Dominikanie remontują dach swojego kościoła

Dominikanie remontują dach swojego kościoła

Wrocław, ZDJĘCIA
tuWroclaw.com
tuWroclaw.com
REKLAMA

W maju ruszył remont dachu kościoła św. Wojciecha przy placu Dominikańskim. To pierwszy etap większej inwestycji zaplanowanej przez zakonników. W przyszłym roku Dominikanie chcą odnowić wieżę kościelną, a w 2014 roku zamierzają zmodernizować dach prezbiterium. Koszt całego przedsięwzięcia to 2 mln złotych - remont dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także magistrat.

Kościół św. Wojciecha, zwany dominikańskim, ufundowany przez możnowładców na początku XII wieku, został poświęcony w 1112 świętemu Wojciechowi przez biskupa Żyrosława I. Zbudowano go w stylu romańskim i był to pierwszy kościół na lewym brzegu Odry powstały przed lokacją miasta. Decyzją papieża Eugeniusza III w 1148 r. kościół został przekazany augustianom z Sobótki, równolegle pełniąc funkcję kościoła parafialnego. Dopiero w 1226 r. przekazano go sprowadzonym z Krakowa dominikanom. W tym czasie rozbudowano świątynię od wschodu o późnoromańskie prezbiterium.

Podczas II wojny światowej kościół został zniszczony w niemal 75 procentach. Udało się go odbudować w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Stosowane wówczas materiały po upływie pół wieku wymagały wymiany – stąd decyzja o remoncie.

W 2008 roku przeprowadzono niezbędne ekspertyzy dachu i więźby, Dominikanie otrzymali zatwierdzenie projektu budowlanego i pozwolenie na remont. Ówczesny kosztorys opiewał jednak na kwotę, której zakonnicy nie mieli i inwestycja nie ruszyła.

W roku 2010 po raz pierwszy Zakon Dominikański złożył do Ministerstwa Kultury wniosek na dofinansowanie remontu. Pomimo pozytywnego zaopiniowania wniosku, z powodu braku wkładu własnego, dofinansowania Dominikanie nie otrzymali.

Od początku 2011 roku zakonnicy rozpoczęli comiesięczne zbiórki na ten cel. Uzbierali wkład własny niezbędny, aby wystąpić o dofinansowanie remontu. W październiku 2011 Dominikanie przeprowadzili wewnętrzny przetarg na wykonawcę tego remontu. Wygrała firma Haras.

W listopadzie zakonnicy złożyli ponowny wniosek do Ministerstwa Kultury o dofinansowanie, a w styczniu 2012 o pomoc finansową w remoncie zwrócili się do Gminy Wrocław. Pozytywne odpowiedzi zarówno z ministerstwa, jak i magistratu spłynęły w lutym.

W maju br. ruszyła długo przygotowywana inwestycja. Ze względu na duże koszty (około 2 mln złotych) Dominikanie remont podzielili na trzy części. W tym roku wymieniony zostanie dach nad nawą główną i północną częścią transeptu (koszt rzędu blisko 700 tys. złotych).

- Otrzymaliśmy wsparcie finansowe z Gminy Wrocław w wysokości 260 tys. zł. Również Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało nam dotację w wysokości 200 tys. zł. Pozostałe środki otrzymaliśmy z Polskiej Prowincji Dominikanów oraz uzbieraliśmy dzięki wielkiej ofiarności osób modlących się w naszym kościele - tłumaczą Dominikanie.

Kolejnym etapem będzie remont wieży kościelnej w 2013 r. oraz remont dachu prezbiterium i południowej części transeptu w roku 2014. Zakonnicy obecnie zbierają środki niezbędne do kontynuacji tego przedsięwzięcia.

REKLAMA
Autor: tm

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA