Inwestycja Dach Budu na Wojszycach staje pod znakiem zapytaniafot. Orzech

Inwestycja Dach Budu na Wojszycach staje pod znakiem zapytania

Wrocław
REKLAMA
Prace nad osiedlem przy ulicy Smardzowskiej, mimo wydania decyzji środowiskowej i pozwolenia na budowę, muszą jeszcze zaczekać. Mieszkańcy odwołali się od decyzji prezydenta, a postępowanie prowadzi wojewoda.
Na działkach nr 4/4, 4/5, 4/9 i 4/10, o łącznej powierzchni ponad 2,3 ha, Dach Bud Sp. z o.o. ma wybudować cztery budynki wielorodzinne z usługami i garażem, o kubaturze ponad 84 tys. metrów sześciennych. 28 czerwca prezydent stwierdził brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla tego przedsięwzięcia, a 13 lipca inwestor otrzymał pozwolenie na budowę. Od tej decyzji odwołała się Wspólnota Mieszkaniowa przy ul. Klasztornej 50-62, właściciel nieruchomości znajdującej się po przeciwnej stronie Smardzowskiej.
Zażądaliśmy cofnięcia zgody, ponieważ, będąc stroną postępowania administracyjnego, nie zostaliśmy w naszym przekonaniu jako strona potraktowani przez Wrocław. Zgłosiliśmy uwagi do projektu i samej inwestycji. Pismo z siedemnastoma uwagami, głównie dotyczącymi przestrzeni publicznej, skierowaliśmy do Wydziału Architektury 26 maja. Jedną z poważniejszych uwag był nasz brak zgody na inwestycję bez poprawy infrastruktury drogowej do nowego osiedla na części gminnej. W ciągu trzydziestu dni nie otrzymaliśmy odpowiedzi i stanowiska miasta. Rozumiemy, że projekt może być zgodny z planem miejscowym, jednak w naszym przekonaniu Wydział Architektury musi pilnować przede wszystkim interesu oraz komfortu życia mieszkańców – wyjaśnia Piotr Falkowski ze Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. Klasztornej 50-62.  
Mówi, że po prawie dwóch miesiącach dowiedzieli się o wydaniu pozwolenia na budowę bez wzmianki o swoich uwagach. Urzędnicy twierdzą jednak, że stanowisko mieszkańców miało wpływ na postępowanie.
Wspólnota wniosła uwagi do projektu, które zostały przekazane pełnomocnikowi inwestora w celu ich uwzględnienia w przyjętych rozwiązaniach projektowych. Sam fakt przekazania uwag deweloperowi i skuteczne wniesienie odwołania pokazuje, że wspólnota nie była pominięta. Inwestor uzupełnił cztery egzemplarze projektu budowlanego – tłumaczy Małgorzata Szafran z wrocławskiego magistratu.
Dodaje, że po zakończeniu postępowania, a przed wydaniem decyzji, Wydział Architektury i Budownictwa zawiadomił strony postępowania o możliwości zapoznania się ze zgromadzonymi materiałami.
W sprawę zaangażował się wojewoda dolnośląski, który doszukał się nieprawidłowości w projekcie budowlanym i zwrócił się do dewelopera o poprawę bądź wyjaśnienia. Nieoficjalnie wiemy, że kilka z uwag jest poważnych.
Wojewoda dolnośląski prowadzi postępowanie odwoławcze od decyzji o pozwoleniu na budowę budynków przy ulicy Smardzowskiej we Wrocławiu – potwierdza Małgorzata Mikołajewska-Janiaczyk, st. insp. wojewódzki.
REKLAMA
UM Wrocławia

Inwestycji ciąg dalszy

Hercena 7 GB Sp. z o.o. Sp. k. złożyła 30 października wniosek o pozwolenie na budowę zespołu domów jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej oraz budynku wielorodzinnego z parkingiem podziemnym. Osiedle ma powstać przy ulicy Iwaszkiewicza, bocznej Grota-Roweckiego, na działce nr 13/4 o powierzchni niemal 4,4 tys. mkw.
UM Wrocławia
Inwestor zgodę na realizację przedsięwzięcia starał się uzyskać już 26 czerwca. Wtedy planował budowę budynku wielorodzinnego z garażem i zespołu domów jednorodzinnych, o łącznej kubaturze ponad 8,3 tys. metrów sześciennych. Jeszcze w sierpniu uzupełniał dokumentację, a 25 września wycofał się ze swoich planów. Osiedle zaprojektowała Agnieszka Włodarczyk, właścicielka pracowni chillHouse Sp. z o.o. Przygotowała m.in. projekt budynków wielorodzinnych dla Bouygues Immobilier Polska Sp. z o.o., które mają stanąć przy ulicy Orawskiej na Ołtaszynie.
UM Wrocławia

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA