Wrocław: Prace w Parku Wojszyckim wkrótce ruszą źródło: Materiały inwestora

Wrocław: Prace w Parku Wojszyckim wkrótce ruszą

WIZUALIZACJE
Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Możliwe, że już w przyszłym roku mieszkańcy będą mogli wypocząć w parku pomiędzy ulicami Wierzyńskiego a Zawiszy Czarnego. Środki uzyskane z Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego pozwolą na razie m.in. na uporządkowanie terenu. Zainteresowani starają się o pozyskanie kolejnych funduszy.
Biuro ds. Partycypacji Społecznej ogłosiło 16 lipca wyniki konsultacji dotyczących utworzenia Parku Wojszyckiego. W spotkaniu z 10 maja wzięło udział 15 osób. Urzędnicy podzielili raport na sześć kategorii.
Pierwsza dotyczy wyboru i rozmieszczenia elementów parku. Głosy co do potrzeby zagospodarowania polany w centralnej części terenu były podzielone. Ostatecznie pozostanie jako miejsce np. do gry w badmintona, opalania, czy na piknik. Place zabaw dla dzieci młodszych i starszych zostaną umieszczone blisko siebie, w zacienionym miejscu.
Mieszkańcy zgłosili także uwagi do układu ścieżek. Wykonawca poprowadzi je zgodnie z przedeptami, a tę łączącą wejścia od strony południowej i wschodniej odsunie od istniejącej zabudowy. W końcowym etapie budowy może powstać ścieżka tworząca pętlę w północnej części.
Materiały inwestora
Uczestnicy spotkania oczekiwali w zakresie bezpieczeństwa wprowadzenia monitoringu i tabliczek zachęcających do sąsiedzkich interwencji. W pierwszym przypadku urzędnicy wyjaśniają, że koszty podłączenia i utrzymania instalacji są nieproporcjonalne do efektów, a najskuteczniejszy jest "monitoring sąsiedzki". W drugim stwierdzają, że takie zapisy mogą się pojawić na regulaminie parku.
Podczas konsultacji pojawiły się również nowe propozycje zagospodarowania terenu. Altanki nie będzie, ponieważ "mogą przyciągać niepożądane aktywności". Tak samo budek dla nietoperzy, których Zarząd Zieleni Miejskiej obecnie nie stawia. Poidełka mogą pojawić się dopiero w przyszłości, gdyż wymagają przyłącza wodno-kanalizacyjnego, co wiąże się z dodatkowymi kosztami budowy i utrzymania. W parku znajdą się za to tabliczki z informacją dla biegaczy. ZZM dostarczy też woreczki na psie odchody.
Materiały inwestora
W zakresie zieleni mieszkańcy oczekiwali nasadzeń większej liczby drzew, a także roślinności o dzikim charakterze – zwłaszcza przy placach zabaw. Obie uwagi zostały uwzględnione.
Na koniec padł też pomysł utworzenia w przyszłości ścieżki zdrowia. Jako że zdania w trakcie spotkania były podzielone, istnieje możliwość jej doprojektowania, jeżeli będzie taka potrzeba.
REKLAMA
Raport z konsultacji jest dostępny w internecie.
Materiały inwestora

Koniec prac w przyszłym roku?

Park Wojszycki to zwycięski projekt nr 409 w WBO 2017 dla rejonu Jagodna, Ołtaszyna i Wojszyc. Dzięki 1949 zebranym głosom, miasto przeznaczyło na jego realizację 750 tys. zł. To wystarczy na uporządkowanie terenu pomiędzy ul. Wierzyńskiego a Zawiszy Czarnego, utworzenie alejek i rozpoczęcie nasadzeń. Najpierw jednak będzie niezbędna przebudowa obecnej linii energetycznej średniego napięcia, co może pochłonąć około 150 tys. zł. Przetarg na to zadanie zostanie ogłoszony prawdopodobnie w okolicach września.
Ze względu na konieczność uzgodnień projektu z firmą Tauron, inwestycja potrwa dłużej niż rok – zapowiadają urzędnicy.
Powierzchnia zagospodarowanego terenu rekreacyjnego wyniesie 1,1 ha. Oprócz ścieżek, nasadzeń i elementów małej architektury takich jak ławki i kosze na śmieci, wstępnie powstaną dwa place zabaw (dla młodszych i starszych). Koncepcję przygotowała Promart Pracowania Projektowa Wioletta Trytko.
Materiały inwestora

Potrzeba więcej pieniędzy

Mieszkańcy już starają się o pozyskanie funduszy na dalszą realizację Parku Wojszyckiego. Piotr Falkowski, lider projektu, zabiega o wpisanie przedsięwzięcia do Wieloletniego Planu Inwestycyjnego na 2019 rok. Zgłosił też drugi etap do tegorocznej edycji WBO (projekt rejonowy nr 91). Zwraca jednak uwagę, że pomysł może nie wygrać w głosowaniu, a nawet jeśli, to pozyskanie następnych 750 tys. zł i tak nie wystarczy. Przestrzega, że budowa parku może zakończyć się w połowie z powodu braku niezbędnych środków.
FB

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA