DODAJ

Wrocław: Lokum Porto – Lokum Deweloper chce zbudować przy Odrze prawie 20 budynków z niemal 1 500 lokalami

Mieszkania i domy / Wrocław
Wrocław: Lokum Porto –
Mariusz Bartodziej
2020-01-24 08:45:31
Wrocławski deweloper przygotowuje się do realizacji inwestycji na pięciohektarowym terenie dawnej giełdy samochodowej na Szczepinie już od kilku lat. Uzyskał już decyzję środowiskową, a w najbliższych miesiącach spodziewa sie też pozwolenia na budowę. Na osiedle złożą się zarówno mieszkania, jak i apartamenty hotelowe.

Prezydent miasta wydał 11 grudnia decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia planowanego przy ulicy Gnieźnieńskiej 4-8 na Szczepinie (inwestor złożył wniosek w tej sprawie w maju 2018 roku). Chodzi o budowę zespołu budynków wielorodzinnych i hotelowo/usługowych wraz z garażami podziemnymi i naziemnymi. Mają powstać na działkach nr 6/1, 7/9 oraz 7/10, o łącznej powierzchni 5,5373 ha. Pow. zabudowy ma wynieść 1,5781 ha.

Prawie 1 500 lokali w kilku etapach

Lokum Deweloper S.A. chce postawić 14 budynków wielorodzinnych z garażami podziemnymi mających od czterech do dziewięciu pięter oraz trzy obiekty hotelowo-usługowe liczące pięć-siedem kondygnacji nadziemnych, z garażami naziemnymi i lokalami usługowymi w przyziemiu (docelową funkcję i podziały mają określić najemcy). Dojazd ma być zapewniony od północno-zachodniej strony (przy zabudowaniach Politechniki Wrocławskiej).

Pierwszy etap zakłada realizację trzech bloków z około 400 mieszkaniami i jednego aparthotelu z ok. 76 lokalami. W drugiej fazie deweloper chce zbudować pięć budynków wielorodzinnych z ok. 337 mieszkaniami. W ramach trzeciej, ostatniej, zaplanował sześć bloków z ok. 413 mieszkaniami oraz dwa obiekty hotelowe z ok. 261 apartamentami. Łącznie ma zapewnić ok. 1 211 miejsc parkingowych – 1 049 w garażach podziemnych i nadziemnych oraz 162 w terenie.

Inwestor stara się od marca ubiegłego roku o pozwolenie na budowę. Spodziewa się, że uzyska je w tym kwartale. W planach na 2021 rok ma 476 lokali, na 2022 r. 508, a pozostałe 500 w perspektywie 2023+. Za projekt odpowiada wrocławska pracownia AP Szczepaniak Sp. z o.o. Sp. k.

Lata przygotowań

Lokum Deweloper nabył w grudniu 2015 roku prawo użytkowania wieczystego terenu dawnej giełdy samochodowej od Spółdzielni Pracy Transportowo-Spedycyjnej we Wrocławiu (działki nr 7/9 i 7/10, o łącznej powierzchni ponad 4,2 ha). Zapłacił 10 mln zł netto. Następnie dokupił sąsiednią parcelę nr 6/1, przy ul. Gnieźnieńskiej 4. Za cały obszar o powierzchni 5,5 ha zapłacił łącznie 13,6 mln zł.

UM Wrocławia


W latach 2017-2018 pozbył się uniemożliwiającej realizację swoich planów linii energetycznej. Prace wykonała firma Elektrotim S.A. Otrzymała 11,92 mln zł netto.

Inwestor otrzymał pierwsze pozwolenia już w 2017 roku. Dotyczyły rozbiórki hali warsztatowej, rampy oraz wiat, a także budowy linii kablowych wraz z kanalizacją światłowodową. W październiku i listopadzie 2018 roku dostał kolejne dwie zgody. Pierwsza obejmowała pozbycie się zbiorników paliwowych, a druga przebudowę budynku biurowo-socjalnego wraz z wyburzeniami obiektów.

Zmiany na Szczepinie

Na tym nie koniec sporych inwestycji na Szczepinie. W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o planowanej licytacji komorniczej nieruchomości przy ul. Robotniczej, a także opisywaliśmy, jak duży projekt przygotowuje w pobliżu Lokum Deweloper.

Za to w tym tygodniu pisaliśmy o planach Cavatiny Holding S.A. przebudowy dawnych, zabytkowych Zakładów Wytwórczych Ogniw i Baterii "Volta" przy ul. Sikorskiego, a także postawienia nowego biurowca.

Investphoto.pl