Wrocław: Tal&co nadbuduje zabytkową szkołę przy Wyspie Słodowej. Obok postawi nowy blok i marinę źródło: materiały inwestora

Wrocław: Tal&co nadbuduje zabytkową szkołę przy Wyspie Słodowej. Obok postawi nowy blok i marinę

WIZUALIZACJE
Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Przy ulicy Drobnera nad Odrą, w sąsiedztwie hotelu HP Park Plaza, miał już od kilku lat stać siedmiokondygnacyjny biurowiec. Tymczasem nowy inwestor zrealizuje zamiast niego siedmiopiętrowy budynek mieszkalny. Ponadto Tal & Co. Management zrewitalizuje sprzedaną przez miasto za ponad 3 miliony złotych dawną szkołę elementarną.
Pracownia Major Architekci Sp. z o.o. opublikowała wizualizacje inwestycji przy ul. Drobnera 5-9 na Nadodrzu. Autorzy projektu przyznają, że lokalizacja była dla nich wyzwaniem.
Z jednej strony znany wszystkim Hotel Park Plaza, z drugiej nawiązujący do średniowiecznej architektury obronnej areszt, przed nami typowo śródmiejska zabudowa pierzejowa, za nami zupełnie odwrotny klimat: rzeka i wyspa Słodowa. Do tego wszystkiego na działce stoi wpisany w gminną ewidencję zabytków budynek dawnej szkoły elementarnej – wyliczają architekci.
materiały inwestora
Postanowili zachować widok na panoramę rzeki od strony ul. Drobnera, przez co poprowadzili między budynkami (istniejącym i budowanym) przejście zakończone mariną. Zdecydowali się na elewacje o odmiennych cechach. Od strony drogi zamierzali wyeksponować fasadę dawnej szkoły, a od strony rzeki – nadać obiektom lekkości. W obu przypadkach uwzględnili wycofanie krawędzi.
Więcej wizualizacji w galerii.

Pozwolenie już jest

Spółka Tal & Co. Management Sp. z o.o. otrzymała w marcu (starała się od listopada ubiegłego roku) pozwolenie na budowę budynku wielorodzinnego przy ulicy Drobnera 9 wraz z przebudową i rozbudową dawnej szkoły przy ul. Drobnera 5-7. Wniosek obejmuje obiekty o łącznej kubaturze 62,6 tys. metrów sześciennych. Będą stały na działkach nr 80/2 (Drobnera 9) oraz 81/5 (5-7), o powierzchni 3270 mkw.

Miał być biurowiec

Warszawska firma ANG Poland Sp. z o.o., poprzedni inwestor, szukała w 2011 roku wykonawcy biurowca Drobnera Office Center przy ul. Drobnera 9. Miał mieć siedem kondygnacji i 3,7 tys. mkw. powierzchni o charakterze open space. Spółka przewidziała 41 miejsc parkingowych w garażu podziemnym. Prace miały się skończyć w 2013 roku. Niemniej teren został w kolejnych latach tylko ogrodzony. Do rozbiórki mieszczącej się na nim kamienicy doszło 15 lat temu.
fot. Jakub Zazula

Dawna szkoła sprzedana za ponad trzy miliony

REKLAMA
Czterokondygnacyjny obiekt przy ul. Drobnera 5-7, o pow. całkowitej około 2,5 tys. mkw., to dawna szkoła elementarna. Jest wpisana do gminnej ewidencji zabytków. Można natrafić na dwa ogłoszenia przetargowe dotyczące tej nieruchomości.
fot. Jakub Zazula
Miasto próbowało ją sprzedać po raz pierwszy w styczniu 2012 roku. Cena wywoławcza wynosiła wówczas 4 mln 460 tys. zł (zwolnione z podatku VAT). Postępowanie nie przyniosło rozstrzygnięcia. Druga licytacja odbyła się w kwietniu tego samego roku. Urzędnicy obniżyli oczekiwania do 3 mln 262 tys. zł.
fot. Jakub Zazula

Zmiany w okolicy

Metamorfoza zachodzi także po drugiej stronie ulicy. Bouygues Immobilier Polska Sp. z o.o. dokańcza budowę szkieletora. W Centreville znajdzie się 69 apartamentów o metrażach około od 30 do 150 mkw. Na parterze będą dostępne lokale usługowe. Projekt przygotowała Maćków Pracownia Projektowa Sp. z o.o.
fot. Jakub Zazula
Materiały inwestora
Za to miasto zrewitalizuje fragment pobliskiego Bulwaru Słonecznego. Inwestycja ma pochłonąć prawie 2 mln zł. Jesienią nie znalazło wykonawcy, dlatego wróciło do swojego planu wiosną. Ponownie nie zgłosił się żaden chętny, dlatego Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta unieważnił przetarg 31 maja.
fot. Mariusz Bartodziej
Materiały prasowe

Komentarze (2)

Napisz komentarz
Marek(gość)
Najnowsze inwestycje w nieruchomości polecam śledzić w serwisie ogłoszeniowym https://houser.pl
gacek(gość)
O co chodzi z tą ochydną modą na jakieś dziwne, nowoczesne nadbudówki w zabytkowych budynkach? Taka niezbyt atrakcyjna próba zadowolenia wszystkich na raz. O wiele lepiej wyglądałaby moim zdaniem sama rewitalizacja dawnej szkoły i adaptacja wnętrz na potrzeby mieszkalne. Jak się jednak domyślam, za takim projektem dewelopera stoi takie a nie inne zapotrzebowanie potencjalnych nabywców (którzy - nie oszukujmy się - o architekturze pojęcie mają nikłe). Pozostaje mieć tylko nadzieję, że te koszmarki ładnie się zestarzeją.
REKLAMA