DODAJ

Wrocław: Działka przy Przejściu Świdnickim doczeka się zabudowy, a zabytkowy dom handlowy wypięknieje? Przechodzą z rąk do rąk

Biura / Wrocław
Wrocław: Działka przy Przejściu
Mariusz Bartodziej
2019-05-10 16:23:22
Kamienicę przy Solpolu miał przed laty wyremontować hiszpański inwestor, a parcelę na lata ogrodził. Teren zdążył trafić do portfeli dwóch banków, a teraz jego właścicielem jest Atal. Deweloper z Cieszyna był bliski sprzedaży, jednak wycofał się z powodu braku otrzymania pieniędzy.

Na działce nr 21 o powierzchni 1 330 mkw., przy ulicy Świdnickiej 19, mieści się ponadstulenia kamienica – dawniej Dom Handlowy Modehaus M. Gerstel (od 2008 roku w rejestrze zabytków). Parcela obok przy ul. Świdnickiej 17, nr 28/2, o pow. 306 mkw., jest niezabudowana. Kilkanaście lat temu przebudowę istniejącego budynku planował hiszpański deweloper Ureta y Asociados. Prace miały potrwać 2-3 lata i pochłonąć 22 mln zł. Powstałby biurowiec lub dom handlowy o pow. około 7 tys. mkw. Teren jest przeznaczony w planie miejscowym pod mieszkalnictwo, handel detaliczny wielkopowierzchniowy, czy usługi centrotwórcze (m.in. hotele, biura lub obiekty gastronomiczne).

UM Wrocławia


Firma jednak zbankrutowała, więc przejął ją wraz z nieruchomościami hiszpański bank, Banco Popular. Niemniej inwestycja nie ruszała, a w 2016 roku, w wyniku starań miasta, zniknęło ogrodzenie na działce przy ul. Świdnickiej 17. W kwietniu 2017 roku właściciel terenu złożył wniosek o pozwolenie na przebudowę budynku przy ul. Świdnickiej 19 wraz z rozbiórką jego części. Otrzymał pozwolenie po trzech miesiącach. W sierpniu Banco Popular został przejęty za 1 euro z powodu bankructwa przez grupę Santander.

fot. Jakub Zazula


Teren ponownie w rękach dewelopera

W listopadzie ubiegłego roku donosiliśmy, że nieruchomości przy ul. Świdnickiej 17-19, Sienkiewicza 6C oraz Pułaskiego/Świstackiego kupił za 20 mln euro Atal S.A. Trzecią z nich zamierza zabudować, o czym pisaliśmy w kwietniu, a pozostałe dwie odsprzedać dalej. Był już bliski sfinalizowania transakcji dotyczącej terenu przy Przejściu Świdnickim.

Odstąpiliśmy od umów warunkowych zawartych ze Świdnicka Development Sp. z o.o. w związku z brakiem zapłaty ceny przez ten podmiot – informuje nas Łukasz Borkowski z Atalu.

Warszawska spółka Świdnicka Development Sp. z o.o. powstała w lipcu 2018 roku. Prezesem jej zarządu jest osoba pełniąca identyczną funkcję m.in. w Toringo Sp. z o.o., Progreso Sp. z o.o. oraz Inwestycje Medyczne Sp. z o.o. Świdnicka Development ogłosiła w ostatnim czasie konkurs ofert w celu zbycia udziałów.

fot. Jakub Zazula