Wrocław: Chcą zasypać basen i zabudować dawną, zabytkową stocznięfot. Mariusz Bartodziej

Wrocław: Chcą zasypać basen i zabudować dawną, zabytkową stocznię

Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Urzędnicy prowadzą od ubiegłego roku postępowanie w sprawie decyzji środowiskowej dla inwestycji planowanej przy ulicy Kościerzyńskiej na Kowalach. Grupa Odratrans planuje postawić dziesięć budynków wielorodzinnych. Uchwalony w tym roku plan miejscowy nie przewiduje tego rodzaju realizacji.
Magistrat poinformował 15 listopada o zakończeniu postępowania dowodowego w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji planowanej przy ul. Kościerzyńskiej 55 na Kowalach, na działce nr 6/74 (o powierzchni 5,8214 ha, należącej do Skarbu Państwa z wieczystym użytkowaniem). Szczecińska spółka RCI Sp. z o.o., wchodząca w skład grupy kapitałowej OT (Odratrans) Logistics, planuje budowę m.in. 10 czterokondygnacyjnych budynków wielorodzinnych. Mają stanąć także na terenie nieczynnego basenu stoczniowego, po jego wcześniejszym zasypaniu.
Z treści mpzp wynika, że plan ten nie przewiduje inwestycji o charakterze mieszkalnym wraz z planowaną infrastrukturą (miejsca do parkowania pojazdów) – informują urzędnicy. – Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach [...] może zostać wydana po uprzednim stwierdzeniu zgodności jego lokalizacji z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Stwierdzenie niezgodności planowanej inwestycji z zapisami MPZP stanowi podstawę do odmowy wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Regionalny dyrektor ochrony środowiska stwierdził 3 września konieczność przeprowadzenia oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Sprawa zostanie załatwiona do 31 grudnia.
UM Wrocławia

Co można zbudować na terenie zabytkowej stoczni?

Wrocławska Stocznia Rzeczna (dawna stocznia rzeczna Zacisze) powstała w latach 20. XX wieku. 70 lat później zaczęła podupadać, aż ją zlikwidowano. Jest wpisana do gminnej ewidencji zabytków pod kilkoma pozycjami: zespół budowlany dawnej stoczni rzecznej Zacisze, budynek przemysłowy (warsztat I), suchy dok, pochylnia oraz śrubownia.
Rada miejska podjęła 26 kwietnia ubiegłego roku uchwałę w sprawie przygotowania "miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulicy Kwidzyńskiej i stoczni rzecznej Zacisze". Uchwaliła go 17 października 2019 r.
UM Wrocławia
Zgodnie z nim działka nr 6/74 znajduje się na trzech obszarach. We wschodniej części (rogowy teren) są dopuszczone m.in. usługi I (biura, handel, czy gastronomia), usługi II (mariny, porty rzeczne) i obiekty hotelowe ("budynki niemieszkalne zakwaterowania turystycznego"), o wysokości do 22 m. Nieczynny basen jest przeznaczony m.in. pod wody powierzchniowe, usługi II, wieże widokowe oraz aktywność gospodarczą (produkcja), do 25 m. Na północno-zachodniej części parceli mogą powstać m.in. obiekty usług II, produkcyjne, biurowe, handlowe, czy magazynowe, wysokie na maksymalnie 25 m.
Spółka RCI dwukrotnie składała uwagi do opracowywanego planu miejscowego. W czerwcu zeszłego roku oczekiwała m.in. ustanowienia na użytkowanej przez siebie parceli funkcji podstawowej jako mieszkalnej oraz dopuszczenia czterech kondygnacji nadziemnych i wyburzenia istniejących obiektów. Wnioskowała też, we wrześniu tego roku, o zmiany w ustalonej już treści MPZP. W obu przypadkach spotkała się z odmową ze strony urzędników.
fot. Mariusz Bartodziej

Sprawa ciągnie się od ponad roku

O wszczęciu postępowania w sprawie decyzji środowiskowej informowaliśmy w maju rok temu. Przedstawiciele firmy nie zdradzali wówczas szczegółów przedsięwzięcia. Mówili tylko, że na razie prowadzą nieoficjalne rozmowy i rozeznają się marketingowo. Nie mają zatwierdzonych planów, w którym kierunku podążą. Od tego czasu nie udzielali odpowiedzi na kolejne pytania.
Miesiąc później RCI wnioskowała o wydłużenie terminu uzupełnienia dokumentacji do 31 sierpnia, z uwagi na konieczność przeprowadzenia badań przyrodniczych w terenie. Trzy miesiące temu urzędnicy informowali, że z powodu potrzeby uzyskania niezbędnych opinii i analizy zebranego materiału wydłużają rozstrzygnięcie sprawy do 29 listopada.

Miała powstać 25-piętrowa wieża

Informacje o zamierzeniu zabudowy Wrocławskiej Stoczni Rzecznej pojawiły się siedem lat temu. Firma Alterco S.A. podpisała w sierpniu przedwstępną umowę nabycia udziałów w dwóch spółkach celowych, utworzonych w celu realizacji inwestycji przy ul. Kwidzyńskiej. Planowała utworzyć nad Odrą duży kompleks wielofunkcyjny. Miały się na niego składać budynki mieszkalne, biurowe, handlowe i rekreacyjne. Nad całością miała dominować 25-piętrowa wieża, w której znalazłby się m.in. czterogwiazdkowy hotel. Prace budowlane miały ruszyć w 2013 roku, jednak plany nie doszły do skutku.
fot. Kajtman

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Osiedle HVILLE – Coś z willi i coś ze Skandynawii
BY MADE buduje osiedle domów pod Bielanami Wrocławskimi, w miejscowości Księginice (gmina Kobierzyce...
Po Polsce jeździ już 60 nowoczesnych wagonów PKP Intercity
Flotę PKP Intercity wzmocniły ostatnie z 60 wagonów, które zmodernizowała PESA Bydgoszcz w konsorcju...
W Warszawie trwa rewitalizacja Fabryki Norblina ArtN [FILM]
Grupa Capital Park realizuje swoją flagową, wielofunkcyjną inwestycję rozrywkowo-usługowo-biurową Ar...
W Krakowie powstaje pierwszy biurowiec wielkiego kompleksu The Park Cracow [ZDJĘCIA + WIZUALIZACJE]
W Krakowie, przy ulicy Saskiej 25 trwa budowa nowego, dużego kompleksu biurowego. Inwestorem The Par...
Osiedle Koncept powstanie w Gdańsku
Deweloper Inpro S.A. rozpoczął sprzedaż osiedla Koncept. Kompleks powstaje w gdańskim Zakoniczynie....
Remont Panoramy Racławickiej we Wrocławiu zakończy się z opóźnieniem?
Trwa remont jednej z największych atrakcji turystycznych Wrocławia – Panoramy Racławickiej. Pierwotn...
WSSE Invest-Park liderem wśród 14 specjalnych stref ekonomicznych w Polsce
2500 nowych miejsc pracy oraz 770 mln złotych nakładów inwestycyjnych zadeklarowali przedsiębiorcy w...
Biurowy Wrocław powiększy się w tym roku tylko o 50,4 tys. mkw. [RAPORT]
Według raportu "Office Occupier: Rynek biurowy we Wrocławiu" firmy doradczej Cresa, wolumen transakc...
W Warszawie rusza budowa osiedla Fabrica Ursus [WIZUALIZACJE]
W warszawskiej dzielnicy Ursus rusza budowa nowego osiedla, które będzie wkomponowane w legendarną z...
Biurowiec Central Point w Warszawie coraz bliżej ukończenia [FILM]
Powoli zbliża się do końca budowa biurowca Central Point w Warszawie. Wieżowiec osiągnął już swoją d...