[Wrocław] Co dalej z Dworcem Świebodzkim? Mogą tam powstać rządowe mieszkania. I nie tylko tamfot. Jan Augustynowski

[Wrocław] Co dalej z Dworcem Świebodzkim? Mogą tam powstać rządowe mieszkania. I nie tylko tam

REKLAMA
Jest nowy pomysł na zagospodarowanie Dworca Świebodzkiego – na terenach przyległych do stacji kolejowej mogą powstać budynki w ramach rządowego programu Mieszkanie+. Rozważane są też inne tereny we Wrocławiu, należące do PKP.

O planowanym przez PKP projekcie deweloperskim na terenie Dworca Świebodzkiego słyszymy od dłuższego czasu. W marcu 2015 roku Xcity Investment, czyli spółka odpowiedzialna za projekty deweloperskie w grupie PKP, wybrała nawet inwestora – wrocławską firmę Archicom – do dalszych negocjacji w sprawie realizacji całego przedsięwzięcia.

Kilka miesięcy później negocjacje wstrzymano. Przedstawiciele PKP tłumaczyli wtedy, że decyzja o zawieszeniu postępowania była spowodowana koniecznością przygotowania studium wykonalności oraz ustalenia, czy możliwe jest przywrócenie ruchu kolejowego do stacji Wrocław Świebodzki.

– Teren przy Dworcu Świebodzkim ma bardzo duży potencjał. Chcemy go wykorzystać w jak największym stopniu. Ewentualne przywrócenie ruchu kolejowego może mieć znaczący wpływ na realizację inwestycji, stąd decyzja o wstrzymaniu postępowania – wyjaśniał wówczas Maciej K. Król, prezes Xcity Investment.

Wedle zapowiedzi PKP z sierpnia 2015 roku, postępowanie miało zostać wznowione w drugim kwartale 2016 roku, po przygotowaniu studium wykonalności. Tak się jednak nie stało.Rząd wybuduje mieszkania tuż przy dworcu?

Obecnie prowadzone są analizy dotyczące kształtu i zakresu zagospodarowana dworca Wrocław Świebodzki razem z terenami przyległymi – tłumaczy portalowi InvestMap.pl Maciej Bułtowicz z biura prasowego PKP.

Jak zapowiadają kolejarze, PKP S.A. i Xcity Investment wspólnie z wrocławskim magistratem i urzędem marszałkowskim (Koleje Dolnośląskie i Dolnośląska Służba Dróg i Kolei) planują zorganizowanie skierowanych do mieszkańców, podróżnych, władz lokalnych, przewoźników i grup interesariuszy warsztatów, które będą podstawą do stworzenia miejscowego planu zagospodarowania
Przestrzeń jest na tyle duża, że umożliwia realizację inwestycji łączącej funkcje mieszkaniowe, biurowe i komercyjne z przestrzenią publiczną. Teren przyległy do Dworca Świebodzkiego został zgłoszony do BGK Nieruchomości, podmiotu odpowiedzialnego za realizację programu Mieszkanie+. Ostateczne decyzje w sprawie zagospodarowania całości tego terenu jeszcze nie zapadły – podkreśla Maciej Bułtowicz. Bułtowicz dodaje, że oprócz terenów przyległych do dworca Świebodzki, we Wrocławiu pod zabudowę Mieszkanie+ mogą zostać wykorzystane również grunty przy ul. Hermanowskiej, ul. Armii Krajowej i ul. Wilczkowskiej.Mieszkanie+ na terenach PKP
W środę 8 lutego przedstawiciele PKP S.A., BGK Nieruchomości i Xcity Investment podpisali umowę dotyczącą wykorzystania terenów kolejowych na potrzeby programu Mieszkanie+. 
– PKP S.A. wspiera program Mieszkanie+ i działa na rzecz jego realizacji już od początku 2016 roku. To jeden z kilku strategicznych projektów, które realizujemy wspólnie z Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa. Zaproponowane  przez nas tereny są położone w dobrych lokalizacjach z dostępem do infrastruktury i otoczeniem uzupełniającym funkcje mieszkaniowe – mówi Mirosław Pawłowski, prezes PKP S.A.
Kolejarze podkreślają, że wspólnie z BGK Nieruchomości wyselekcjonowały najlepsze tereny spośród ponad 100 tysięcy hektarów gruntów, którymi zarządza PKP S.A. 

BGK Nieruchomości wybrało dobrze skomunikowane działki w siedemnastu lokalizacjach w dziesięciu miastach, m.in.: Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu, Chorzowie, Łomży, Białymstoku, Szczecinie, Łowiczu i Katowicach. Łącznie zajmują one powierzchnię kilkuset hektarów. 

Wytypowane działki to m.in.: Poznań Wolne Tory, Warszawa Odolany, Wrocław Świebodzki, Warszawa (ul. Radzymińska), Katowice (ul. Asnyka), Szczecin (ul. Starkiewicza). Warunki wykorzystania działek w realizacji Narodowego Programu Mieszkaniowego zostaną określone w późniejszym etapie.

Dodatkowo BGK Nieruchomości i PKP S.A. wskazały w porozumieniu 72 kolejne miasta, w których na terenach kolejowych może być realizowany program Mieszkanie+.

>Przeczytaj także: Rząd bierze się za budowę mieszkań. Co trzeba wiedzieć o programie Mieszkanie Plus?

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Nowy właściciel rozbuduje akademik przy ulicy Prusa. Zakupił też działkę pod nową inwestycję
Nuveen Real Estate i europejska spółka mieszkaniowa Value One, Eagle JVCo, kupiła od spółek zależnyc...
Dolny Śląsk: Ruszyła budowa I etapu wielkiej inwestycji w Sycowie [WIZUALIZACJE]
Wiodący deweloper powierzchni komercyjnych Hillwood rozpoczął budowę pierwszej hali w nowym projekci...
Capgemini zwiększa zatrudnienie w Warszawie
Francuski dostawca usług IT i konsultingowych zdecydował się na powiększenie zatrudnienia w swoim bi...
Warszawa: W parku logistycznym Hillwood Targówek pojawił się nowy duży najemca
Globalny dostawca farb, firma TEKNOS, wynajęła 5734 mkw. powierzchni magazynowej i biurowej w parku...
Hala Rychtalska – połączona z kompleksem Browarów Wrocławskich – wystawiona na sprzedaż! Miejsce z ogromnym potencjałem inwestycyjnym do nabycia w przetargu
W dniu 29 lipca 2021 r. został ogłoszony przetarg przez Altona Investments Sp. z o.o. (Grupa Kapitał...
Osiedle Hemara – drugi etap w dobrej cenie – mieszkania w warszawskiej Zielonej Białołęce od PROFIT Development [FILM]
To ostatnie mieszkania drugiego etapu inwestycji, które można kupić w tej wyjątkowej inwestycji od P...
Ponad 155-metrowa wieża Skysawa w Warszawie osiągnęła docelową wysokość
40 kondygnacji nadziemnych i ponad 155 metrów wysokości – tyle mierzy wieża kompleksu biurowo-handlo...
Sol Marina w Gdańsku powiększy się o dwa etapy
Luksusowy kompleks Sol Marina, położony na gdańskim wybrzeżu, będzie rozbudowywany. Dekpol Deweloper...
W centrum Poznania startuje inwestycja Słowackiego 7
W stolicy Wielkopolski powstanie kameralny budynek wielorodzinny Słowackiego 7 z 61 mieszkaniam...
Warszawa: Na Ursynowie powstaje biurowiec PID [WIZUALIZACJE]
W Warszawie przy ul. Poleczki 32 na Ursynowie powstaje nowy czteropiętrowy budynek usługowo-biurowy...