Wrocław: Miasto oszczędzi kilkadziesiąt milionów na kolejnym odcinku trasy tramwajowej na Nowy Dwór?fot. Jakub Zazula

Wrocław: Miasto oszczędzi kilkadziesiąt milionów na kolejnym odcinku trasy tramwajowej na Nowy Dwór?

Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Prace na budowie docelowo siedmiokilometrowej trasy trwają od ubiegłego roku. Miasto postanowiło etapować tę inwestycję. Na kolejną część zamierza przeznaczyć prawie 120 milionów złotych. Wszystkie oferty mieszczą się w budżecie, a najniższa jest tańsza o ponad 38 milionów. Całość ma być gotowa w 2023 roku.
Wrocławskie Inwestycje Sp. z o.o. ogłosiły wczoraj, 23 kwietnia (pierwotnie firmy miały zgłaszać się do 12 grudnia), listę ofert w przetargu na kolejną część trasy autobusowo-tramwajowej (TAT) łączącej Nowy Dwór z centrum miasta – odcinek od Parku Biznesu do ulicy Rogowskiej. Planują wydać maksymalnie 119 mln 550 tys. zł brutto (w tym 110 mln 877 tys. zł w zakresie gminy i 8 mln 672 tys. zł dla MPWiK).
Do postępowania przystąpiło czterech uczestników. Wszyscy zapewniają pięcioletnią gwarancję i rękojmię (z wyłączeniem zieleni). Pro-Tra Building Sp. z o.o. oczekuje 81 mln 228 tys. zł (odpowiednio 77 mln 808 tys. zł i 3 mln 419 tys. zł), Budimex S.A. 84 mln 977 tys. zł (75 mln 267 tys. zł oraz 9 mln 709 tys. zł), Skanska S.A. 88 mln 517 tys. zł (84 mln 176 tys. zł i 4 mln 340 tys. zł), a Strabag Infrastruktura Południe Sp. z o.o. 94 mln 613 tys. zł (86 mln 601 tys. zł i 8 mln 12 tys. zł).
O wyłonieniu zwycięzcy zadecyduje w 60% cena, w 20% doświadczenie kierownika robót torowych, a po 10% terminy gwarancji i rękojmi. Prace mają potrwać 17 miesięcy od dnia podpisania umowy (choć urzędnicy szacują, że termin może się wydłużyć do dwóch lat).
Zamówienie obejmuje m.in. budowę układu drogowo-torowego (z oświetleniem, odwodnieniem i MKT), utworzenia zastępczych przystanków komunikacji miejskiej przy ul. Strzegomskiej (odcinek istniejącego buspasa), a także nasadzenia zieleni na całym obszarze TAT. Ponadto powstaną chodniki, ścieżki rowerowe oraz przejścia dla pieszych.
FB

Druga największa inwestycja w komunikację po wojnie

TAT to największa inwestycja komunikacyjna miasta od 1949, kiedy wybudowana została linia tramwajowa na Leśnicę – podkreślają w magistracie. – To siedem kilometrów trasy autobusowo-tramwajowej, dwa wiadukty 160-metrowy nad torami kolejowymi i 22-metrowy nad ulicą Smolecką.
Jak zwracają uwagę urzędnicy, realizowana trasa pozwoli dojechać z centrum na Nowy Dwór w ciągu 20 minut, a autobusy nie będą musiały stać w korkach na ul. Strzegomskiej. Zwracają również uwagę na budowę nowego wiaduktu wyłącznie dla komunikacji miejskiej. Powierzchnia przedsięwzięcia wyniesie około 16,5 ha.
REKLAMA
fot. Jakub Zazula

Fiasko wymusiło podział TAT

Miasto chciało początkowo zamknąć tę inwestycję w jednym przetargu. Musiało go jednak unieważnić w czerwcu dwa lata temu, ponieważ nikt się nie zgłosił. Postanowiło podzielić zamówienie na zadania, co miało przyciągnąć mniejsze firmy i umożliwić zmniejszenie łącznego kosztu TAT (jak w przypadku trasy tramwajowej na Kozanów).
Wrocławskie Inwestycje wyłoniły w kwietniu ubiegłego roku wykonawców części wartych ponad 150 mln zł brutto (dzięki czemu we wrześniu ruszyła budowa TAT). Miesiąc później wybrały jeszcze firmy, które realizują prace za 5,9 mln zł. Ponadto w lipcu poznaliśmy projektanta odcinka trasy w ul. Rogowskiej (1,2 mln zł). Biprogeo Projekt Sp. z o.o. ma skończyć dokumentację na przełomie 2020/2021 roku. Wówczas będzie potrzebny jeszcze przetarg na roboty budowlane, by zakończyć TAT (nie licząc ewentualnych dodatkowych drobnych zamówień uzgadnianych z wybranymi wykonawcami). Autobusy i tramwaje mają pojechać nią w 2023 roku.
Zdjęcia są dostępne w galerii.
Tramwaj przez Popowice też w budowie

Miasto realizuje już także trasę tramwajową z Kępy Mieszczańskiej do ulicy Milenijnej. W tym miesiącu informowaliśmy o otwarciu ofert na drugą część prac. Mają pochłonąć około 150 mln zł. Jedna z ofert mieści się w założonym budżecie.
fot. Filip Heliasz

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA