źródło: Wikimedia Commons

[Wrocław] Dawny szpital przy Wiśniowej idzie pod młotek. Będą tam mieszkania?

Tomasz Matejuk
Urząd Marszałkowski szykuje się do sprzedaży dawnego szpitala przy alei Wiśniowej. Chętni na jego zakup będą musieli wyłożyć co najmniej 28 mln złotych.
W kompleksie przy alei Wiśniowej przez wiele lat działał Okręgowy Szpital Kolejowy. Zlikwidowano go w 2010 roku – wówczas jego działalność przejął szpital im. Marciniaka. A od 2015 roku budynki stoją puste, bo pacjenci i lekarze przenieśli się do nowego szpitala wojewódzkiego przy ulicy Fieldorfa na Stabłowicach.
Uchwałę dotyczącą przeznaczenia do sprzedaży nieruchomości pomiędzy aleją Wiśniową, ulicą Sztabową i ulicą Sudecką zarząd Dolnego Śląska podjął pod koniec lutego. Teraz do wiadomości został podany wykaz tej nieruchomości. Cena wywoławcza to 28 mln złotych.
Łączna powierzchnia kompleksu to 2,3786 hektara. Na tym terenie stoi 14 poszpitalnych budynków o łącznej powierzchni użytkowej prawie 12 tys. metrów kwadratowych. Budynki wymagają remontu. 



Działki, na których stoją obiekty, znajdują się w zespole urbanistycznym Śródmieście Południowe.

Dla obszaru śródmiejskich zespołów urbanistycznych, jako dominujące przeznaczenie ustalono zabudowę mieszkaniową wielorodzinną. Jako przeznaczenie uzupełniające wskazano zabudowę mieszkaniową jednorodzinną, handel, usługi, opiekę zdrowotną i społeczną, edukację, produkcję, budownictwo, handel hurtowy, gospodarkę magazynową, logistykę wraz z obsługą transportu i telekomunikacji oraz gospodarowanie odpadami, sport, wypoczynek i parki, zieleń i rolnictwo oraz cmentarze – czytamy w wykazie.

W lipcu 2016 roku wrocławska rada miejska podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego rejonu.

Na sprzedaż ma zostać wystawiony także dawny szpital przy ulicy Traugutta. Ta placówka też przeniosła się na Stabłowice.

Drugie życie wrocławskich szpitali

W ostatnich latach deweloperzy coraz częściej decydują się zainwestować w dawne wrocławskie szpitale i dać im drugie życie. 

W byłym szpitalu przy ulicy Poniatowskiego, kupionym w 2016 roku przez grupę Lokum Deweloper za 16,5 mln złotych, powstają mieszkania o podwyższonym standardzie.


Źródło: ukosne.gis.um.wroc.pl

– Projekt osiedla zakłada połączenie nowoczesnej architektury z zabytkowymi budynkami, które znajdują się na terenie działki. Walory architektoniczne pozostałej zabudowy historycznej  zostaną wydobyte poprzez ich rewitalizację. Spójne połączenie tradycji i nowoczesności doskonale wpisze się w istniejącą już tkankę miejską – podkreśla Martyna Tymińska z Lokum Deweloper.

Inwestor zapewnia, że zagospodarowanie terenu inwestycji uwzględnia zachowanie pięknego starodrzewu, a także zasadzenie nowej roślinności, która podkreśli charakter tego miejsca.

Od dłuższego czasu trwa już zakrojony na bardzo szeroką skalę projekt deweloperski na terenie dawnego szpitala im. Babińskiego przy placu Jana Pawła II. Na początku 2014 roku działkę o powierzchni ponad 2,6 hektara kupiła za niemal 36 mln złotych wrocławska firma i2 Development.



Dawny szpital zmieni się w Bulwar Staromiejski, czyli kompleks mieszkaniowo-biurowo-usługowy składający się z 14 budynków.

 Łącznie powstanie tam niemal 30 tys. metrów kwadratowych usług, biur i apartamentów – zapowiadał w zeszłym roku Marcin Misztal, wiceprezes zarządu i2 Development.

To flagowy projekt urbanistyczny wrocławskiej grupy deweloperskiej, który ma być otwarty dla wszystkich wrocławian.

Wiosną 2016 roku nowego właściciela znalazł też dawny szpital dziecięcy przy alei KasprowiczaOd urzędu marszałkowskiego – za blisko 13 mln złotych – kupiła go warszawska firma deweloperska Arche, która ma na koncie m.in. budowę kilku osiedli w stolicy, a także renowację zamku w Janowie Podlaskim i Pałacu Łochów.



Arche przejęło budynek główny dawnego Dolnośląskiego Centrum Pediatrycznego im. Korczaka o powierzchni prawie 4 tys. metrów kwadratowych i budynek "B", którego powierzchnia to ponad 2 tys. metrów kwadratowych. 

Ma tam powstać hotel, inwestor nie wyklucza też stworzenia centrum rehabilitacyjnego. Całe przedsięwzięcie ma pochłonąć około 70 mln złotych.

Inny dawny szpital – przy ulicy Dyrekcyjnej – został już zrewitalizowany i powstało tam Angel CareDwa budynki – jeden wzniesiony pod koniec XIX wieku, a drugi dobudowany w latach 30-tych XX wieku – przeszły generalny remont i zostały przystosowane do nowej funkcji.


W otwartym w maju 2016 roku centrum znajdują się apartamenty dla seniorów z usługami i opieką medyczną, dom opieki, a także centrum chorób demencyjnych.