Wrocław: Można podpisać umowę z wykonawcą kolejnego odcinka trasy tramwajowej na Popowiceźródło: materiały inwestora

Wrocław: Można podpisać umowę z wykonawcą kolejnego odcinka trasy tramwajowej na Popowice

Orzech
Orzech
REKLAMA
Urząd Zamówień Publicznych (UZP) zakończył kontrolę budowy nowej trasy tramwajowej na Popowice. Wynik jest pozytywny dla stolicy Dolnego Śląska. Oznacza to, że po formalnościach dokonanych przez Radę Miasta będzie można podpisać umowę z wykonawcą na rozpoczęcie prac w drugim etapie budowy od ul. Jagiełły do Młodych Techników oraz od Starogroblowej/Długiej do Milenijnej.
Kontrola przeprowadzana przez UZP odbywa się zawsze, kiedy w inwestycję zaangażowane są duże środki Unii Europejskiej, a budowa nowej trasy tramwajowej z Kępy Mieszczańskiej do ul. Milenijnej kosztować będzie ponad 150 mln zł
- To niebagatelna kwota ponad 150 milionów złotych - poinformował prezydent miasta Jacek Sutryk na Facebooku, podkreślając również, że w jej zakres oprócz środków miasta Wrocław wchodzą także fundusze MPWiK i deweloperów.
FB
Tramwaj na Popowice jest jedną z najbardziej wyczekiwanych od lat inwestycji komunikacyjnych we Wrocławiu, bo poprowadzona w tej części Wrocławia nitka odciąży ul. Legnicką, którą obecnie kursują wszystkie tramwaje w kierunku Pilczyc, Kozanowa i Leśnicy. Inwestycja rozpoczęła się kilkanaście miesięcy temu i w tej chwili jej efekty efekty dotychczasowych prac budowlanych najlepiej widać przede wszystkim na ul. Długiej w okolicach wiaduktu kolejowego i marketu Kaufland.
materiały inwestora
Ze względu na to, że budowa linii tramwajowej na Popowice jest dofinansowana pieniędzmi z Unii Europejskiej, to konieczne było pozytywne przejście kontroli w Urzędzie Zamówień Publicznych. Tak też się stało, a to z oznacza, że miasto Wrocław może przystąpić do podpisania umowy z wykonawcą prac w drugim etapie budowy linii tramwajowej na Popowice - odcinku od ul. Jagiełły do Młodych Techników oraz od Starogroblowej/Długiej do Milenijnej.
UM Wrocławia
W ramach kolejnego etapu prac wybudowanych zostanie 3,1 km torowiska (w tym 1,45 km torowiska zielonego). Przebudowanych zostanie też 1560 metrów ulic, 10 skrzyżowań, wybudowane zostaną ścieżki rowerowe (4790 m), nowe chodniki (5220 m), ciągi pieszo-rowerowe (590 m) oraz instalacje podziemne m.in. sieć wodociągowa, MKT czy oświetlenie.
- Aby tramwaj mógł komfortowo przejechać nową trasą: wzmocnimy most Dmowskiego. Przy stacji Wrocław Popowice powstanie węzeł przesiadkowy dla pasażerów komunikacji miejskiej i PKP - napisał prezydent Sutryk.
UM Wrocławia

Pro-Tra Building wybuduje pozostałe odcinki trasy na Popowice

Przypomnijmy, 26 maja rozstrzygnięto przetarg na podetap IB oraz etap II budowy trasy tramwajowej wzdłuż ul. Popowickiej, Starogroblowej – Długiej (od ul. Milenijnej do Władysława Jagiełły). Do 9 kwietnia zgłosiło się czterech chętnych. Maksymalną liczbę punktów we wszystkich kryteriach otrzymała wrocławska firma Pro-Tra Building Sp. z o.o. Oczekiwała 150 mln 272 tys. zł brutto (133 mln 396 tys. zł w zakresie gminy, 5 mln 239 tys. zł MPWiK, 1 mln 435 tys. zł grupy deweloperów Kępa Mieszczańska oraz 10 mln 201 tys. zł spółki zależnej Vantage Development S.A.).
Zwycięzca jako jedyny zmieścił się w budżecie wynoszącym 150 mln 319 tys. zł (odpowiednio 137 mln 80 tys. zł; 3 mln 792 tys. zł; 1 mln 481 tys. zł i 7 mln 965 tys. zł). Na realizację zadania będzie miał 24 miesiące od dnia podpisania umowy. 
materiały prasowe

Ścieżki rowerowe i zielone torowisko

Urzędnicy podzielili zamówienie na cztery części. Pierwsza (zakres gminy i MPWiK) obejmuje dokończenie realizowanego już torowiska. Druga dotyczy przebudowy ul. Popowickiej z Wejherowską, Zajęczą oraz Białowieską, a także utworzenie ścieżek rowerowych po południowej stronie Popowickiej na odcinku od skrzyżowania wspomnianych dróg (gmina i Vantage Development S.A. realizujący Port Popowice). Za pozostałe dwie części odpowiadają deweloperzy z Kępy Mieszczańskiej (Archicom S.A., Echo Investment S.A., ICG Invest Sp. z o.o. oraz Milart Sp. z o.o.). Chodzi o remont fragmentu ul. Mieszczańskiej, a także o budowę lewo- i prawoskrętu z ul. Dmowskiego w kierunku Mieszczańskiej oraz montaż dwóch sygnalizatorów świetlnych. Autobusy będą korzystać z części nowej trasy – pozostała ma być tzw. zielonym torowiskiem.
Nowa linia tramwajowa będzie przebiegała docelowo od skrzyżowania ul. Dmowskiego, Władysława Jagiełły i Mieszczańskiej przez most Dmowskiego, Długą, Starogroblową i Popowicką do skrzyżowania z ul. Milenijną i Pilczycką.
Współpraca: Mariusz Bartodziej

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Hala Rychtalska – połączona z kompleksem Browarów Wrocławskich – wystawiona na sprzedaż! Miejsce z ogromnym potencjałem inwestycyjnym do nabycia w przetargu
W dniu 29 lipca 2021 r. został ogłoszony przetarg przez Altona Investments Sp. z o.o. (Grupa Kapitał...
Osiedle Hemara – drugi etap w dobrej cenie – mieszkania w warszawskiej Zielonej Białołęce od PROFIT Development [FILM]
To ostatnie mieszkania drugiego etapu inwestycji, które można kupić w tej wyjątkowej inwestycji od P...
Ponad 155-metrowa wieża Skysawa w Warszawie osiągnęła docelową wysokość
40 kondygnacji nadziemnych i ponad 155 metrów wysokości – tyle mierzy wieża kompleksu biurowo-handlo...
Sol Marina w Gdańsku powiększy się o dwa etapy
Luksusowy kompleks Sol Marina, położony na gdańskim wybrzeżu, będzie rozbudowywany. Dekpol Deweloper...
W centrum Poznania startuje inwestycja Słowackiego 7
W stolicy Wielkopolski powstanie kameralny budynek wielorodzinny Słowackiego 7 z 61 mieszkaniam...
Warszawa: Na Ursynowie powstaje biurowiec PID [WIZUALIZACJE]
W Warszawie przy ul. Poleczki 32 na Ursynowie powstaje nowy czteropiętrowy budynek usługowo-biurowy...
W Zabrzu pojawi się kolejny nowy inwestor
Sprzedana została przedostatnia z działek na terenie podstrefy ekonomicznej w Zabrzu. Grunt o powier...
W podwrocławskiej Długołęce powstanie park handlowy [WIZUALIZACJE]
W podwrocławskiej Długołęce, kilka kilometrów od granic administracyjnych Wrocławia powstanie nowy p...
MLP Poznań West zostanie rozbudowany
MLP Group podpisało umowę z poznańską spółką W.P.I.P. na rozbudowę projektu MLP Poznań West w Dąbrów...
W podwrocławskiej Sobótce ma powstać Dolnośląski Kolarski Tor Szosowy [WIZUALIZACJE]
Pod Wrocławiem, w Sobótce ma powstać nowoczesny, duży szosowy tor kolarski. Ma to być jedyny taki ob...