Nieczynny od lat bar "Barbara" już wkrótce ma ożyć - znajdzie się w nim siedziba Biura Festiwalowego Impart 2016, odpowiedzialnego za przygotowania miasta do ESK 2016. W Wieloletnim Planie Inwestycyjnym jako termin realizacji inwestycji podany jest rok 2015, ale pracownicy Impartu zapewniają, że przeprowadzka nastąpi wcześniej. - Pierwsze prace rozpoczną się w 2013 roku, a ich zakończenie planowane jest na jesień przyszłego roku - mówią.
O tym, że nieczynny od wielu lat bar "Barbara" przy ul. Kazimierza Wielkiego stanie się siedzibą Biura Festiwalowego Impart 2016, odpowiedzialnego za przygotowanie obchodów Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku, informowaliśmy już w marcu.
Projekt i realizacja nowej siedziby Biura Festiwalowego Impart 2016 jest zapisany w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym na lata 2013-2017. Miasto na ten cel zarezerwowało 4 mln złotych. Pracownicy Impartu mieli przenieść się do baru "Barbara" w 2013 roku. Ale możliwe, że nastąpi to później.
W WPI jako termin realizacji podany jest rok 2015, ale przedstawiciele Impartu, którzy konsultowali sprawę z magistratem, zapewniają, że przeprowadzka nastąpi szybciej. Tłumaczą, że plan zakłada pokrycie kosztów remontu w roku 2013 oraz części kosztów wyposażenia w roku 2014. Projekt będzie realizowany wspólnie z Zarządem Inwestycji Miejskich.
- Aktualnie kończone jest tworzenie koncepcji architektonicznej przebudowy budynku. Pierwsze prace rozpoczną się w 2013 r., a ich zakończenie planowane jest na jesień przyszłego roku. Możliwe, że z nieprzewidzianych przyczyn ostateczne oddanie budynku ulegnie opóźnieniu, ale chcielibyśmy zdementować informację, że nastąpi to dopiero w roku 2015 - wyjaśnia Paweł Ziarko z Biura Festiwalowego Impart 2016.
Bar "Barbara" działał w latach 80. ubiegłego wieku, a niedaleko swoje happeningi organizowała Pomarańczowa Alternatywa. W późniejszych latach w tym lokalu mieścił się m.in. sklep z futrami, kolektura lotto i fast food. Od dłuższego czasu obiekt stoi jednak pusty.
Przebudowa baru "Barbara" ma być jednym z etapów większej inwestycji, która obejmie również zabudowę przejścia podziemnego na ul. Świdnickiej.
- Pierwszy obszar to zagospodarowanie placu przez dawnym barem "Barbara", a także samego lokalu, gdzie znajdzie się siedziba biura festiwalowego Impart 2016. Drugi to przebudowa i zabudowa samego przejścia podziemnego, a trzeci to przebudowa przystanku tramwajowego i modernizacja torowiska, bez zamykanie samej jezdni - mówił nam w listopadzie Piotr Fokczyński, główny architekt Wrocławia.
Po zabudowaniu przejścia podziemnego ulica Świdnicka ma odzyskać swój reprezentacyjny charakter. Prace powinny zakończyć się w 2015 roku.