Wrocław: Dolnośląska Izba Lekarska przebuduje zabytkowe kamienice w pobliżu Rynkufot. alsen strasse 67

Wrocław: Dolnośląska Izba Lekarska przebuduje zabytkowe kamienice w pobliżu Rynku

Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Pałac Selderów (siedziba DIL) oraz sąsiedni budynek przy ulicy Kazimierza Wielkiego powstały na pozostałościach ze średniowiecza. Obiekty ponownie przejdą rozbudowę. Drugi z nich czeka nadbudowa o jedną kondygnację.
Dolnośląska Izba Lekarska ogłosiła 27 czerwca konkurs ofert na przebudowę, rozbudowę i nadbudowę kamienic przy ul. Kazimierza Wielkiego 43 i 45 (obie są wpisane do rejestru zabytków). Termin składania propozycji mija 13 lipca. Cztery dni później zamawiający spotka się z wybranymi firmami w swojej siedzibie. O zwycięstwie zadecydują trzy kryteria: cena w 60 procentach, doświadczenie w 20 oraz termin także w 20.
DIL rozpoczęła starania o uzyskanie pozwolenia na prace budowlane już w grudniu ubiegłego roku, jednak w kwietniu wycofała złożony dokument. Drugi złożyła 21 maja. Oczekuje, że uzyska zgodę na przełomie sierpnia i września. Wykonawca będzie miał 18 miesięcy na wykonanie zadanie. Musi udzielić pięcioletniego okresu gwarancji. Za projekt odpowiada Artur Iwański z pracowni Mazur Arquitectos&Ingenieros Asociados Sp. z o.o.
fot. investphoto.pl

Biura, sala pamięci i sąd Izby Lekarskiej

Przebudowa obejmie wnętrza kamienicy nr 45 (Dom Lekarza) oraz części nr 43. Rozbudowa dotyczy zabudowy dziedzińca tej drugiej poprzez połączenie znajdującej się w niej sali konsumpcyjnej z restauracją w budynku nr 45.
W ramach rozbudowy powstanie budynek parterowy z jedną kondygnacją podziemną, zlokalizowany wzdłuż granicy z posesją przy ulicy Kazimierza Wielkiego 45 – wyjaśnia Dolnośląska Izba Lekarska.
Nadbudowę o jedno piętro przejdzie trzykondygnacyjna dobudówka nr 43. Powodem jest chęć ujednolicenia zabudowy z Domem Lekarza (do wysokości 21,6 m) oraz możliwości połączenia poprzez klatkę schodową.
Powierzchnia użytkowa kamienicy przy Kazimierza Wielkiego 45 wyniesie 2079 mkw. W jej piwnicy zostanie powiększona część gastronomiczna oraz, kosztem sali konsumpcyjnej, kuchenna.
W większym stopniu zmieni się wnętrze sąsiedniego budynku, o docelowej pow. użytkowej 649 mkw. W piwnicy powstanie sala pamięci, służąca gromadzeniu zbiorów Dolnośląskiej Izby Lekarskiej. Parter wykonawca przebuduje pod jadalnię z zapleczem oraz rozbuduje o łącznik do kamienicy nr 45 ze schodami i windą gastronomiczną. Na pierwszym piętrze znajdzie się biuro oraz sala spotkań dla 48 osób, połączona drzwiami z salą konferencyjną Domu Lekarza. Na drugim – sąd Izby Lekarskiej, na który złożą się dwa pokoje biurowe, sala sądu, dwie toalety i pomieszczenie socjalne. Trzecie piętro będzie służyło składowaniu dokumentów, a czwarte 
Wykonawca zajmie się również wymianą tynków wewnętrznych i zewnętrznych w obu kamienicach. Oczyści i naprawi kamienny portal w holu budynku nr 43. Od strony podwórza wymieni w tym obiekcie okna na mahoniowe oraz pomaluje elewację. – Ze względu na fakt, iż jest to powojenna rozbudowa, projektuje się kolorystykę nadającą budynkowi współczesny charakter – czytamy w dokumentacji.
fot. investphoto.pl

Średniowieczny ryt, barokowa przebudowa

Dom przy Kazimierza Wielkiego 45 został wybudowany na pozostałościach gotyckiego budynku – zniszczonego w 1708 roku w wyniku pożaru. Jego przebudową w stylu barokowym zajęli się około 22 lat później von Sedlerowie, ówcześni właściciele (stąd nazwa pałac Selderów).
Z tego czasu pochodzi artykulacja architektoniczna fasady i elewacji wschodniej, a także szczyt wieńczący fasadę. Szczyt ten pierwotnie najpewniej zwieńczony był tympanonem – tłumaczą autorzy dokumentacji projektowej.
Do kolejnej przebudowy doszło pod koniec XVIII wieku – m.in. usunięty tympanon oraz część barokowego wystroju. Obecna stolarka portalu pochodzi z tego okresu. Sto lat później zamontowano okna witrynowe z wejściami do sklepów, a remont w latach 1960-1962 zatarł historyczny charakter dzisiejszego Domu Lekarza.
Zlikwidowano także witryny na parterze i wprowadzono zamiast nich okna zbliżone wielkością do otworów wyższych kondygnacji. W połaciach dachowych wprowadzono nieistniejące wcześniej w tej formie proste bezstylowe lukarny – wyjaśniają architekci.
Sąsiednia kamienica także powstała na średniowiecznych pozostałościach. Została przebudowana w XIX wieku w stylu francuskiego baroku. Doczekała się wraz z budynkiem nr 45 remontu i rozbudowy od strony podwórza w okresie powojennym.
W ramach przebudowy obie kamienice zostały połączone z sobą funkcjonalnie. Rozdział budynków nastąpił w latach dziewięćdziesiątych oraz podczas przebudowy w latach 2010-2013. W roku 2013 została przebudowana elewacja frontowa według projektu z przełomu XIX i XX wieku – podają w dokumentacji jej autorzy.
fot. investphoto.pl

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Kraków: Trwa budowa kolejnego biurowca w kompleksie High5ive [ZDJĘCIA]
W samym centrum stolicy Małopolski, przy ulicy Pawiej w pobliżu Dworca Głównego PKP i Galerii Krakow...
W Warszawie powstaje nowy Dworzec Zachodni [FILM]
Postępuje przebudowa stacji Warszawa Zachodnia. Prace prowadzone są przez całą dobę. Przebudowa zape...
Dolny Śląsk: Ruszył nabór wniosków na dotacje dla zabytków
Zabytki od lat stanowią dumę i znak rozpoznawczy Dolnego Śląska. Zarząd Województwa Dolnośląskiego p...
Dolny Śląsk: Niemiecka firma Eberspächer rozbudowała po raz kolejny fabrykę pod Oławą
27 maja 2021 roku miała miejsce uroczystość oddania do użytku najnowszej, trzeciej hali produkcyjnej...
Aldi otwiera dziewiąty sklep we Wrocławiu [ZDJĘCIA]
Rusza nowe centrum handlowe we Wrocławiu. W jego ramach zostanie otwarty dziewiąty sklep niemieckiej...
Sprzedaż III etapu osiedla Przy Alejach w Gdańsku rozpoczęta
Develia, jeden z największych deweloperów mieszkaniowych w Polsce, wprowadza do sprzedaży III etap o...
Państwo planuje sprzedaż blisko 18 ha pod aktywność gospodarczą pod Środą Śląską
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa za nieruchomość położoną tuż za zakładem produkującym szyby dla b...
Ruszyła budowa drugiego etapu osiedla Kraft w Łodzi
Deweloper Trei Real Estate Poland rozpoczął budowę kolejnego etapu osiedla Kraft. W ramach inwestycj...
Spore zainteresowanie Jeleniogórskim Budżetem Obywatelskim 2022. Do oceny formalnej zakwalifikowano 48 projektów
W Jeleniej Górze trwa proces związany z przyjmowaniem zgłoszeń do Jeleniogórskiego Budżetu Obywatels...
We Wrocławiu powstanie nowa atrakcja dla najmłodszych [WIZUALIZACJE]
We Wrocławiu pojawi się nowa atrakcja dla najmłodszych. W ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskieg...