100 procent domu - przebudowa i modernizacja domu jednorodzinnego we Wrocławiu

100 procent domu - przebudowa i modernizacja domu jednorodzinnego we Wrocławiu

Wrocław
KMA Kabarowski Misiura Architekci
KMA Kabarowski Misiura Architekci
REKLAMA

Jak można nadać zaniedbanej, przedwojennej willi współczesny charakter? Architekci z KMA zaproponowali modernizację, obejmującą zarówno zmiany we wnętrzu, jak i ujednolicenie elewacji. Powstał budynek ewidentnie nowoczesny, nawiązujący jednak wyraźnie do dawnej architektury i tradycyjnej formy domu.

100 procent domu

 

Dom – jaki powinien być? Jednorodzinny, wolnostojący, otoczony zielenią. Wystarczy? Chyba jednak nie. Szczególnie, jeśli punktem wyjścia jest zaniedbany budynek, wymagający nie tylko remontu, ale również nadania mu nowego charakteru – tak, aby powstał dom, w którym urok minionej przeszłości zostanie harmonijnie połączony z dyskretną nowoczesnością.

Architekci z KMA zaproponowali właścicielom niewielkiego domu z końca lat 20. XX wieku modernizację, obejmującą zarówno zmiany we wnętrzu, jak i ujednolicenie elewacji. Na wrocławskim Biskupinie powstał budynek ewidentnie nowoczesny, mający jednak wyraźne konotacje z dawnym budownictwem i tradycyjną formą domu, przede wszystkim za sprawą prostej, zwartej bryły z wysokim, dwuspadowym dachem, krytym ceramiczną dachówką. Zabiegiem, który nadaje całości współczesny wyraz, jest redukcja zbędnych detali i dodatkowych elementów: cokół został zastąpiony platformą-tarasem (co również optycznie odciążyło budynek), mansardę zasłonięto szklanym kubikiem, parter wyróżniono okładziną drewnianą, a wszystkie rynny ukryto tak, aby nie zakłócały gładkich powierzchni ścian. Od strony ogrodu, kiedy rozsunie się duże tafle okien, można połączyć salon z tarasem i uzyskać w ten sposób przestrzeń idealną do spotkań, imprez i relaksu.

Ten nowy-stary dom ma stonowaną i elegancką kolorystykę, z przewagą szarości, bieli i brązów. Zastosowano najwyższej jakości materiały wykończeniowe: grafitowe dachówki ceramiczne, biały beton, czarne szkło, a także niezwykle dekoracyjny i wytrzymały drewniany fornir. 

Ściany zewnętrzne pokryte zostały warstwą białego, idealnie gładkiego tynku – białe ściany to doskonałe tło dla zieleni i drzewa na tarasie, które będzie osłaniać pokoje przed słońcem, a także dla odtworzonego skrzynkowego okna w elewacji zachodniej. Perfekcyjna biel eksponuje bryłę, jest ponadczasowa i wyrafinowana, sugeruje również, że ten budynek to nie tylko dom – to 100 procent domu.

 

REKLAMA

KMA Kabarowski Misiura Architekci

Przebudowa i modernizacja domu jednorodzinnego

 

Adres: Wrocław, ul. Kossaka

Autorzy: Łukasz Kabarowski, Anna Misiura

Projekt: 2009, realizacja: 2010-2011

Powierzchnia użytkowa: 247 m2

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA