Wrocław: Chcą zasypać basen i zabudować dawną, zabytkową stocznięfot. Mariusz Bartodziej

Wrocław: Chcą zasypać basen i zabudować dawną, zabytkową stocznię

Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Urzędnicy prowadzą od ubiegłego roku postępowanie w sprawie decyzji środowiskowej dla inwestycji planowanej przy ulicy Kościerzyńskiej na Kowalach. Grupa Odratrans planuje postawić dziesięć budynków wielorodzinnych. Uchwalony w tym roku plan miejscowy nie przewiduje tego rodzaju realizacji.
Magistrat poinformował 15 listopada o zakończeniu postępowania dowodowego w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji planowanej przy ul. Kościerzyńskiej 55 na Kowalach, na działce nr 6/74 (o powierzchni 5,8214 ha, należącej do Skarbu Państwa z wieczystym użytkowaniem). Szczecińska spółka RCI Sp. z o.o., wchodząca w skład grupy kapitałowej OT (Odratrans) Logistics, planuje budowę m.in. 10 czterokondygnacyjnych budynków wielorodzinnych. Mają stanąć także na terenie nieczynnego basenu stoczniowego, po jego wcześniejszym zasypaniu.
Z treści mpzp wynika, że plan ten nie przewiduje inwestycji o charakterze mieszkalnym wraz z planowaną infrastrukturą (miejsca do parkowania pojazdów) – informują urzędnicy. – Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach [...] może zostać wydana po uprzednim stwierdzeniu zgodności jego lokalizacji z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Stwierdzenie niezgodności planowanej inwestycji z zapisami MPZP stanowi podstawę do odmowy wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Regionalny dyrektor ochrony środowiska stwierdził 3 września konieczność przeprowadzenia oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Sprawa zostanie załatwiona do 31 grudnia.
UM Wrocławia

Co można zbudować na terenie zabytkowej stoczni?

Wrocławska Stocznia Rzeczna (dawna stocznia rzeczna Zacisze) powstała w latach 20. XX wieku. 70 lat później zaczęła podupadać, aż ją zlikwidowano. Jest wpisana do gminnej ewidencji zabytków pod kilkoma pozycjami: zespół budowlany dawnej stoczni rzecznej Zacisze, budynek przemysłowy (warsztat I), suchy dok, pochylnia oraz śrubownia.
Rada miejska podjęła 26 kwietnia ubiegłego roku uchwałę w sprawie przygotowania "miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulicy Kwidzyńskiej i stoczni rzecznej Zacisze". Uchwaliła go 17 października 2019 r.
UM Wrocławia
Zgodnie z nim działka nr 6/74 znajduje się na trzech obszarach. We wschodniej części (rogowy teren) są dopuszczone m.in. usługi I (biura, handel, czy gastronomia), usługi II (mariny, porty rzeczne) i obiekty hotelowe ("budynki niemieszkalne zakwaterowania turystycznego"), o wysokości do 22 m. Nieczynny basen jest przeznaczony m.in. pod wody powierzchniowe, usługi II, wieże widokowe oraz aktywność gospodarczą (produkcja), do 25 m. Na północno-zachodniej części parceli mogą powstać m.in. obiekty usług II, produkcyjne, biurowe, handlowe, czy magazynowe, wysokie na maksymalnie 25 m.
Spółka RCI dwukrotnie składała uwagi do opracowywanego planu miejscowego. W czerwcu zeszłego roku oczekiwała m.in. ustanowienia na użytkowanej przez siebie parceli funkcji podstawowej jako mieszkalnej oraz dopuszczenia czterech kondygnacji nadziemnych i wyburzenia istniejących obiektów. Wnioskowała też, we wrześniu tego roku, o zmiany w ustalonej już treści MPZP. W obu przypadkach spotkała się z odmową ze strony urzędników.
fot. Mariusz Bartodziej

Sprawa ciągnie się od ponad roku

O wszczęciu postępowania w sprawie decyzji środowiskowej informowaliśmy w maju rok temu. Przedstawiciele firmy nie zdradzali wówczas szczegółów przedsięwzięcia. Mówili tylko, że na razie prowadzą nieoficjalne rozmowy i rozeznają się marketingowo. Nie mają zatwierdzonych planów, w którym kierunku podążą. Od tego czasu nie udzielali odpowiedzi na kolejne pytania.
Miesiąc później RCI wnioskowała o wydłużenie terminu uzupełnienia dokumentacji do 31 sierpnia, z uwagi na konieczność przeprowadzenia badań przyrodniczych w terenie. Trzy miesiące temu urzędnicy informowali, że z powodu potrzeby uzyskania niezbędnych opinii i analizy zebranego materiału wydłużają rozstrzygnięcie sprawy do 29 listopada.

Miała powstać 25-piętrowa wieża

Informacje o zamierzeniu zabudowy Wrocławskiej Stoczni Rzecznej pojawiły się siedem lat temu. Firma Alterco S.A. podpisała w sierpniu przedwstępną umowę nabycia udziałów w dwóch spółkach celowych, utworzonych w celu realizacji inwestycji przy ul. Kwidzyńskiej. Planowała utworzyć nad Odrą duży kompleks wielofunkcyjny. Miały się na niego składać budynki mieszkalne, biurowe, handlowe i rekreacyjne. Nad całością miała dominować 25-piętrowa wieża, w której znalazłby się m.in. czterogwiazdkowy hotel. Prace budowlane miały ruszyć w 2013 roku, jednak plany nie doszły do skutku.
fot. Kajtman

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

LCube inwestuje pod Wrocławiem. Wybuduje Logistic Park Wrocław
Kolejny inwestor zdecydował się na ulokowanie swojego parku magazynowo-logistycznego w aglomeracji w...
Centrum Praskie Koneser w Warszawie zostanie sprzedane
Znajdujące się na terenie dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek, w samym centrum dzielnicy Stara Praga,...
Niemiecki koncern BSH rozszerza produkcję we Wrocławiu. Będą nowe miejsca pracy
Jeden z największych niemieckich koncernów zwiększy zatrudnienie w swojej fabryce w stolicy Dolnego...
Lidl otwiera kolejny sklep pod Wrocławiem
Lidl otwiera kolejny sklep w aglomeracji wrocławskiej. W czwartek, 5 sierpnia o godz. 6 otworzy swoj...
Rynek powierzchni biurowych w Warszawie w II kw. 2021 roku
Jak będą wyglądać biura, gdy skończy się pandemia? Na warszawskim rynku biur, po pięciu kwartałach k...
Średnia cena ofertowa mieszkań w Warszawie przekroczyła 12 tysięcy złotych
Na koniec czerwca 2021 roku po raz pierwszy w historii cena metra kwadratowego mieszkania pozostając...
Coraz bliżej rozbiórki kontrowersyjnego budynku Solpolu w centrum Wrocławia
Wykonano kolejny krok w celu rozbiórki kontrowersyjnego budynku Solpolu w samym centrum Wrocławia. 3...
Kraków nadal najatrakcyjniejszym i największym regionalnym rynkiem biurowym w Polsce
Według raportu "Office Occupier": Rynek biurowy w Krakowie” firmy doradczej Cresa, wolumen transakcj...
Nowy właściciel rozbuduje akademik przy ulicy Prusa. Zakupił też działkę pod nową inwestycję
Nuveen Real Estate i europejska spółka mieszkaniowa Value One, Eagle JVCo, kupiła od spółek zależnyc...
Dolny Śląsk: Ruszyła budowa I etapu wielkiej inwestycji w Sycowie [WIZUALIZACJE]
Wiodący deweloper powierzchni komercyjnych Hillwood rozpoczął budowę pierwszej hali w nowym projekci...