fot. Jan Augustynowski

[Wrocław] Co dalej z Dworcem Świebodzkim? Mogą tam powstać rządowe mieszkania. I nie tylko tam

Tomasz Matejuk
Jest nowy pomysł na zagospodarowanie Dworca Świebodzkiego – na terenach przyległych do stacji kolejowej mogą powstać budynki w ramach rządowego programu Mieszkanie+. Rozważane są też inne tereny we Wrocławiu, należące do PKP.

O planowanym przez PKP projekcie deweloperskim na terenie Dworca Świebodzkiego słyszymy od dłuższego czasu. W marcu 2015 roku Xcity Investment, czyli spółka odpowiedzialna za projekty deweloperskie w grupie PKP, wybrała nawet inwestora – wrocławską firmę Archicom – do dalszych negocjacji w sprawie realizacji całego przedsięwzięcia.

Kilka miesięcy później negocjacje wstrzymano. Przedstawiciele PKP tłumaczyli wtedy, że decyzja o zawieszeniu postępowania była spowodowana koniecznością przygotowania studium wykonalności oraz ustalenia, czy możliwe jest przywrócenie ruchu kolejowego do stacji Wrocław Świebodzki.

– Teren przy Dworcu Świebodzkim ma bardzo duży potencjał. Chcemy go wykorzystać w jak największym stopniu. Ewentualne przywrócenie ruchu kolejowego może mieć znaczący wpływ na realizację inwestycji, stąd decyzja o wstrzymaniu postępowania – wyjaśniał wówczas Maciej K. Król, prezes Xcity Investment.

Wedle zapowiedzi PKP z sierpnia 2015 roku, postępowanie miało zostać wznowione w drugim kwartale 2016 roku, po przygotowaniu studium wykonalności. Tak się jednak nie stało.



Rząd wybuduje mieszkania tuż przy dworcu?

Obecnie prowadzone są analizy dotyczące kształtu i zakresu zagospodarowana dworca Wrocław Świebodzki razem z terenami przyległymi – tłumaczy portalowi InvestMap.pl Maciej Bułtowicz z biura prasowego PKP.

Jak zapowiadają kolejarze, PKP S.A. i Xcity Investment wspólnie z wrocławskim magistratem i urzędem marszałkowskim (Koleje Dolnośląskie i Dolnośląska Służba Dróg i Kolei) planują zorganizowanie skierowanych do mieszkańców, podróżnych, władz lokalnych, przewoźników i grup interesariuszy warsztatów, które będą podstawą do stworzenia miejscowego planu zagospodarowania
Przestrzeń jest na tyle duża, że umożliwia realizację inwestycji łączącej funkcje mieszkaniowe, biurowe i komercyjne z przestrzenią publiczną. Teren przyległy do Dworca Świebodzkiego został zgłoszony do BGK Nieruchomości, podmiotu odpowiedzialnego za realizację programu Mieszkanie+. Ostateczne decyzje w sprawie zagospodarowania całości tego terenu jeszcze nie zapadły – podkreśla Maciej Bułtowicz. Bułtowicz dodaje, że oprócz terenów przyległych do dworca Świebodzki, we Wrocławiu pod zabudowę Mieszkanie+ mogą zostać wykorzystane również grunty przy ul. Hermanowskiej, ul. Armii Krajowej i ul. Wilczkowskiej.



Mieszkanie+ na terenach PKP
W środę 8 lutego przedstawiciele PKP S.A., BGK Nieruchomości i Xcity Investment podpisali umowę dotyczącą wykorzystania terenów kolejowych na potrzeby programu Mieszkanie+. 
– PKP S.A. wspiera program Mieszkanie+ i działa na rzecz jego realizacji już od początku 2016 roku. To jeden z kilku strategicznych projektów, które realizujemy wspólnie z Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa. Zaproponowane  przez nas tereny są położone w dobrych lokalizacjach z dostępem do infrastruktury i otoczeniem uzupełniającym funkcje mieszkaniowe – mówi Mirosław Pawłowski, prezes PKP S.A.
Kolejarze podkreślają, że wspólnie z BGK Nieruchomości wyselekcjonowały najlepsze tereny spośród ponad 100 tysięcy hektarów gruntów, którymi zarządza PKP S.A. 

BGK Nieruchomości wybrało dobrze skomunikowane działki w siedemnastu lokalizacjach w dziesięciu miastach, m.in.: Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu, Chorzowie, Łomży, Białymstoku, Szczecinie, Łowiczu i Katowicach. Łącznie zajmują one powierzchnię kilkuset hektarów. 

Wytypowane działki to m.in.: Poznań Wolne Tory, Warszawa Odolany, Wrocław Świebodzki, Warszawa (ul. Radzymińska), Katowice (ul. Asnyka), Szczecin (ul. Starkiewicza). Warunki wykorzystania działek w realizacji Narodowego Programu Mieszkaniowego zostaną określone w późniejszym etapie.

Dodatkowo BGK Nieruchomości i PKP S.A. wskazały w porozumieniu 72 kolejne miasta, w których na terenach kolejowych może być realizowany program Mieszkanie+.

>Przeczytaj także: Rząd bierze się za budowę mieszkań. Co trzeba wiedzieć o programie Mieszkanie Plus?