Czy można stworzyć dom nowoczesny, nie rezygnując przy tym z przedwojennego klimatu? Patrząc na modernizację domu jednorodzinnego z lat 30 na Biskupinie, przy ul. Kossaka trzeba przyznać, że wrocławskim architektom się to udało.
Architekci z wrocławskiej pracowni KMA pokazali jak można ciekawie i ładnie odnowić dom. Zaproponowali właścicielom niewielkiego obiektu domu z lat 30. XX wieku z Biskupina gruntowną przebudowę i modernizację, obejmującą zarówno zmiany we wnętrzu, jak i ujednolicenie oraz całkowicie nowe ukształtowanie elewacji - zachowane zostały właściwie tylko fundamenty, ściany piwnicy i parteru oraz strop nad piwnicą.
Powstał budynek ewidentnie nowoczesny, mający jednak wyraźne konotacje z dawnym budownictwem i tradycyjną formą domu, przede wszystkim za sprawą prostej, zwartej bryły z wysokim, dwuspadowym dachem, krytym ceramiczną dachówką.
Zabiegiem, który nadaje całości współczesny wyraz, jest redukcja zbędnych detali i dodatkowych elementów: cokół został zastąpiony platformą-tarasem (co również optycznie odciążyło budynek), mansardę zasłonięto szklanym kubikiem, parter wyróżniono fornirowaną okładziną drewnianą, a wszystkie rynny ukryto tak, aby nie zakłócały gładkich powierzchni ścian.
REKLAMA
Użyte materiały mają w przypadku takiego starego-nowego domu ogromne znaczenie - trzeba połączyć tradycyjną technologię z innowacyjnymi rozwiązaniami. Wybrana kolorystyka (szarość, biel i brąz) zdeterminowała dobór materiałów wykończeniowych: grafitowych dachówek ceramicznych, białego betonu na terasie (dopełnionego płytkim basenem od strony ogrodu), szkła (w tym przyciemnianego, na poddaszu), drewnianego forniru połączonego z dużymi taflami szyb na parterze oraz białego, cienkowarstwowego tynku, dzięki któremu udało się osiągnąć idealnie gładkie, matowe powierzchnie ścian.
Gładkie, białe ściany to doskonałe tło dla zieleni i drzewa na tarasie, które będzie osłaniać pokoje przed słońcem, a także dla odtworzonego skrzynkowego okna w elewacji zachodniej. Perfekcyjna biel nie tylko eksponuje bryłę, ale przede wszystkim podkreśla fakt, że ten budynek to nie tylko dom - to 100 procent domu.
Autorami projektu są Łukasz Kabarowski i Anna Misiura. Jak się wam podoba ta renowacja?
Autor: bk, mat. pras