DODAJ

Wrocław: Kto dokończy budowę tramwaju na Hubskiej? Miasto szuka wykonawcy

Komunikacja publiczna / Wrocław
Wrocław: Kto dokończy budowę
Mariusz Bartodziej
2018-12-19 09:16:30
Wrocławskie Inwestycje zerwały na początku miesiąca umowę z firmą Balzola, przebudowującą ulice Hubską i Pułaskiego. Część prac wykonuje już za blisko 4 mln zł inne przedsiębiorstwo. Resztą zajmie się zwycięzca ogłoszonego przetargu. Kara dla hiszpańskiej spółki może wynieść nawet około 40 mln zł – łączna wartość inwestycji to niespełna 5 mln zł mniej.

Wrocławskie Inwestycje Sp. z o.o. ogłosiły 18 grudnia przetarg na zastępcze wykonanie budowy trasy tramwajowej w ul. Hubskiej. Podzieliły go na dwie części. Pierwsza obejmuje brakujące roboty budowlane, a druga zaprojektowanie wraz z przebudową kabli telekomunikacyjnych. O wyborze wykonawcy (bądź wykonawców) zadecydują w 60 procentach cena, a w 40 (po połowie) terminy gwarancji oraz rękojmi. Chętni mogą składać oferty do 3 stycznia.

UM Wrocławia


Konieczne dokończenie i poprawa już zrealizowanych robót

W przypadku kontynuowania robót budowlanych, z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie, zwycięska firma zajmie się m.in. dokończeniem prac w zakresie poprzeczek torowych, sygnalizacji świetlnej oraz odwodnienia jezdni i torowiska. Zrealizuje także zadania dotyczące roślinności, w tym nasadzenia 14 drzew oraz odtworzenia terenów zielonych. Część prac będzie musiała wykonać na nowo po poprzedniej firmie, jak regulacja ułożonych już płyt torowych, dokończenie asfaltu na skrzyżowaniu ul. Hubskiej i Glinianej, czy zdjęcie zanieczyszczonej warstwy kruszywa na jezdniach. Wykonawca będzie miał na to trzy miesiące od momentu zawarcia umowy.

Druga część zamówienia obejmuje przygotowanie projektu oraz przebudowę kabli światłowodowych. Zwycięska firma będzie miała na to 70 dni od dnia podpisania porozumienia. Jak tłumaczą urzędnicy, prace te okazały się konieczne w trakcie realizacji inwestycji, jednak nie udało im się porozumieć z poprzednim wykonawcą.

UM Wrocławia


Umowa zerwana, nowy wykonawca już prowadzi część prac

Miasto zawarło umowę z włoską firmą Balzola w sierpniu 2017 roku. Zaoferowała wykonanie prac za 35,3 mln zł brutto do 15 września tego roku. Z powodu opóźnienia w pracach (gotowe jest około 60-65 procent inwestycji) Wrocławskie Inwestycje postanowiły na początku grudnia zerwać umowę. Kary umowne mogą sięgnąć 40 mln zł.

Miasto tymczasem wyłoniło w tzw. trybie z wolnej ręki wykonawcę remontu ul. Pułaskiego między skrzyżowaniami z ul. Małachowskiego i Hubską, tak by doprowadzić Pułaskiego do ruchu. Prace mają potrwać do końca stycznia. Ich wartość wynosi blisko 3,8 mln zł.

Na nowej trasie tramwajowej mają kursować tramwaje linii nr 16. Mieszkańcy Tarnogaju dojadą nią w okolice zoo.