Lubartowska 20 – kamieniczka w duchu przedwojennej Pragiźródło: Materiały inwestora

Lubartowska 20 – kamieniczka w duchu przedwojennej Pragi

Warszawa
REKLAMA
Stołeczna Praga Południe wzbogaci się o replikę małej kamienicy w stylu modernizmu lat 30. XX wieku. Inwestycją taką holding NC Investment chciałby wytyczyć nowy trend w rozwoju stołecznego budownictwa mieszkaniowego na terenach historycznie związanych z przedwojenną Warszawą.
Stara część Pragi i otoczenie Placu Szembeka stwarzają klimat do budowania takich replik. Mieliśmy bardzo precyzyjną wizję tego, jak ten budynek powinien wyglądać. Wydawało się naturalne, że coś, co będzie kamienicą będzie wyglądało znacznie lepiej niż nowoczesna zabudowa, mimo że nie wszystkie budynki, jakie są w okolicy mają charakter kamieniczny. Pierzeje tej części miasta skłaniają do budowy właśnie takich domów w przedwojennym stylu i one zapewne będą powstawały. Mam nadzieję, że nasza kamieniczka wytyczy ten kierunek. Jest ona dla klientów o sprecyzowanym, wyrobionym guście, którzy doceniają rozwiązania klasyczne i związany z nimi wystrój – mówi Piotr Laszkiewicz, prezes NC Investment.
Po przedstawieniu projektantom precyzyjnej wizji dewelopera kameralny budynek zaprojektowała pracownia Wawa Architekci. Generalnym wykonawcą jest spółka NC Construction. Budowa właśnie ruszyła i stan "0" osiągnie w maju 2018 roku. Sześciokondygnacyjna kamieniczka przy ul. Lubartowskiej 20 zaoferuje w swoim wysokim standardzie parking podziemny na dziewięć miejsc, parter z lokalem komercyjnym i cztery piętra, gdzie na każdym znajdą się dwa 3-pokojowe mieszkania o powierzchni ok. 60 mkw.
Prace nad projektem kamieniczki komentuje architekt Piotr Mortka – Wzięliśmy pod uwagę nie tylko obecne trendy w architekturze, ale także uwzględniliśmy formę architektoniczną budynku bliską modernizmu lat 30. ubiegłego wieku. Niejednokrotnie miała ona charakter »architektury narodowej«. Stąd też występowanie obramowań okien oraz wejścia głównego do budynku w formie zbliżonej do bramy z przełomu XIX i XX wieku i okresu międzywojennego. Drzwi wejściowe do lokali mieszkalnych mają obramowania i dodatkowo portyk nad nimi. Wystrój części wspólnych budynku nawiązuje swoją formą do kamienic mieszczańskich końca XIX i początku XX wieku oraz międzywojnia.
Wiceprezes NC Investment Rafał M. Maresch dodaje – Lubartowska 20 jest inwestycją za gotówkę bez kredytu bankowego. Nie żałujemy środków, aby obiekt ten zrealizować na najwyższym poziomie estetycznym, wykonawczym i funkcjonalnym. W tej kategorii inwestycji będzie ona jedną z naszych flagowych.
Estetyka stanowi jedną z największych wartości kamieniczki. Każde mieszkanie ma jeden balkon typu porte-fenêtre i jeden klasyczny, ale nie od ulicy, ponieważ rozwiązanie takie źle wygląda w przypadku kamienicy i prawie nie występuje ono w stołecznych obiektach historycznych tego typu.
REKLAMA
Estetyka części wspólnych w tym projekcie jest szczególnie rozbudowana i dopracowana. Poręcze i pochwyty będą oddawały klimat balustrad balkonowych. Podłogi części wspólnych będzie stanowił odpowiednio stylizowany gres. Jak stwierdza architekt Piotr Mortka – Wiele elementów wykończenia budynku, takich jak m.in. posadzki części wspólnych, wykonanych będzie z materiałów nawiązujących do epoki. Wykończenia ścian i sufitów będą miały sztukaterie, podobnie w stylu z epoki będą drzwi do lokali mieszkalnych, drzwi zewnętrze do budynku, oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne. Roboty te będą wymagały szczególnej staranności i zatrudnienia fachowców mających doświadczenie w pracach konserwatorskich nad zabytkami lub znających charakter minionej epoki przełomu XIX i XX wieku.
NC Investment nie ma planów zakupu starych kamienic do rewitalizacji, nie wyklucza jednak podobnych projektów replik kamienicznych w przyszłości i również w tym rejonie. Będzie to jednak uzależnione od warunków pozyskania działek inwestycyjnych.
Lubartowska 20 powstała również według innych wysoce oczekiwanych przez rynek kryteriów. Przyszli właściciele lokali mieszkalnych zwracają szczególną uwagę na lokalizację swojego domu, dostęp do komunikacji zbiorowej, odległość od obiektów handlowych, szkół, przedszkoli, parków, czas dojazdu do miejsc pracy itp. Budynek przy Lubartowskiej 20 zlokalizowany został w cichej, nastrojowej okolicy, w uliczce bez wielkiego natężenia ruchu kołowego, ale jednocześnie w niewielkiej odległości od ośrodków kultury, oświaty oraz w pobliżu wielkomiejskich węzłów komunikacyjnych, jak ulice Grochowska, Szaserów, trasa wyjazdowa na Lublin, a także w pobliżu centrów handlowych przy ulicach Ostrobramskiej i Grochowskiej.
Replika kamieniczki stan surowy otwarty osiągnie we wrześniu 2018 roku. Zakończenie inwestycji wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie planowane jest na kwiecień 2019 roku.
Źródło: materiały prasowe

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA