Prof. Więckowski: marzy mi się polskie MIT

Prof. Więckowski: marzy mi się polskie MIT

Wrocław
tuWroclaw.com
tuWroclaw.com
REKLAMA

Politechnika Wrocławska wyda do 2020 r. kilkaset milionów złotych na nowe inwestycje. Zmiany na uczelni już się zaczęły: przeprowadzono audyt i wewnętrzną reorganizację, PWr wdraża również założenia nowej ustawy o szkolnictwie wyższym. Wszystko po to, by stać się polskim odpowiednikiem słynnego Massachusetts Institute of Technology.

Politechnika opracowała plan rozwoju uczelni do roku 2020 r. Nie ma tu dokładnych wyliczeń i kalkulacji, jest za to szczegółowa wizja tego, w jakim kierunku uczelnia powinna się zmieniać. Strategię przygotowywało czterech profesorów PWr, ale jak podkreśla rektor Tadeusz Więckowski, duży wpływ na ostateczny kształt dokumentu miały rozmowy z kilkuset pracownikami uczelni.

PWr plany ma ambitne. Wśród 60 kluczowych zadań znalazła się m.in. całkowita modernizacja budynku B-14, gdzie przeniosą się najprawdopodobniej trzy wydziały, stworzenie Geocentrum 2 i przebudowa kampusu przy ul. Gdańskiej - tam mają znaleźć się magazyny książek, zapasowe centrum informatyczne i archiwa.

- Perełką naszej uczelni będzie ulica Długa. Tam ulokujemy część badawczą Politechniki. Już w marcu 2012 r. powinno ruszyć Centrum Edukacyjno-Technologiczne, czyli Technopolis II. Znajdzie się tam też Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości - mówi prof. Więckowski.

W Technopolis II powstanie m.in. Clean Room, czyli pomieszczenie o kontrolowanej czystości, temperaturze i wilgotności, gwarantujące prawidłową realizację skomplikowanych procesów technologicznych czy projektowych. O takim pomieszczeniu marzy większość uczelni na świecie.

- Do 2020 r. na wszystkie inwestycje potrzebujemy kilkuset milionów złotych. Większość tych pieniędzy zamierzamy pozyskać w ramach funduszy unijnych. Najbliższa perspektywa budżetowa UE to ostatnia szansa na zdobycie takich środków finansowych - podkreśla rektor Politechniki.

Zmiany na uczelni już się zaczęły.

- Przez ostatnie trzy lata Politechnika przeszła reformę wewnętrzną, przeprowadziliśmy u siebie profesjonalny audyt, a w przyszłym roku chcemy wdrożyć zupełnie nowy system informatyczny. Jestem przekonany, że za rok lub dwa będziemy jedną z najlepiej zarządzanych uczelni w Polsce - twierdzi prof. Więckowski.

- Nie będę ukrywał, marzy mi się uczynienie z Politechniki polskiego MIT - dodaje rektor PWr.

Na Politechnice rozpoczęto już także wprowadzanie założeń znowelizowanej ustawy o szkolnictwie wyższym.

- Od początku przyszłego roku każdy żak będzie mógł podpisać z Politechniką umowę o świadczenie usług edukacyjnych, a jeśli student ma wobec uczelni zobowiązania finansowe, parafowanie takiej umowy będzie obligatoryjne - podkreśla prof. Więckowski.

Jak już Was informowaliśmy, w pierwszej połowie 2012 r. Politechnikę czekają wybory do władz uczelni. O fotel rektora ponownie będzie ubiegał się Tadeusz Więckowski. Póki co nie znamy ewentualnych kontrkandydatów.

REKLAMA
Autor: Tomasz Matejuk

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA