do prokuratury przez Austriaka w związku z możliwością popełnienia przestępstwa.

Gerald Birgfellner zeznał przed śledczymi, jak Jarosław Kaczyński, prezes partii PiS, domagał się od niego wręczenia 50 tysięcy złotych obecnemu przy negocjacjach księdzu. Miało to być warunkiem koniecznym do rozpoczęcia budowy "dwóch wież" w Warszawie, co wymagało zgody duchownego.

fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula

W końcu Srebrna zawnioskowała o budowę stu trzydziesto ośmiometrowej budowli. Władze miasta nie wyraziły zgody na budynek wyższy niż 35 m.

Budowa nigdy nie doszła do skutku i raczej nie zapowiada się, żeby się rozpoczęła.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA