Wrocław: Jest dofinansowanie remontu stacji Wrocław Muchobór. PKP jednak wyłonią wykonawcęfot. CiotkaStasia

Wrocław: Jest dofinansowanie remontu stacji Wrocław Muchobór. PKP jednak wyłonią wykonawcę

Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Firmy oczekują za modernizację przystanku przy ulicy Traktatowej co najmniej prawie 8 mln zł netto więcej, niż PKP Polskie Linie Kolejowe są gotowe zapłacić. Samorząd województwa dolnośląskiego postanowił dofinansować inwestycję 7 mln zł. − Wrocław Muchobór to jeden z najważniejszych przystanków kolei aglomeracyjnej – mówi Jerzy Michalak, członek zarządu województwa. 
Samorząd województwa podpisał 31 lipca umowę z PKP PLK S.A. w sprawie dofinansowania inwestycji pod nazwą: "Dostosowanie linii kolejowej nr 273 do obsługi przewozów pasażerskich we Wrocławskim Obszarze Funckjonalnym poprzez modernizację przystanku kolejowego Wrocław Muchobór".
Listę ofert poznaliśmy 5 kwietnia. Zgłosiło się trzech uczestników. Najwięcej oczekuje Trakcja PRKiI – 24 mln 110 tys. zł brutto. Infra Silesia S.A. jest gotowa zrealizować zadanie za mniejszą kwotę, 20 mln 875 tys. zł. Najkorzystniejsza okazała się oferta konsorcjum firm Infrakol Sp. z o.o. Sp. k. (lider) oraz LWZ Sp. z o.o. (partner) – wynosi 19 mln 681 tys. zł. To jednak i tak więcej, niż planowały wydać PKP PLK, czyli 10 mln 89 tys. zł.
fot. Mariusz Bartodziej
Wrocław Muchobór to jeden z najważniejszych przystanków kolei aglomeracyjnej, obsługujący ponad sto pociągów osobowych w ciągu doby. Dziś jest jeszcze w fatalnym stanie. W połowie przyszłego roku, po remoncie, będzie spełniał wszystkie standardy normalnego transportu kolejowego – zapowiada Jerzy Michalak, członek zarządu województwa. – Znaleźliśmy dodatkowe siedem milionów złotych w Regionalnym Programie Operacyjnym, żeby można było zrealizować tę inwestycję, po tym jak stanęła pod znakiem zapytania.

Podziemne przejście z windami, nowe oświetlenie i stojaki na rowery w przyszłym roku

O ogłoszonym przetargu pisaliśmy w marcu.
Przewoźnik podzielił inwestycję na kilka etapów. Wykonawca będzie miał sześć miesięcy od dnia podpisania umowy na przygotowanie dokumentacji projektowej i uzyskanie niezbędnych do prowadzenia prac pozwoleń. Następnie w ciągu dziewięciu miesięcy musi wybudować przystanek i wykonać roboty towarzyszące wraz z dokonaniem ich odbioru. Później przez trzy miesiące będzie prowadził prace wymagające całodobowych zamknięć torowych na torze nr 2 dla linii 273 i 758 oraz nr 1 dla 757. Kolejne 60 dni przeznaczy na realizację podobnego rodzaju robót związanych z torem nr 1 dla linii 273 oraz 758. Na zakończenie inwestycji wraz z rozliczeniem będzie miał czas do 30 września 2019 roku.
Na stację Wrocław Muchobór składają się dwa perony. Modernizacja przewiduje ich przebudowę w istniejącej lokalizacji oraz dostosowanie dla osób z ograniczoną zdolnością poruszania się. Obecne przejście zostanie zlikwidowane, a w jego miejsce powstanie tunel o długości ok. 55 m wraz z windami.
Zwycięzca przetargu wymieni nawierzchnię torową na długości peronów oraz dostosuje infrastrukturę towarzyszącą, czyli podtorze, elektroenergetykę, telekomunikację, odwodnienie i sterowanie ruchem kolejowym.
W obrębie stacji pojawią się tablice informacyjne, minimum 10 stojaków rowerowych oraz 29 opraw LED wzdłuż peronów w miejsce zdemontowanych 27 latarń.
fot. Mariusz Bartodziej

Inwestycja ważna dla mieszkańców i okolicznych pracowników

Inicjatywę modernizacji przystanku kolejowego Wrocław Muchobór, oraz projektów budowy nowych przystanków osobowych w Iwinach i Mokronosie Górnym (o którym pisaliśmy w lipcu)
Dodaje, że informacje o potrzebie przebudowy stacji nie otrzymywali bezpośrednio od mieszkańców, ale od środowisk samorządowych i Wrocławskiego Parku Przemysłowego. Inwestycja ma zapewnić lepszą komunikację zarówno mieszkańcom, jak i pracownikom.
fot. Mariusz Bartodziej

Powstanie nowa droga

W pobliżu szykuje się jeszcze inna inwestycja ważna dla okolicznych mieszkańców i pracowników – budowa drogi łączącej Wrocławski Park Przemysłowy z Wrocławskim Parkiem Technologicznym. Przedsięwzięcie okazało się jednak znacznie droższe, niż zakładało miasto, o czym informowaliśmy w lipcu. Wrocławskie Inwestycje Sp. z o.o. unieważniły przetarg 20 lipca.
fot. Mariusz Bartodziej

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Warszawa: Central Point przyciąga najemców [FILM]
Firma prawnicza Wolf Theiss zdecydowała się wynająć w Central Point 1500 mkw. powierzchni...
Kraków: Przy rondzie Matecznego powstaje nowe osiedle
Przy ulicy Rydlówka, niedaleko ronda Matecznego, deweloper Echo Investment rozpoczyna realizację osi...
Cukrownia Apartamenty stanie w Szczecinie
Przy ul. Południowej i Floriana Krygiera w Szczecinie, na przeszło 6 ha działce powstaje osiedle Cuk...
Trwają prace nad dokumentacją dla trasy S8 na odcinku: Wrocław - Kłodzko
W trakcie opracowania jest Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe (STEŚ) dla rozbudowy trasy ek...
Kraków: Tramwajem przez Aleje
Miasto Kraków rozpisało przetarg na koncepcję nowej linii tramwajowej, miałaby ona przebiegać pomięd...
Kraków: Utrudnienia na ulicy Podgórskiej
Z powodu kolejnego etapu prac konstrukcyjnych mostów kolejowych nad Wisłą, dziś 25 stycznia zamknięt...
Rewitalizacja XVIII wiecznego pałacyku Pücklera. Muzeum bolesławieckiej ceramiki zmieni swoją siedzibę.
Za 20 mln zł zostanie wyremontowana nowa siedziba Muzeum Ceramiki w Bolesławcu – ze 189 złożonych pr...
Port Lotniczy Lublin z usługą cargo
Port Lotniczy Lublin będzie świadczył usługi w zakresie lotów towarowych. Spółka właśnie otrzymała p...
Ulica Pomorska we Wrocławiu w końcu doczeka się przebudowy
Mieszkańcy Nadodrza są coraz bliżej doczekania się po latach przebudowy jednej z głównych ulic na sw...
W Krakowie trwa przebudowa dawnego zabytkowego kościoła św. Jadwigi i kamienicy przy ulicy Stradomskiej [ZDJĘCIA + WIZUALIZACJE]
W stolicy Małopolski Angel Poland prowadzi prace przy przebudowie frontowej kamienicy przy ulicy Str...