Wrocław: Daremny protest mieszkańców Maślic. Miasto sprzeda działki na kolektorze ściekowym

Wrocław: Daremny protest mieszkańców Maślic. Miasto sprzeda działki na kolektorze ściekowym

Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Rada Osiedla Maślice wraz z m.in. stowarzyszeniem "Nasze Maślice" starali się od lutego, by magistrat przeznaczył działki przy ulicy Porajowskiej na zieleń. Urzędnicy nie zamierzają jednak rezygnować z ich sprzedaży. Twierdzą, że w okolicy jest planowanych wystarczająco dużo terenów rekreacyjnych. – Deklaracjom o wsłuchiwaniu się w głosy wrocławian towarzyszy decyzja, która jest ich zaprzeczeniem – komentują aktywiści.
O staraniach, by miasto zrezygnowało ze sprzedaży działek przy ul. Porajowskiej, pisaliśmy w lutym. Osiedlowi radni argumentowali swoje zabiegi m.in., nieprzyjemnymi zapachami wydostającymi się z kolektora ściekowego oraz niewystarczającą powierzchnią zieleni w okolicy.
Wydział Nabywania i Sprzedaży Nieruchomości odrzucił 22 października petycję stowarzyszenia "Nasze Maślice" z 7 maja. Dotyczyła sprzedaży działek nr 38/7, 38/8, 38/9, 38/10.
Urzędnicy podkreślają, że Maślice w momencie uchwalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w 2007 roku nie stanowiły "całości kompozycyjnej". Jego celem było więc zagospodarowanie 200 ha zwartymi zespołami zabudowy mieszkaniowej uzupełnionymi o tereny rekreacyjne. Wspomniane parcele są przeznaczone m.in. pod domy jednorodzinne, biura i drobne usługi, a dodatkowo pod budynki wielorodzinne oraz obiekty gastronomiczne i handlu detalicznego małopowierzchniowego. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego z 11 stycznia 2018 roku nie wprowadziło zmian w tym zakresie.
UM Wrocławia

"Wystarczająco dużo zieleni"

W magistracie uważają, że dostępność do terenów zielonych w tej okolicy jest dobra.
Mieszkańcy Maślic z rejonu alei Śliwowej i ulic Porajowskiej, Rędzińskiej i Turoszowskiej mają obecnie do dyspozycji park w odległości ok. 200 m, zieleń parkowo-leśną wzdłuż rzez Ślezy i Ługowiny, tereny łąkowe w dolinie Odry oraz ogrody działkowe w rejonie Rędzińskiej i strumienia Toczek – wylicza Regina Danek, dyrektor Wydział Nabywania i Sprzedaży Nieruchomości.
Przypomina, że ponadto powstanie Park nad Ługowiną, w którym na powierzchni ok. 7 ha nasadzi się kilkanaście tysięcy drzew. Stwierdza więc, że przeznaczenie pod zieleń nieruchomości szykowanej do sprzedaży przy Porajowskiej "nie ma swojego funkcjonalno-przestrzennego uzasadnienia".
Potrzeby mieszkańców osiedla w rejonie ulic Porajowskiej i Rędzińskiej mogą być realizowane na terenach zieleni i rekreacji w sąsiedztwie o dogodnym dostępnie, co umożliwia również realizację różnego rodzaju inicjatyw lokalnej społeczności – oświadcza Regina Danek.

Mieszkańcy nie odpuszczają

Toczyliśmy o działki bój, śląc, dzięki waszemu wsparciu, petycje do Rafała Dutkiewicza. Zdały się na nic. [...] Deklaracjom o wsłuchiwaniu się w głosy wrocławian towarzyszy decyzja, która jest ich zaprzeczeniem – komentuje stowarzyszenie "Nasze Maślice" na swoim profilu na Facebooku.
FB
Joanna Stasiak, przewodnicząca stowarzyszenia, zapowiada, że zamierzają prowadzić dalsze rozmowy z nowymi radnymi i nowym prezydentem w celu zachowania działek. Jak ocenia, szansa wciąż istnieje, ponieważ nie nadają się do zabudowy.
Okoliczni mieszkańcy chcieliby utrzymać zieleń na tym terenie, a ponadto już oni odczuwają dyskomfort z powodu zlokalizowania tam kolektora ściekowego z wywietrznikami – zauważa Joanna Stasiak. – Chcemy ustrzec przed tym kolejnych inwestorów, a także osoby, które miałyby się wprowadzić do nowych domów. Pozostaną z tym problemem, a w dodatku mogą nie być go świadomi przy zakupie mieszkania.

Zmiany na Maślicach

Na sąsiedniej działce Instytut Budownictwa Sp. z o.o. realizuje osiedle Willowa Aleja Maślice. W ramach niego powstanie kilkanaście domów. O szczegółach pisaliśmy w lutym.
Materiały inwestora
Ponadto w czerwcu informowaliśmy, że kolejne działki na Maślicach trafiły w prywatne ręce. A we wrześniu przedstawialiśmy nową inwestycję wielorodzinną od PCG Sp. z o.o.
Materiały inwestora

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Drugi etap osiedla Nowych Kosmonautów w Poznaniu gotowy
Firma Monday Development z grupy Unidevelopment rozpoczyna przekazywanie kluczy do kolejnych mieszka...
Koleje Dolnośląskie będą samowystarczalne w zakresie serwisu. Rozbudują kompleks w Legnicy
Dodatkowe hale, stacja paliw oraz myjnia mają powstać w rejonie ulicy Pątnowskiej do końca 2022 roku...
Warszawa: Pasaż Aniński – ED Invest i spółdzielnia mieszkaniowa budują nowe osiedle na Gocławiu [WIZUALIZACJE]
Deweloperzy zamierzają etapować inwestycję w rejonie ulic Jana Nowaka Jeziorańskiego i Mikołajczyka....
Wrocław: Zabytkowa willa w Leśnicy trafi pod młotek
Magistrat chce sprzedać dwie nieruchomości blisko zbiegu ulic Alojzego Majchra i Promenada. Nie są o...
Wrocław: Miasto zbuduje za miliony Centrum Aktywności Lokalnej na Maślicach [WIZUALIZACJE]
Urzędnicy wyłonili wykonawcę  budynku w sąsiedztwie zespołu szkolno-przedszkolnego przy ulicy S...
Kraków: AMW sprzedaje zabytkowy fort w Bronowicach. Jest wart miliony
Wojsko oczekuje prawie 30 milionów złotych za teren przy ulicy Lucjana Rydla o powierzchni ponad 6 h...
Wrocław: Budowa willi miejskich na Sołtysowicach może ruszać
Firma Mila przygotowuje realizację tej inwestycji co najmniej od prawie dwóch lat. Nowe osiedle pows...
Wrocław: Nie dla powrotu zieleni na Rynek
Część mieszkańców oczekuje większej ilości roślinności w okolicy ratusza. Zamierzali pozyskać na ten...
Wrocław: Miasto sprzeda oficyny na Nadodrzu
Piętrowy budynek mieszkalny przy zbiegu ulic Kazimierza Jagiellończyka i Myśliwskiej nie ma przed so...
Wrocław: Jaki los czeka Kąpielisko na Oporowie? Są wyniki konsultacji
Urzędnicy podsumowali opinie mieszkańców dotyczące zagospodarowania kompleksu przy ulicy Harcerskiej...