Wrocław: Ponadstuletni fort przy AOW zmieni właścicielaźródło: UM Wrocławia

Wrocław: Ponadstuletni fort przy AOW zmieni właściciela

Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Pod młotek trafi warta 6 milionów złotych nieruchomość w rejonie ulic Melioranckiej Południowej i Ostowej, na granicy Widawy i Lipy Piotrowskiej. To dawna baza wojskowa z m.in. dwoma schronami i taką samą liczbą wartowni. Nie jest objęta planem miejscowym.
W Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej miała odbyć się dzisiaj, 20 kwietnia, licytacja w związku z postępowaniem komorniczym. Została jednak przełożona na 6 lipca w związku z obecnymi obostrzeniami dotyczącymi zgromadzeń. Szacowana wartość nieruchomości wynosi 6 mln zł. Cena wywoławcza stanowi 75% tej kwoty, czyli 4 mln 500 tys. zł. Dłużnikiem jest Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska" w Trzebiatowie.
Chodzi o grunt przy ul. Melioranckiej Południowej na Widawie, pomiędzy strumieniem Mokrzyca a Autostradową Obwodnicą Wrocławia. Powierzchnia działki nr 6 wynosi 8,5428 ha. To płaski, nieogrodzony teren, z docelowym dojazdem z trzech stron. Nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
REKLAMA
UM Wrocławia
We wskazanej lokalizacji znajduje się powstały w 1914 roku fort piechoty nr 8a (Infanterie Stutzpunkt 8a) Góra Owsianka. Ten rejon stanowił najbardziej umocniony odcinek linii Widawy. Na dawną bazę wojskową składają się ruiny sześciu murowanych budynków o powierzchni zabudowy w sumie 920,52 mkw. Wliczają się do nich dwa betonowe schrony (łączna kubatura 576 metrów sześciennych, pow. użytkowa 60 mkw.), dwu- i trójkomorowy.
Na flankach znajdziemy dwie zrujnowane wysunięte wartownie – czytamy w miejskim przewodniku rowerowym. – Okopy łączące obiekty oraz pozycje strzeleckie są dziś całkowicie niewidoczne. W pobliżu można także natrafić na resztki budynków magazynowych zbudowanych po II wojnie światowej.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA