Wrocław: Chcą zasypać basen i zabudować dawną, zabytkową stocznięfot. Mariusz Bartodziej

Wrocław: Chcą zasypać basen i zabudować dawną, zabytkową stocznię

Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Urzędnicy prowadzą od ubiegłego roku postępowanie w sprawie decyzji środowiskowej dla inwestycji planowanej przy ulicy Kościerzyńskiej na Kowalach. Grupa Odratrans planuje postawić dziesięć budynków wielorodzinnych. Uchwalony w tym roku plan miejscowy nie przewiduje tego rodzaju realizacji.
Magistrat poinformował 15 listopada o zakończeniu postępowania dowodowego w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji planowanej przy ul. Kościerzyńskiej 55 na Kowalach, na działce nr 6/74 (o powierzchni 5,8214 ha, należącej do Skarbu Państwa z wieczystym użytkowaniem). Szczecińska spółka RCI Sp. z o.o., wchodząca w skład grupy kapitałowej OT (Odratrans) Logistics, planuje budowę m.in. 10 czterokondygnacyjnych budynków wielorodzinnych. Mają stanąć także na terenie nieczynnego basenu stoczniowego, po jego wcześniejszym zasypaniu.
Z treści mpzp wynika, że plan ten nie przewiduje inwestycji o charakterze mieszkalnym wraz z planowaną infrastrukturą (miejsca do parkowania pojazdów) – informują urzędnicy. – Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach [...] może zostać wydana po uprzednim stwierdzeniu zgodności jego lokalizacji z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Stwierdzenie niezgodności planowanej inwestycji z zapisami MPZP stanowi podstawę do odmowy wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Regionalny dyrektor ochrony środowiska stwierdził 3 września konieczność przeprowadzenia oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Sprawa zostanie załatwiona do 31 grudnia.
UM Wrocławia
UM Wrocławia

Co można zbudować na terenie zabytkowej stoczni?

Wrocławska Stocznia Rzeczna (dawna stocznia rzeczna Zacisze) powstała w latach 20. XX wieku. 70 lat później zaczęła podupadać, aż ją zlikwidowano. Jest wpisana do gminnej ewidencji zabytków pod kilkoma pozycjami: zespół budowlany dawnej stoczni rzecznej Zacisze, budynek przemysłowy (warsztat I), suchy dok, pochylnia oraz śrubownia.
Rada miejska podjęła 26 kwietnia ubiegłego roku uchwałę w sprawie przygotowania "miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulicy Kwidzyńskiej i stoczni rzecznej Zacisze". Uchwaliła go 17 października 2019 r.
UM Wrocławia
UM Wrocławia
REKLAMA
Zgodnie z nim działka nr 6/74 znajduje się na trzech obszarach. We wschodniej części (rogowy teren) są dopuszczone m.in. usługi I (biura, handel, czy gastronomia), usługi II (mariny, porty rzeczne) i obiekty hotelowe ("budynki niemieszkalne zakwaterowania turystycznego"), o wysokości do 22 m. Nieczynny basen jest przeznaczony m.in. pod wody powierzchniowe, usługi II, wieże widokowe oraz aktywność gospodarczą (produkcja), do 25 m. Na północno-zachodniej części parceli mogą powstać m.in. obiekty usług II, produkcyjne, biurowe, handlowe, czy magazynowe, wysokie na maksymalnie 25 m.
Spółka RCI dwukrotnie składała uwagi do opracowywanego planu miejscowego. W czerwcu zeszłego roku oczekiwała m.in. ustanowienia na użytkowanej przez siebie parceli funkcji podstawowej jako mieszkalnej oraz dopuszczenia czterech kondygnacji nadziemnych i wyburzenia istniejących obiektów. Wnioskowała też, we wrześniu tego roku, o zmiany w ustalonej już treści MPZP. W obu przypadkach spotkała się z odmową ze strony urzędników.
fot. Mariusz Bartodziej
fot. Mariusz Bartodziej

Sprawa ciągnie się od ponad roku

O wszczęciu postępowania w sprawie decyzji środowiskowej informowaliśmy w maju rok temu. Przedstawiciele firmy nie zdradzali wówczas szczegółów przedsięwzięcia. Mówili tylko, że na razie prowadzą nieoficjalne rozmowy i rozeznają się marketingowo. Nie mają zatwierdzonych planów, w którym kierunku podążą. Od tego czasu nie udzielali odpowiedzi na kolejne pytania.
Miesiąc później RCI wnioskowała o wydłużenie terminu uzupełnienia dokumentacji do 31 sierpnia, z uwagi na konieczność przeprowadzenia badań przyrodniczych w terenie. Trzy miesiące temu urzędnicy informowali, że z powodu potrzeby uzyskania niezbędnych opinii i analizy zebranego materiału wydłużają rozstrzygnięcie sprawy do 29 listopada.

Miała powstać 25-piętrowa wieża

Informacje o zamierzeniu zabudowy Wrocławskiej Stoczni Rzecznej pojawiły się siedem lat temu. Firma Alterco S.A. podpisała w sierpniu przedwstępną umowę nabycia udziałów w dwóch spółkach celowych, utworzonych w celu realizacji inwestycji przy ul. Kwidzyńskiej. Planowała utworzyć nad Odrą duży kompleks wielofunkcyjny. Miały się na niego składać budynki mieszkalne, biurowe, handlowe i rekreacyjne. Nad całością miała dominować 25-piętrowa wieża, w której znalazłby się m.in. czterogwiazdkowy hotel. Prace budowlane miały ruszyć w 2013 roku, jednak plany nie doszły do skutku.
fot. Kajtman
fot. Kajtman

Komentarze (1)

Napisz komentarz
Edek(gość)
Szkoda wcześniejszych planów Alterco. Widać, że inwestycja była dobrze przemyślana i harmonijnie wpisywała się w to miejsce.
REKLAMA