Blisko 3,5 tysiąca głosów oddano na Hydropolis w plebiscycie "7 nowych cudów Polski", który zorganizowała redakcja National Geographic Traveler. Dolnośląskie centrum wiedzy o wodzie jest jednym z zaledwie dwóch obiektów, które uzyskały w głosowaniu dwucyfrowy wynik procentowy.
– Wielkie gratulacje dla Hydropolis. Cieszę się, że jedno z moich ulubionych miejsc we Wrocławiu znalazło się w finałowej siódemce i zostało okrzyknięte nowym cudem Polski. Mam nadzieję, że dzięki tej nowoczesnej wystawie częściej będziemy doceniać, jak ważna w naszym życiu jest woda – mówi Michał Cessanis, znany podróżnik i sekretarz redakcji National Geographic Traveler. Hydropolis jest jedynym tego rodzaju obiektem w Polsce. Umiejscowiona w zabytkowym zbiorniku wody multimedialna i interaktywna ekspozycja przybliża wiele zagadnień związanych z "substancją życia". Zwiedzający przechodzą przez 8 stref tematycznych, w których mogą m.in. zobaczyć projekcję o powstaniu wody na ziemi, zasiąść za sterami batyskafu, stanąć oko w oko z głębinowymi stworzeniami albo wywołać własną burzę.
Dla wrocławskiej atrakcji to kolejna nagroda w kolekcji. Centrum było już m.in. wyróżnione w konkursie Zabytek Zadbany organizowanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest też nominowane do nagrody specjalnej w konkursie Piękny Wrocław. Ponadto multimedialna wystawa poświęcona wodzie regularnie pojawia się w zestawieniach na najlepsze atrakcje albo muzea Polski.
– Nagrody lub notowania typu "top 10" to często efekt eksperckiego, ale subiektywnego wyboru. W tym przypadku decydowali internauci. W sumie oddano ponad 30 tysięcy głosów, z czego ponad 11% na nasze centrum. Dlatego to wyróżnienie traktujemy szczególnie – mówi Rafał Zagrobelny z Hydropolis.
O tytuł Cudu Polski rywalizowało w sumie 32 kandydatów, po dwa obiekty lub miejsca z każdego województwa. Wytypowali je redaktorzy polskiej edycji miesięcznika National Geographic.
W internetowym głosowaniu pierwsze miejsce zajęło łódzkie Planetarium EC1 (18,09% głosów). Na trzecim miejscu uplasował się Szlak Kościołów Drewnianych Regionu Kozła z województwa lubuskiego (9,38%). Oficjalnie wyniki zostaną zaprezentowane w październikowym wydaniu National Geographic Traveler.