źródło: Investphoto.pl

Wrocław: TBS przy Głubczyckiej jednak ma po latach powstać. Zadecydował sąd

Mariusz Bartodziej
Towarzystwo Budownictwa Społecznego rozpoczęło przygotowania do tej inwestycji na Księżu Małym już w ubiegłej dekadzie. Protest mieszkańców z sąsiedniego bloku doprowadził do wstrzymania pozwolenia na budowę ponad stu mieszkań w sześciu budynkach. Sprawą zajmowało się kilka instytucji, aż inwestor dopiął swego.
Towarzystwo Budownictwa Społecznego Wrocław Sp. z o.o. (miejska spółka) złożyło projekt zamienny w sprawie budowy budynków wielorodzinnych przy ulicy Głubczyckiej 2-2f (róg Opolskiej) na Księżu Małym. Powstaną na działkach nr 14/2, 15/2, 16/2, 17/2, 18/2 oraz 19/2, o łącznej powierzchni 6 383 mkw. Za dokumentację odpowiada Majchrzak Pracownia Projektowa Sp. z o.o. z Wrocławia.
W tej sprawie trwają procedury administracyjne, co oznacza, że na obecnym etapie nie jest możliwe podanie dokładnych dat rozpoczęcia i zakończenia inwestycji – mówi nam Łukasz Maślanka, rzecznik prasowy TBS Wrocław.
UM Wrocławia
Złożony projekt budowlany zakłada realizację sześciu budynków wielorodzinnych ze 115 mieszkaniami (o powierzchni użytkowej w sumie około 5 150,62 mkw.) i dwoma lokalami usługowymi od strony ul. Głubczyckiej. Mieszkańcy mają mieć do dyspozycji 114 miejsc parkingowych – 71 w garażu podziemnym i 43 na terenie inwestycji. TBS nie posiada jeszcze aktualnych wizualizacji.

Lata przygotowań i spotkań w sądach

Inwestor miał gotowy projekt w 2009 roku. Planował wówczas utworzyć sześć budynków ze 121 mieszkaniami o łącznej powierzchni użytkowej 4 748 mkw. (pierwotne, nieaktualne już wizualizacje są dostępne w galerii). We wrześniu zwrócił się do magistratu w sprawie wydania pozwolenia na budowę. Otrzymał je, a w 2012 roku rozstrzygnął przetarg na wybór generalnego wykonawcy. Haras Budownictwo Sp. z o.o. Sp. k. miał zrealizować prace w ciągu 18 miesięcy za 26,5 mln zł. Budowa ruszyła dwa lata później w marcu i potrwała miesiąc.
Investphoto.pl
Prezydent miasta wstrzymał pozwolenie na budowę w wyniku skargi mieszkańców z sąsiedniej inwestycji. Ich zdaniem nowe osiedle powstałoby za blisko istniejącego już budynku, przez co w zbyt dużym stopniu ograniczyłoby dopływ światła do lokali. Główny inspektor nadzoru budowlanego i Wojewódzki Sąd Administracyjny odrzucili zażalenie wspólnoty, więc złożyła w lutym 2015 roku skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wyrok okazał się po latach korzystny dla inwestora.
Postępowanie objęło wszystkie szczeble sądownictwa administracyjnego w Polsce. Na ostatnim etapie odwoławczym Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że pozwolenie na budowę zostaje utrzymane w mocy – wyjaśnia nam Łukasz Maślanka.
Investphoto.pl

TBS także na Brochowie

TBS Wrocław zajmuje się budowaniem mieszkań na wynajem od 1998 roku. Jego najnowszym projektem jest osiedle przy ul. Afgańskiej na Brochowie. Dwa pięciokondygnacyjne budynki pomieszczą ponad 150 mieszkań, jedno-, dwu- i trzypokojowych. Inwestycja pochłonie przeszło 30 mln zł. O szczegółach pisaliśmy w styczniu.
Materiały inwestora