Kolejny deweloper wchodzi na Kępę Mieszczańską

Kolejny deweloper wchodzi na Kępę Mieszczańską

Wrocław
Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Przy ulicy Mieszczańskiej powstanie następny budynek wielorodzinny. Do takich deweloperów jak Archicom, Rafin Developer, czy Echo Investment dołączy wrocławskie ICG Invest Sp. z o.o.
Prezydent miasta wszczął 20 grudnia postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla nowej inwestycji na Kępie Mieszczańskiej. Na działkach nr 3/31 oraz 3/41, o łącznej powierzchni ponad 8 tys. mkw., ma stanąć budynek wielorodzinny wraz z garażami i infrastrukturą towarzyszącą. Spółka ICG Invest Sp. z o.o. kupiła nieruchomości w marcu 2015 roku za 8 mln 686 tys. zł od Agencji Mienia Wojskowego.
UM Wrocławia
UM Wrocławia
Pracownia Pietrucha Mroziuk Projekt opublikowała na swojej stronie koncepcję budynku wielorodzinnego z usługami i garażem podziemnym dla ICG Invest Sp. z o.o. na wspomnianych działkach.
FB
Zaprojektowano budynek o zwartej formie na planie litery "E". Po jego zewnętrznym obrysie zlokalizowano wejścia do usług. Główne wejścia do części mieszkalnej zaplanowano przez bramy i dalej zielone dziedzińce od strony południowej – czytamy.
Dziedzińce będą przeznaczone wyłącznie dla mieszkańców. Zostaną osłonięte pierzejami obiektów z trzech stron, a od południa – ozdobnym ażurem. – Regularna działka zorientowana w kierunku północ-południe pozwala na optymalną lokalizację budynku i ekspozycję mieszkań. Zastosowano układ komunikacyjny w centralnych częściach budowli. Pozwala to na optymalne wykorzystanie powierzchni zabudowy przy minimalnej przestrzeni na komunikację ogólną – wyjaśniają architekci.
Podkreślają oszczędną formę budynku i powtarzalne elementy nadające elewacji rytm. – Na fasadach biały tynk oraz klinkier wzmacniający odpowiednie partie budynku, będący jednocześnie materiałowym nawiązaniem do sąsiedniej ceglanej zabudowy Kępy Mieszczańskiej.
Architekci przedstawiają projekt jako "ideę współczesnej kamienicy i miejskiego stylu". Stanowi rozwinięcie i optymalizację koncepcji z 2015 roku.

Budynek podzielony na strefy

Przy pierwszej koncepcji jako inwestor przedstawiona jest firma PGD Polska Sp. z o.o. –  W założeniu projektantów obiekt zlokalizowany na Kępie Mieszczańskiej ma nawiązywać do dobrych tradycji mieszczańskich, stylu życia i mieszkania w centrum miasta. Główną ideą koncepcji było stworzenie dla mieszkańców dobrego i przyjaznego miejsca zapewniającego strefy rekreacji oraz odpoczynku – czytamy na stronie pracowni.
Na wewnętrznie dziedzińce składają się prywatne ogródki i ogólnodostępne tereny rekreacyjne oraz place zabaw. – Regularna działka zorientowana prawie idealnie w kierunku północ południe pozwala na optymalną lokalizację budynku i ekspozycję mieszkań. Zastosowano układ komunikacyjny z windami ulokowany w centralnych częściach budynku. Pozwala to optymalnie wykorzystać przestrzeń zabudowy i zminimalizować powierzchnię komunikacyjną.
Ten projekt także przewiduje utworzenie budynku na planie litery "E". Do obiektów usługowych będzie wchodziło się od zewnątrz. Główne wejścia do budynków umiejscowiono od strony południowej. Ozdobią je reprezentacyjne bramy. – Hole budynku przestronne, wykończone szlachetnymi materiałami z możliwością lokalizacji recepcji – dodają architekci.
Początkowa koncepcja także zakłada osłonięcie dziedzińców, dostępnych tylko dla mieszkańców, z trzech pierzejami budynku, a od południa – ozdobnym ażurem-ogrodzeniem. – Ważnym elementem koncepcji jest elastyczność i modułowość obiektu, która pozwala na kontrolowanie standardu budynku i kosztów realizacji.
Na południowych, wschodnich i zachodnich ścianach budynku zaprojektowano duże balkony. – Zapewniają one wygodne korzystanie z uroków słonecznej pogody, widoków oraz osłaniają budynek przed nadmiernym nagrzewaniem. Przestrzenie balkonów wariantowo osłonięte zostały panelami, które rozpraszają światło, nadając jednocześnie budowli charakteru. Dodatkowym elementem przewidzianym do zastosowania są modułowe szklane zabudowy balkonów pełniące rolę osłony przez wiatrem i hałasem z zewnątrz – tłumaczą projektanci.
REKLAMA
Podzielili budynek na kilka stref. Pierwsza to podziemie, czyli poziomy "-1" oraz "-2". Znajdą się na nich miejsca parkingowe oraz pomieszczenia techniczne związanie z funkcjonowaniem obiektu. Zaplanowali również przestrzeń na usługi dla mieszkańców typu fitness, sauna w północnej części "-1".
Strefa "0" parter została przeznaczona na usługi typu handel i gastronomia, dostępne zarówno dla mieszkańców, jak i osób postronnych. W środkowym segmencie parteru budynku znalazło się miejsce dla mieszkań, które są wyniesione ponad teren i przez to osłonięte przed okiem współmieszkańców. Mają przypisane indywidualne przydomowe ogrody – czytamy.
Od pierwszego do szóstego piętra przewidziano utworzenie mieszkań jedno-, dwu- (rozkładowe i nierozkładowe), trzy- i czteropokojowych. – Siódme i ósme piętro to kondygnacje mieszkalne o podwyższonym standardzie, tak zwana strefa VIP o rozwiązaniach indywidualnych mieszkań w tym wariantowo dwupoziomowych.

Kolejne działki na Kępie Mieszczańskiej na sprzedaż

AMW ogłosiła zamiar sprzedaży zabudowanych działek o numerach 3/44, 3/46, 3/47, 3/49, 3/53, 3/56, 3/57 i 3/59, wraz z udziałem w połowie nr 3/54, o łącznej powierzchni 8533 mkw. Plan miejscowy przewiduje na nich realizację zabudowy wielorodzinnej wraz z usługami.
Nieruchomości stanowiły część dawnego wojskowego kompleksu warsztatowo-magazynowego. Zlokalizowane na działkach obiekty magazynowe (budynek nr 13 na działce 3/57, wiaty na działkach nr 3/53, 3/56 i 3/57) są nieużytkowane od około dziesięciu lat. Budynek szkoleniowy numer 14 do grudnia 2015 roku służył jako hala zapaśnicza z zapleczem socjalnym klubowi WKS Śląsk Wrocław – wyjaśnia Małgorzata Weber, rzecznik prasowy AMW.
Jednokondygnacyjny obiekt szkoleniowy pochodzi z 1974 roku. Jego powierzchnia użytkowa liczy 529 mkw. Większy, 761 mkw., jest wybudowany w 1860 budynek magazynowy nr 13.
Zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (...) należy zachować bryłę budynku, wysokość oraz historyczne podział i detale elewacji – czytamy w ogłoszeniu przetargowym.
AMW zaplanowała licytację na 5 lutego. Cena wywoławcza wynosi 7,1 mln zł.
Jednym z głównych ustawowych zadań Agencji Mienia Wojskowego jest zagospodarowanie (w formie przetargów na sprzedaż lub dzierżawę) nieruchomości uznanych za zbędne przez Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Środki uzyskane z tego tytułu AMW przeznacza na realizację inwestycji mieszkaniowych dla żołnierzy – tłumaczy Weber.
Agencja Mienia Wojskowego
Agencja Mienia Wojskowego
AMW posiada jeszcze wiele działek na Kępie Mieszczańskiej, które w przyszłości zmienią właściciela. Wśród nich są te oznaczone numerami 3/12 i 3/37, o łącznej powierzchni 5632 mkw.
W latach 2011-2013 były przedmiotem przetargów, które zakończyły się wynikiem negatywnym. W czerwcu 2013 roku został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, w którym działki oznaczono jako tereny zielone – mówi Małgorzata Weber.
Nieruchomość nr 3/12 jest niezabudowana. Na nr 3/37 znajduje się jednokondygnacyjny budynek magazynowy, o powierzchni użytkowej 82 mkw.
Na obszarze Kępy Mieszczańskiej (w tym na działkach nr 3/12 i 3/37) trwają prace związane z budową infrastruktury technicznej (sieci kanalizacji sanitarnej, elektroenergetyczne) na potrzeby obiektów mieszkaniowo-usługowych na sąsiednich terenach – oznajmia Weber.
Dodaje, że te nieruchomości zostaną wystawione na sprzedaż prawdopodobnie w IV kwartale 2018 roku.
Agencja Mienia Wojskowego
Agencja Mienia Wojskowego

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA