Tak może wyglądać kościół na Nowych Żernikach. Są wyniki konkursu

Tak może wyglądać kościół na Nowych Żernikach. Są wyniki konkursu

Wrocław
Tomasz  Matejuk
Tomasz Matejuk
REKLAMA
Stowarzyszenie Architektów Polskich właśnie rozstrzygnęło konkurs studialny na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej kościoła rzymsko-katolickiego na osiedlu Nowe Żerniki. Pula nagród wynosiła 150 tys. złotych.
Pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości 60 tys. złotych zdobyła wrocławska pracownia Adamiczka Consulting. Autorami projektu są Jerzy Adamiczka, Bartosz Adamiczka i Tomasz Broma.

– To praca, która doskonale zamyka i podkreśla oś kompozycyjną osiedla, jednocześnie świadomie usuwając się na drugi plan. Ta zasada czytelnie wpisuje się w filozofię Kościoła ubogiego, będącego blisko ludzi. Projekt wyraźnie przyjazny użytkownikowi, nie narzucający się, „zapraszający”. To skromna architektura zaprojektowana z doskonałą jasnością rozwiązań i wyraźnym akcentowanie przestrzennym – argumentuje jury.





Druga nagroda (40 tys. zł) przypadła w udziale zespołowi autorskiemu w składzie Wojciech Iwachów, Katarzyna Raczyńska i Anna Stachi.

– Bryła kościoła umiejętnie domyka i akcentuje główną oś kompozycyjną osiedla. Fascynująca propozycja z prostą ideą i wyraźnym odniesieniem do kontekstu. Pracę nagrodzono za umiejętne stworzenie koncepcji przestrzennej. Zaproponowane rozwiązanie formalne wyraźnie wskazuje granicę pomiędzy sacrum i profanum – zewnętrzna osłona tworzy przestrzeń pomiędzy prześwietloną strefą sacrum a granicą świata „zewnętrznego”. Dyskusyjne wydaje się umiejscowienie wejścia głównego bezpośrednio w strefie ołtarza – uzasadniają swoją decyzję członkowie jury.





Dwa zespoły zdobyły ex aequo trzecie miejsce i nagrody w wysokości 20 tys. złotych.

Pierwszy z zespołów to krakowski duet Witold Sienkiel i Przemysław Drabiński.

– Awangardowe ujęcie tematu wyznacza nowa typologie dla projektu przestrzeni sakralnych w XXI wieku. Wieża kościelna została potraktowana jako wyraźny akcent –wizualna ikona miejsca. Lokalizacja przestrzeni publicznej nad główną funkcją obiektu - nawą kościoła jest nowatorskim potraktowaniem przestrzeni sakralnej i relacji pomiędzy sacrum a profanum przestrzeni osiedla – czytamy w uzasadnieniu jury.





Druga z nagrodzonych trzecią nagrodą pracowni to OVO Grąbczewscy Architekci z Katowic.

– Interesująca gra przestrzenna z zsynkopowanymi bryłami tworzy wyrazisty kontrapunkt na zamknięciu osi kompozycyjnej. Jury doceniło rzeźbiarski charakter założenia wpisany w kwartałowy układ osiedla. Racjonalny plan, interesująca gra przestrzeni tworzą mocny akcent w relacji z kontekstem. Stonowane wnętrze z grą światła w strefie ołtarzowej dają pożądany efekt sakralności – argumentują członkowie sądu konkursowego.




Jury przyznało też dwa wyróżnienia ex aequo, w wysokości po 5 tys. złotych. Pierwsze z nich przypadło w udziale Tomaszowi Berezowskiemu i Radosławowi Fikusowi z Katowic.
REKLAMA
Wyróżnienie przyznano za próbę minimalistycznego rozwiązania formalnego, z korzystnym rozwiązaniem układu centralnej przestrzeni liturgicznej, wzbogaconej o czytelna symboliką Nieba i kopuły. Wysoko intelektualny projekt - jeden z najbardziej interaktywnych „liturgicznie”. Dodatkowo jeden z niewielu projektów, który zachowuje tradycyjną symbolikę kopuły. Przyjęta forma graficzna projektu nie ukazuje ewentualnych walorów pracy – tłumaczy jury.





Drugie wyróżnienie zdobył zespół autorski z Opola: Michał Szkudlarski, Andrzej Nowak i Marta Kondziela.

– Wyróżnienie przyznano za czytelne rozwiązanie otwartości stref sacrum kościoła i towarzyszących mu funkcji na strukturalne obszary otaczające zabudowy mieszkaniowej i zieleni parku oraz nowatorski charakter tektoniki wnętrza sakralnego. Projekt wyróżniony za swoją przejrzystość i surowość rozwiązań tworzących w efekcie prostotę przestrzeni sakralnej – wyjaśniają członkowie jury.





Konkurs został realizowany na zamówienie Biura Festiwalowego Impart 2016 i był elementem projektu interdyscyplinarnego "Kościół. Piękno i Kicz", będącego przedsięwzięciem realizowanym w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, których dysponentem jest Narodowe Forum Muzyki.
Autorzy konkursu założyli, że na Nowych Żernikach zamieszka 7,5 tys. osób, z czego 1/3 będzie chodzić w niedziele kościoła, w którym będą sprawowane cztery msze w ciągu dnia.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA