Wrocław: Rewaloryzacja historycznego kwartału zabudowy na Tarnogaju. Pierwsza nieruchomość już w rękach deweloperaźródło: UM Wrocławia

Wrocław: Rewaloryzacja historycznego kwartału zabudowy na Tarnogaju. Pierwsza nieruchomość już w rękach dewelopera

Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
Gazowa 1-2
adresWrocław, Gazowa 1-2
inwestorPB Elin Sp. z o.o.
projektantZbigniew Walas
REKLAMA
Przedsiębiorstwo Budowlane Elin zapłaciło prawie 3 mln zł netto za teren przy ulicy Gazowej. Daniel Gibski, zastępca dolnośląskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, określił dopuszczenie na trzech nieruchomościach w tym rejonie budowy budynków wielorodzinnych mianem "rewaloryzacji historycznego kwartału zabudowy".
Magistrat rozstrzygnął 29 maja przetarg na sprzedaż działki nr 52/4, znajdującej się przy ul. Gazowej 1-2. Zgłosiło się sześciu zainteresowanych. Cena wywoławcza wynosiła 2 mln 50 tys. zł netto. Zwycięzca, PB Elin Sp. z o.o., zaoferował 2 mln 691 tys. zł.
Aktywnie poszukujemy gruntów we Wrocławiu pod zabudowę wielorodzinną, stąd nasz udział w przetargu na nieruchomość przy Gazowej – wyjaśnia nam Agnieszka Gąszczak z biura sprzedaży dewelopera.
UM Wrocławia

Budowa mieszkań ruszy w przyszłym roku?

Powierzchnia zakupionej nieruchomości wynosi 2941 mkw. Nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Rada miejska przegłosowała jednak w czerwcu wniosek o przystąpienie do uchwalenia MPZP.
FB
Obowiązująca decyzja o warunkach zabudowy dopuszcza budowę na niej dwóch budynków wielorodzinnych z parkingiem podziemnym. Inwestor zamierza jednak zrealizować tylko jeden obiekt tego typu. Jak stwierdza, jest jeszcze zbyt wcześnie, by mówić o szczegółach.
Rozpoczynamy prace nad koncepcją projektu. Do realizacji inwestycji chcemy przystąpić możliwie szybko, najpóźniej w przyszłym roku – mówi Agnieszka Gąszczak z PB Elin.
Deweloper funkcjonuje od 2003 roku. W swojej ofercie ma m.in. inwestycję Bema 5a. Pozwolenie na jej użytkowanie otrzymał w kwietniu 2017 roku. W siedmiokondygnacyjnym budynku z parkingiem podziemnym i wewnętrznym patio znajdują się 252 mieszkania o powierzchniach od 28 do 120 mkw.
REKLAMA

Kolejne działki przy Gazowej pójdą pod młotek

Miasto planuje sprzedaż jeszcze dwóch nieruchomości przy ul. Gazowej – tych pod numerami 4-6 oraz 8-10. Powierzchnia pierwszej z nich wynosi 1795 mkw., a drugiej 1230 mkw. Obie są przeznaczone zgodnie z obowiązującą decyzją o warunkach zabudowy pod realizację budynku wielorodzinnego z parkingiem podziemnym. Urzędnicy nie wyznaczyli jeszcze daty postępowań ani cen wywoławczych.

Przywrócenie historycznej zabudowy

Zabudowa ul. Kamienieckiej, Ząbkowickiej i Złotostockiej pomiędzy Gazową i Klimasa została wpisana w 1982 roku do rejestru zabytków. Wymienione nieruchomości przy ul. Gazowej nie są objęte planem miejscowym. Decyzję prezydenta, dotyczącą dopuszczenia zabudowy wielorodzinnej na przygotowywanych do sprzedaży nieruchomościach, musiał zaopiniować wojewódzki konserwator zabytków. Pozytywną odpowiedź uzasadnił występowaniem przed wojną w tym rejonie zabudowy o takim charakterze.
Zapewniam, że nasi pracownicy dogłębnie przeanalizowali temat, a z analizy tej wynika niezbicie, że mamy do czynienia z rewaloryzacją historycznego kwartału zabudowy – mówi Daniel Gibski, zastępca dolnośląskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Rada Osiedla Tarnogaj chce, by na działkach sąsiadującymi z tymi, które kupią deweloperzy, powstały tereny zielone. O szczegółach pisaliśmy w lutym.

W okolicy stanie też biurowiec

Przy tej samej ulicy chce zainwestować firma Gaz-System S.A. Planuje budowę biurowca w miejscu swojego wrocławskiego oddziału. O toczącym się procesie administracyjnym i planach inwestora informowaliśmy w listopadzie ubiegłego roku.

Mieszkań na Tarnogaju przybywa

Deweloperzy nie przestają realizować kolejnych osiedli na Tarnogaju. O kilku z nich, które powstaną w rejonie ulic Nyskiej i Pięknej, pisaliśmy w maju.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA