Wrocławskie mosty receptą na sukces

Wrocławskie mosty receptą na sukces

Wrocław
REKLAMA

Projekt zainspirowany wrocławskimi mostami dał Justynie Bułat zwycięstwo w konkursie na centrum aktywności w rozbudowywanym Parku Handlowym Bielany. Praca okazała się bezkonkurencyjna i zyskała uznanie architektów oraz publiczności, dzięki czemu studentka wrocławskiej ASP zdobyła wszystkie trzy nagrody.

 

- Jestem bardzo szczęśliwa, czuję się niezwykle doceniona i jest mi miło, choć nie ukrywam, że zaskoczyło mnie aż takie wyróżnienie – przyznaje Justyna Bułat. Żartuje, że na początku konkursu nie potrafiłaby zdecydować, którą nagrodę by wybrała. Teraz już nie musi. – Najfajniejsze jest to, że nagrodą jest i coś przyjemnego, i coś praktycznego oraz ciekawego zawodowo. Cieszę się zwłaszcza z tego, że będę mogła zobaczyć, jak pracuje się w poważnej firmie. Wygrana otwiera przede mną wiele możliwości.

 

Przypomnijmy, że celem konkursu w ramach akcji „Zainspirowani Wrocławiem” było zachęcenie przyszłych architektów i specjalistów od projektowania przestrzennego do stworzenia projektu tzw. „zielonej strefy” w rozbudowanym Parku Handlowym Bielany. Tematem przewodnim był Wrocław, jego atmosfera, architektura i krajobraz. 

 

W ścisłym finale znalazło się sześć prac – ich autorkami były same kobiety. Projekty oceniała  komisja konkursowa z udziałem przedstawicieli wrocławskich uczelni. Akademię Sztuk Pięknych reprezentowały ad. Urszula Smaza-Gralak, dziekan Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa, oraz dr hab. prof. Elżbieta Wernio, Politechnikę Wrocławską – prodziekani: dr inż. arch. Bogusław Wowrzeczka i dr inż. arch. Andrzej Poniewierka, natomiast Wyższą Szkołę Humanistyczną – dr inż. arch. Renata Wysocka. W pracach jury uczestniczyli także m.in. Ewa Kolondra (dyrektor Parku Handlowego Bielany), Joanna Krop (architekt Inter IKEA Centre Group Poland) i Sebastian Bieganowski (studio architektoniczne GroupArch).

 

Komisja postanowiła wyróżnić projekt Justyny Bułat, studentki ASP. Dla autorki zwycięskiej pracy najważniejszym natchnieniem stały się wrocławskie mosty. Zainspirowały ją ich ażurowe konstrukcje, trójkątne podziały, relacje pylonów i stalowych lin. Stąd m.in. aluminiowa konstrukcja mocowana cięgnami horyzontalnie do gzymsów galerii. – Kiedy myślę o Wrocławiu, z którego pochodzę i w którym mieszkam, pierwsze określenie, jakie mi się nasuwa, to “miasto mostów” – mówi zwyciężczyni konkursu. - W dodatku ostatnio jeden z kuratorów ESK 2016 podczas spotkania ze studentami podkreślał, jak ważną rolę mosty odgrywają w w projektach przygotowywanych w związku z tym wydarzeniem. To utwierdziło mnie w przekonaniu, że warto tutaj szukać inspiracji, choć oczywiście ważne było dla mnie także zachowanie wytycznych konkursu i dynamiki projektu.

REKLAMA

 

Wspomniany projekt spodobał się też obradującym w jury architektom oraz głosującym na Facebooku internautom. Dlatego oprócz komputera Apple iMac (nagrody głównej) Justyna Bułat zdobyła również nagrody II i III stopnia: wyjazd do Paryża na europejskie targi designu MAISON & OBJET 2014 (wyróżnienie publiczności) oraz płatny dwumiesięczny staż w pracowni architektonicznej Group-Arch. Nazwisko zwyciężczyni poznaliśmy podczas Nocy Muzeów w Sali Wielkiej wrocławskiego Ratusza.

 

- Projekt na poziomie koncepcyjnym oceniamy wszyscy bardzo wysoko. Teraz będziemy analizowali, czy i w jaki sposób jest on możliwy do realizacji w ramach budowanej nowej części galerii handlowej – mówi Dariusz Węglicki, project manager odpowiedzialny w Inter IKEA Centre Group Poland za rozbudowę Parku Handlowego Bielany.

 

Justyna Bułat ma 25 lat, jest studentką II roku studiów uzupełniajacych na Wydziałe Architektury Wnętrz i Wzornictwa wrocławskiej ASP. Interesuje ją projektowanie przestrzeni publicznej oraz wystawiennictwo. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za rok 2011/2012, spędziła pół roku w Porto w ramach programu wymiany studentów Erasmus. W życiu chce udowodnić, że niemożliwe rzeczywiście istnieje, a cały wysiłek jest tego wart.

 

Partnerami konkursu były trzy wrocławskie uczelnie wyższe: Politechnika Wrocławska, Akademia Sztuk Pięknych oraz Wyższa Szkoła Humanistyczna.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA