[Wrocław] Laur konserwatorski dla dworca Wrocław Główny

[Wrocław] Laur konserwatorski dla dworca Wrocław Główny

REKLAMA

Polskie Koleje Państwowe S.A. otrzymały Dolnośląski Laur Konserwatorski za przebudowę dworca Wrocław Główny. Dworzec został wyróżniony za połączenie zabytkowej bryły z rozwiązaniami na miarę XXI wieku.

 

Dolnośląski Laur Konserwatorski to prestiżowa nagroda przyznawana za wybitne realizacje konserwatorskie na terenie Dolnego Śląska od 2009 roku. Dworzec został doceniony w kategorii zabytki nieruchome. Kapituła konkursu podkreśliła, że dzięki przeprowadzonej w latach 2010-2012 inwestycji dworzec połączył w sobie historię z nowoczesnością. Dzięki inwestycji udało się też pogłębić wiedzę na temat historii obiektu.

 

– Jesteśmy niezwykle zadowoleni z tego wyróżnienia. Przebudowa dworca Wrocław Główny była dla nas jednym z najtrudniejszych i absolutnie wyjątkowych przedsięwzięć inwestycyjnych w ostatnich latach, gdyż wymagała zachowania walorów architektonicznych i historycznych obiektu oraz ich połączenia z rozwiązaniami na miarę XXI wieku – mówi Jarosław Bator, dyrektor zarządzający Pionu Nieruchomości w PKP S.A.

 

Wrocławski dworzec Główny wybudowany w latach 1855-1857 i rozbudowany na przełomie XIX i XX jest perłą europejskiej architektury dworcowej. Dzięki inwestycji przeprowadzonej w latach 2010 – 2012 stał się on bardziej funkcjonalny, bezpieczny i komfortowy dla korzystających z niego podróżnych, w tym osób niepełnosprawnych. Podczas przebudowy kompleksu wybudowano między innymi podziemny parking na 217 samochodów, a także nowy Pawilon Południowy tzw. dworzec nocny od strony ulicy Suchej, na którego dachu zlokalizowano kolektory słoneczne. Ponadto przystosowano budynek do obsługi osób niepełnosprawnych i wprowadzono szereg udogodnień dla pasażerów, w tym nowe systemy nagłośnienia, wizualnej informacji podróżnych oraz taśmy bagażowe i windy.

 

Dolnośląski Laur Konserwatorski to kolejna wyróżnienie, które otrzymały Polskie Koleje Państwowe S.A. za przebudowę dworca Wrocław Główny. Wcześniej najważniejszy z wrocławskich dworców otrzymał między innymi nagrodę Eurobuild Awards 2012 w kategorii RICS Regeneration Award w Polsce, przyznawaną przez grono specjalistów z branży nieruchomościowo-deweloperskiej oraz w konkursie „Piękny Wrocław”  za modernizację obiektu historycznego. Wielokrotnie za projekt przebudowy dworca byli również nagradzani jego projektanci – Grupa 5 Architekci, a także generalny wykonawca prac Budimex S.A. oraz wykonawca prac konserwatorskich Castellum.

Tagi:

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA