Stowarzyszenie Architektów Polskich właśnie ogłosiło konkurs studialny na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej kościoła rzymsko-katolickiego na osiedlu Nowe Żerniki. Pula nagród to 150 tys. złotych.
– Konkurs jest realizowany na zamówienie Biura Festiwalowego Impart 2016 i jest elementem projektu interdyscyplinarnego "Kościół. Piękno i Kicz", będącego przedsięwzięciem realizowanym w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, których dysponentem jest Narodowe Forum Muzyki – tłumaczą przedstawiciele SARP.
Jak czytamy w założeniach konkursu, kościół może zostać zaprojektowany na rzucie prostokąta lub kwadratu, z transeptem lub bez, w formie krzyża łacińskiego lub greckiego, w typie halowym lub bazylikowym (z wyznaczoną osią główną), na rzucie podłużnym lub centralnym (koła, kwadratu, wieloboku – o wielu osiach), a także na rzucie nieregularnym lub niesymetrycznym.
– Forma architektonicznego projektu świątyni musi pełnić służebną rolę wobec liturgii (style architektoniczne w przeszłości zawsze narzucały przepisy liturgiczne) – podkreślają architekci.
fot. grzybson
fot. SARP
Uczestnicy konkursu muszą zaprojektować przestrzeń dla wiernych – nawę, a w niej wyróżnić prezbiterium, na którym powinna skupiać się uwaga wiernych.
REKLAMA
– Nawa kościoła musi przylegać do prezbiterium i zostać zaprojektowana w ten sposób, aby wierni kierowali swój wzrok i uwagę na prezbiterium. Przy projektowaniu nawy kościoła należy zadbać o to, aby stwarzała ona odpowiedni nastrój powagi i spokoju w świątyni; projektując nawę kościelną należy również zadbać o wydzielenie miejsc do prywatnej modlitwy, tak aby była ona "mniej atrakcyjna od prezbiterium". Ważnymi aspektami, na które należy zwrócić uwagę projektując nawę jest oświetlenie naturalne i sztuczne oraz akustyka – czytamy w założeniach konkursowych.
Autorzy konkursu zakładają również, że na Nowych Żernikach zamieszka 7,5 tys. osób, z czego 1/3 będzie chodzić w niedziele kościoła, w którym będą sprawowane cztery msze w ciągu dnia.
– Liczba wiernych mieszczących się w kościele na miejscach siedzących (tego wymaga komfort dzisiejszych czasów) powinna wynosić około 600 miejsc (maksymalnie) – wyliczają przedstawiciele SARP.
Prace konkursowe można składać do 10 listopada 2016 roku. Pula nagród to 150 tys. złotych – 70 tys. zł za pierwsze miejsce, 40 tys. złotych za drugie, 20 tys. złotych za trzecie i 20 tys. złotych łącznie na wyróżnienia.
Więcej szczegółów można znaleźć na stronie SARP.
Nowe Żerniki wizytówką Wrocławia
Osiedle, nagrodzone niedawno na międzynarodowym kongresie urbanistów, powstaje na zachodzie Wrocławia, nieopodal Stadionu Miejskiego.
– Nowe Żerniki, projektowane przez najlepszych wrocławskich architektów, będą zaspakajać w sposób kompleksowy potrzeby przyszłych mieszkańców – mówi Jacek Barski, dyrektor Departamentu Architektury i Rozwoju w magistracie.
Zgodnie z planami urzędników, będzie to fragment miasta oparty o idee nowej urbanistyki, z domem kultury i lokalnym bazarkiem, gdzie jest miejsce zarówno dla ludzi młodych, jak i dla seniorów. Miejsce, gdzie jest żłobek, przedszkole, szkoła i lekarz rodzinny.
Główne osie osiedla zostały zaprojektowane jako zielone aleje, w które wkomponowane zostaną kameralne punkty handlowe i usługowe. Na terenie przecinającego osiedle z północy na południe skweru ulokowane zostaną obiekty rekreacyjne – boiska i place zabaw.
– Oryginalnie zaprojektowane przestrzenie publiczne będą ułatwiać budowanie więzi społecznych. Budynki i infrastruktura będą spełniać wymogi budownictwa ekologicznego – dodaje Barski.
Nowe Żerniki to przedsięwzięcie zorganizowane wspólnie przez miasto Wrocław, Dolnośląską Okręgową Izbę Architektów RP, przy współpracy wrocławskiego oddziału SARP.