Urszulanki wybrały firmę, która odbuduje hełm na wieży kościoła św. Jadwigi

Urszulanki wybrały firmę, która odbuduje hełm na wieży kościoła św. Jadwigi

Wrocław
tuWroclaw.com
tuWroclaw.com
REKLAMA

Za drugim podejściem udało się urszulankom znaleźć wykonawcę remontu ich zespołu klasztornego przy pl. biskupa Nankiera. Do końca listopada ma zostać przebudowana wieża kościoła św. Jadwigi i odbudowany barokowy hełm. W przyszłym roku, o ile siostry zakonne dostaną dofinansowanie, remont zostanie dokończony.

 

O ponownym postępowaniu na remont wieży kościoła św. Jadwigi i rekonstrukcję barokowego hełmu pisaliśmy pod koniec lipca.

Przypomnijmy, ogłoszony przez urszulanki przetarg jest dwuzadaniowy. Obejmuje remont i przebudowę wieży z odbudową konstrukcji hełmu w 2012 roku, a także montaż segmentów hełmu, deskowanie, pokrycie blachą oraz montaż na wieży w 2013 roku.

Do przetargu zgłosiły się trzy firmy: Dekbud z Gniezna, Alfa-Edgar z Kamieńca Wrocławskiego i wałbrzyski Alpex. Ostatnia oferta została odrzucona, a z pozostałych dwóch lepszą cenę zaproponowało podwrocławskie przedsiębiorstwo i to ono zajmie remontem i przebudową wieży w Zespole Klasztornym Sióstr Urszulanek.

Na pierwsze zadanie urszulanki mogą przeznaczyć jedynie niecałe 313 tysięcy złotych. Wykonawca na przebudowę wieży i rekonstrukcję hełmu ma czas do końca listopada bieżącego roku. Realizacja drugiego zadania, przewidzianego na 2013 rok, zależy od przyznania środków finansowych na ten cel.

REKLAMA

Wieżę zwieńczoną hełmem dobudowano na placu biskupa Nankiera na przełomie XVII i XVIII wieku. Hełm przetrwał do 1945 roku – w Wielkanoc doszło do ciężkiego ostrzału artyleryjskiego i zmasowanych nalotów sowieckich, podczas których kościół urszulanek został trafiony bombą i zniszczony w 65 procentach. W 1946 roku przykryto go prowizorycznym drewnianym dachem, a na odbudowę czekał dziesięć lat. Hełm na wieży kościoła św. Jadwigi nie został zrekonstruowany do dziś.

W grudniu 2011 roku Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia zaapelowało do władz miasta o sfinansowanie rekonstrukcji hełmów wież na kościołach położonych na terenie Starego Miasta. Chodziło o wieże kościołów św. Macieja i św. Marii Magdaleny oraz właśnie o klasztor urszulanek na pl. Nankiera. Dotację na rekonstrukcję tego hełmu w lutym bieżącego roku przyznała Miejska Konserwator Zabytków.

Autor: tm

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA