[Wrocław] Narodowe Forum Muzyki ma sponsora. Budowa coraz bliżej finału [FILM]

tuWroclaw.com

Wiosną przyszłego roku ma się zakończyć budowa Narodowego Forum Muzyki na placu Wolności. Pierwszy koncert w nowoczesnym gmachu zaplanowano na początek czerwca. We wtorek ogłoszono, że instytucję w roli sponsora będzie wspierało KGHM.

Narodowe Forum Muzyki, którym opiekuje się Filharmonia Wrocławska rozpoczęło właśnie współpracę z KGHM. Miedziowa spółka stała się sponsorem nowoczesnych sal koncertowych, które mają stać się jedną z wizytówek miasta i być jednocześnie miejscem organizowania głównych koncertów, w czasie, gdy Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury w 2016 roku.

Jak duże wsparcie finansowe od KGHM otrzyma NFM? Tego przedstawiciele Filharmoni Wrocławskiej, władze miasta i szefowie miedziowej spółki nie chcieli zdradzić. – Umowa obowiązuje od 2012 roku przez dwa lata, ale interesuje nas długofalowa współpraca i już teraz rozmawiamy o jej przedłużeniu do 2016 roku – mówi Andrzej Kosendiak, dyrektor filharmoni.

– Suma jest stosowna do efektu promocyjnego, jaki wspólnie chcemy uzyskać. Mogę zdradzić, że po raz pierwszy dofinansujemy w takiej kwocie projekt kulturalny – zaznacza Herbert Wirth, prezes Polskiej Miedzi.


Już teraz wiadomo kiedy NFM zainauguruje swoją działalność. Pierwszy - wspólny koncert filharmoników wrocławskich z berlińskimi zaplanowano za niecałe 12 miesięcy - na 7 czerwca 2013 roku. Szacuje się, że co roku w gmachu na placu Wolności odbywać ma się nawet 700 wydarzeń muzycznych.

- Chcemy między innymi by na stałe zagościły u nas wydarzenia związane z festiwalem Nowe Horyzonty, mamy też sposoby by przyciągnąć na koncerty młodzież - dodaje Andrzej Kosendiak.

Budowa wciąż trwa, choć jaka zapewniają budowlańcy z firmy Mostostal, najtrudniejsze prace już za nimi. Delikatnym optymistą jest też prezydent Wrocławia. - Skończony jest już podziemny parking na około 700 aut i powoli zostają do wykonania prace wykończeniowe. Jestem przeświadczony, że do wiosny przyszłego roku wszystkie roboty uda się zakończyć, choć przecież przy inwestycjach z takim rozmachem, niespodzianek nigdy nie można wykluczyć - obrazuje Rafał Dutkiewicz.

Rozwiązania zaprojektowane przez nieżyjącego już architekta Stefana Kuryłowicza i specjalistów z nowojorskiej firmy Artec, która zaprojektowała m.in. wnętrza Opery Waszyngtońskiej, nowy Teatr Maryjski w Sankt Petersburgu, Salę Symfoniczną w Birmingham czy Pałac Sztuki w Budapeszcie, we Wrocławiu również będą ultranowoczesne.

Co dokładnie znajdzie się we wnętrzach? Będą tam m.in. 3 mniejsze sale koncertowe - dwie usytuowane pod ziemią na poziomie 14 metrów pod placem Wolności, jedna w części naziemnej.
- W centrum gmachu powstaje największa sala, która będzie w stanie pomieścić jednorazowo 1800 melomanów. 250 z nich będzie mogło zasiąść na tyłach orkiestry i z naprzeciwka podziwiać pracę dyrygenta - mówi Andrzej Kosendiak.

Wysokość budynku będzie wynosiła 30 metrów. Estrada głównej sali koncertowej umiejscowiona będzie 4 metry poniżej gruntu, na którym znajdą się pierwsze balkony. Sala wykonana w technologii box in box będzie miała podwójne ściany, sufit i podłogę i warstwy te nie będą się ze sobą stykać. Ponadto otoczona będzie komorami akustycznymi. Takie rozwiązania zniwelują drgania, hałasy i rezonans gruntu a wewnątrz zapewnią idealne warunki akustyczne.

Już teraz możesz wybrać się na wirtualną wycieczkę po Narodowym Forum Muzyki:







Autor: Jarosław Garbacz