[Wrocław] Po Wielkanocy Skanska zajmie się przebudową głównych ulic Psiego Pola

tuWroclaw.com

Tuż po świętach wielkanocnych zacznie się rozbudowa ulicy Krzywoustego oraz przebudowa ryneczku Psiego Pola. Inwestycją za prawie 21 mln złotych zajmie się firma Skanska. Główne arterie osiedla zmienią swój charakter - będą bardziej przyjazne komunikacji miejskiej i dla pieszych.

Rozbudowa ulicy Bolesława Krzywoustego zostanie przeprowadzona na odcinku od alei Jana III Sobieskiego do Kiełczowskiej równocześnie przebudowany zostanie rynek Psiego Pola. W czwartek umowę w tej sprawie podpisała miejska spółka Wrocławskie Inwestycje z wykonawcą, którym będzie firma Skanska.

– Prace rozpoczną się najpewniej po świętach wielkanocnych i potrwają dokładnie 20 miesięcy. Nowa infrastruktura będzie gotowa w listopadzie przyszłego roku – mówi Bogdan Rytwiński, dyrektor oddziału budownictwa inżynieryjnego Skanski we Wrocławiu.
Drogowcy mocno przebudują istniejący na Psim Polu układ komunikacyjny. Na osiedle będzie się wjeżdżało od ul. Bora Komorowskiego albo tzw. łącznikiem kiełczowskim, który powstał na początku ubiegłego roku.

– Zbudujemy także nowe rondo w miejscu, w którym przecinają się: Bora Komorowskiego, Krzywoustego, Kiełczowska, Bierutowska. W dalszym etapie powstanie tzw. ulica Nowogorlicka, która połączy rondo z istniejącą Gorlicką. Zajmiemy się też przebudową fragmentu ulicy Sycowskiej, gdzie powstanie parking – zaznacza Mariusz Konecki, kierownik projektu ze spółki Wrocławskie Inwestycje.

Koszt inwestycji to dokładnie 20 mln 847 tys. zł. Ponad 16 mln na ten cel przeznaczone zostanie z budżetu gminy Wrocław, niecałe 5 mln pójdzie z kasy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, które zajmie się przebudową sieci.

Po przebudowie rynek Psiego Pola będzie zamknięty dla aut, za wyjątkiem autobusów komunikacji miejskiej i dostawców, zaopatrujących punkty usługowe, będą mogli poruszać się tędy jedynie mieszkańcy dojeżdżający do swoich posesji.

Nie do poznania zmieni się też sam rynek. Będzie tu więcej zieleni i nowoczesnych elementów małej architektury, będzie można przysiąść na ławkach i posłuchać szumu fontanny. Na placu staną także rzeźby, m.in. trzech psów - symbolu tego osiedla. Architekci zaplanowali także specjalne miejsce, gdzie podczas świąt Bożego Narodzenia będzie stawiana choinka.

Na razie przedstawiciele wykonawcy i inwestora nie zdradzają szczegółów zmiany organizacji ruchu, jaka zostanie wdrożona w okresie trwania prac. - Niektóre odcinki ulic chcemy zamykać częściowo, jednak mieszkańcy muszą liczyć się z utrudnieniami w czasie prowadzonych robót - dodaje Mariusz Konecki z WI.

Na części przebudowanej ulicy Bolesława Krzywoustego pojawi się nietypowa nawierzchnia - to płyty granitowe i sjenitowe, niektóre w kolorze czerwonym. Na wielu odcinkach ułożony zostanie bruk, zgodnie z zaleceniami konserwatorów ulice mają bowiem utrzymać zabytkowy charakter i nawiązywać do otoczenia - wielu odrestaurowanych wiekowych kamienic.

Autor: Jarosław Garbacz