Wrocław powiększa Strefę Płatnego Parkowania o sześć kolejnych ulic

Orzech
We Wrocławiu zostanie powiększona Strefa Płatnego Parkowania. Miejscy urzędnicy kończą wdrażać projekt porządkowania parkowania na Przedmieściu Świdnickim. 
Od 1 października zapłacimy za parkowanie w tej części stolicy Dolnego Śląska na odcinkach ulic Żytniej, Pszennej, Jęczmiennej, Kolejowej, Lelewela, Stysia oraz fragmencie placu Rozjezdnego. Wszystkie nowe, płatne miejsca parkingowe znajdować się będą w strefie C.
Projekt porządkowania parkowania na Przedmieściu Świdnickim przygotowany przez gminę Wrocław obejmuje wyznaczenie znakami pionowymi i poziomymi sposobu parkowania równoległego i poprzecznego, zabezpieczenie chodników przed nielegalnym parkowaniem za pomocą słupków, wyznaczenie miejsc zastrzeżonych dla osób niepełnosprawnych, wyznaczenie pylonami oraz wyspami miejsc przejść dla pieszych, a także oznakowanie zjazdów oraz wyjazdów z garaży na wybranych odcinkach ulic. W dobiegającym właśnie końca ostatnim etapie projektu, zmianami objęte zostały ulice Żytnia, Pszenna, Jęczmienna, Kolejowa, Lelewela, Stysia oraz fragment placu Rozjezdnego.
Jest to drugi etap porządkowania parkowania w tej części Wrocławia. Pierwszy etap miasto przeprowadziło w 2018 r. na odcinkach ulicy Kolejowej, Lelewela, Prostej i placu Rozjezdnego. Wprowadzenie w fazę realizacji etapu drugiego było możliwe dopiero po uchwaleniu przez radę miejską rozszerzenia granic strefy płatnego parkowania, co nastąpiło w lipcu ubiegłego roku.
- Zmiany wprowadzamy na wniosek mieszkańców, którzy ubiegali się o rozszerzenie strefy płatnego parkowania, aby zwiększyć dostępność miejsc postojowych oraz rotację pojazdów. Wbrew obiegowej opinii celem wprowadzania opłat nie jest chęć zwiększenia dochodów do budżetu gminy, a wyłącznie wymuszenie rotacji i poprawa dostępności miejsc w konkretnych obszarach miasta - mówi Ewa Mazur, rzeczniczka Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.
Wszystkie ulice objęte opłatami znajdują się w strefie C i podstrefie VIII. Mieszkańcy objętych opłatami ulic i ich fragmentów mają przywilej w postaci możliwości zakupu abonamentu typu I, który wydawany jest osobom fizycznym, zameldowanym na pobyt stały lub czasowy na terenie Strefy Płatnego Parkowania, posiadającym pojazd z tytułu własności/współwłasności/umowy leasingu/umowy przewłaszczenia, na nie więcej niż trzy pojazdy na osobę. Abonament tego typu obowiązuje wyłącznie w jednej z 14 podstref, w której zameldowany jest mieszkaniec. W sytuacji kiedy adres zameldowania znajduje się na granicy podstref, mieszkaniec sam decyduje, na którą z nich wykupi abonament