Wrocław jest trzecim największym rynkiem biurowym w Polsce, po Warszawie i Krakowie. – Do końca 2018 roku zasoby powierzchni biurowej przekroczą we Wrocławiu 1 mln metrów kwadratowych – wynika z najnowszego raportu firmy doradczej Savills.
Jak tłumaczą eksperci, stolica Dolnego Śląska jest jednym z najbardziej przyjaznych biznesowi ośrodków miejskich. Szczególnie silną pozycję Wrocław zyskał w sektorze nowoczesnych technologii i usług dla biznesu. W połączeniu z najwyższym w Polsce odsetkiem znajomości języka angielskiego wśród pracowników, sprawia to, że wiele firm wybiera tę lokalizację dla swoich centrów badań i rozwoju.
– Wrocław to bardzo ważny punkt na nieruchomościowej mapie Polski. Rosnące zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej oraz dobrze wykształcona i wysoko wykwalifikowana kadra pracownicza, to atuty, które przyciągają do Wrocławia nowe firmy, szczególnie z sektora IT. Swoje biura otworzyły tu m.in.: HP, IBM, Luxoft, Nokia, czy Opera Software – mówi Tomasz Buras, dyrektor zarządzający Savills Polska.
Jak wynika z najnowszego raportu "Market in Minutes – Rynek biurowy we Wrocławiu 2017" przygotowanego przez firmę doradczą Savills, w 2016 r. we Wrocławiu do użytkowania oddano ok. 139 100 m kw. powierzchni biurowej. To wynik wyższy o 57% od tego, jaki odnotowano w 2015 r. To również ponad dwukrotnie więcej, niż dwa lata temu. Największym obiektem ukończonym w zeszłym roku była pierwsza faza Business Garden Wrocław (36 600 m kw.).
Zgodnie z prognozami Savills, rynek biurowy we Wrocławiu będzie się dalej dynamicznie rozwijał. Do końca 2017 r. zasoby miasta wzbogacą się o ok. 86 000 m kw. Kolejne 86 000 m kw. przybędzie rok później, natomiast w 2019 r. planowanych jest ukończenie projektów o łącznej powierzchni wynoszącej aż 219 000 m kw.
W budowie pozostaje obecnie 20 obiektów, z czego największe to Sagittarius Business House (25 100 m kw.), Retro Office House (20 700 m kw.) i BZ WBK Robotnicza (17 000 m kw.). Największe obiekty pozostające w planach to Business Garden Wrocław II (40 000 m kw.), Pin Park I i Pin Park II (35 300 m kw.) oraz Cuprum Square (33 400 m kw.).
Rekordowy popyt na biura
Popyt na powierzchnie biurowe w stolicy Dolnego Śląska w 2016 r. wyniósł 124 500 m kw., co jest najwyższym wynikiem w historii wrocławskiego rynku nieruchomości. Aż 40% wszystkich podpisanych umów stanowiły tzw. umowy przednajmu (pre-lease) zawierane z wyprzedzeniem na powierzchnię w obiektach, które są w trakcie budowy lub ich budowa jeszcze się nie rozpoczęła.
Największymi transakcjami zeszłego roku była renegocjacja warunków i przedłużenie umowy Credit Suisse w Grunwaldzki Center (10 800 m kw.) i umowa przednajmu podpisana przez BNY MELLON na powierzchnie w Sagittarius Business House (10 500 m kw.).
Czynsze za najlepsze lokalizacje we Wrocławiu kształtują się na poziomie 13,00-15,00 euro/m kw./miesiąc. Odnotowano tym samym niewielki spadek w porównaniu ze stawkami z zeszłego roku. Bonusy oferowane przez deweloperów w celu zachęcenia najemców do wyboru danego obiektu sprawiają, że czynsze efektywne mogą być jednak niższe o ok. 15-20% od stawek bazowych.
Stopa pustostanów wyniosła 12,5%, co oznacza wzrost o 4,9 pkt. proc. w porównaniu z zeszłym rokiem i przekłada się na ok. 106 300 m kw. wolnej powierzchni biurowej dostępnej pod wynajem. W najbliższych latach wskaźnik ten pozostanie stabilny. Zauważalna będzie jednak rosnąca różnica w poziomie pustostanów pomiędzy budynkami klasy A i B, na korzyść nowoczesnych powierzchni biurowych klasy A.
– Rekordowy poziom podaży i nowe inwestycje, takie jak Nobilis Business House, to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe we Wrocławiu. Przewidujemy, że tempo rozwoju tego rynku utrzyma się, a pozycja Wrocławia, jako jednej z najważniejszych lokalizacji biznesowych w Polsce umocni się – mówi Dorota Ejsmont, dyrektor w Dziale Powierzchni Biurowych, Savills.
Źródło: materiały prasowe