Wrocław: Archicom przebuduje dawną centralę na Szczepinie. W planach około 100 lokaliźródło: Orange Polska

Wrocław: Archicom przebuduje dawną centralę na Szczepinie. W planach około 100 lokali

Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Piętrowy biurowiec przy zbiegu ulic Czarnieckiego i Lubińskiej ma się zamienić w co najmniej kilkupiętrowy blok. Wrocławski deweloper jest już kolejnym inwestorem, który przymierza się do tego projektu.
Archicom S.A. zawarł 13 sierpnia z osobą fizyczną umowę nabycia 100% udziałów w spółce AWM Nieruchomości Sp. z o.o. za 36 tys. zł. W jej użytkowaniu wieczystym jest działka nr 12/1 o powierzchni 2 202 mkw., zlokalizowana przy ul. Czarnieckiego 31 na wrocławskim Szczepinie. Zakup sfinansowała z pożyczki w wysokości 7 mln zł udzielonej przez spółkę związaną z Archicomem. Deweloper planuje inwestycję obejmującą około 100 lokali mieszkalnych i usługowych.
UM Wrocławia

Pierwszy inwestor się wycofał

Na posesji stoi piętrowy budynek biurowo-techniczny o pow. całkowitej 1284,3 mkw. Orange Polska S.A. sprzedał w czerwcu ubiegłego roku w trybie negocjacji prawo użytkowania wieczystego (do 2089 roku) nieruchomości. Wszystkie informacje, w tym te o nabywcy i wartości transakcji, są objęte tajemnicą handlową. W ostatnim ogłoszeniu podał cenę 8,9 mln zł netto. W marcu 2018 roku informowaliśmy, że oczekiwał 3,6 mln zł, a w kwietniu zeszłego roku ta kwota wzrosła do 4,5 mln zł. Warunkiem sprzedaży było m.in. ustanowienie bezterminowego prawa użytkowania 325,3 mkw. (54,7 mkw. w piwnicy i 270,6 mkw. na parterze).
Okazało się, że nowym użytkownikiem wieczystym państwowej działki został AWM Nieruchomości (spółka związana z AWM Budownictwo S.A.). Złożył w lutym wniosek o pozwolenie na rozbudowę i nadbudowę biurowca przy wraz ze zmianą funkcji na budynek wielorodzinny z częścią usługową (hotelowo-biurowo-handlową) o kubaturze 161 891 metrów sześciennych. Dokument obejmował również utworzenie parkingów (podziemnego i naziemnego) oraz zagospodarowanie terenu. Za projekt odpowiadała Olejnik Pracownia Projektowa. Inwestor dwukrotnie uzupełniał braki, aż 6 sierpnia wycofał wniosek.
REKLAMA
Orange Polska

28 metrów w górę

Teren nie jest objęty planem miejscowym, dlatego było konieczne ustalenie warunków zabudowy. Magistrat wydał je (na wniosek osoby fizycznej) we wrześniu 2018 roku. Chodziło o dopuszczenie rozbudowy i nadbudowy istniejącego biurowca wraz ze zmianą jego przeznaczenia na budynek wielorodzinny z częścią usługową (hotelowo-biurowo-handlową) i garażem podziemnym.
Ustalone warunki dopuszczają realizację 28-metrowej budowli z płaskim dachem, z elewacją frontową (od strony ul. Czarnieckiego) szeroką na 40 m. Przyszły inwestor może zabudować maksymalnie 45% pow. działki, a przynajmniej 25% przeznaczyć na zieleń. Obsługę komunikacyjną zapewni od strony ul. Lubińskiej przez istniejący zjazd. Przebuduje przy tym skrzyżowanie ul. Czarnieckiego i Lubińskiej. Musi zagwarantować minimum 1,2 miejsca postojowego na każde mieszkanie i 20 na 1000 mkw. pow. użytkowej usług.
Więcej zdjęć w galerii.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA