Thespian - wrocławski apartamentowiec już otwarty

Thespian - wrocławski apartamentowiec już otwarty

Wrocław
MatKoz
MatKoz
REKLAMA

Przyciąga wzrok mieszkańców i przyjezdnych, zdobywa nagrody i nominacje w najważniejszych konkursach, a od dziś już oficjalnie przyjmuje pierwszych gości – wrocławski apartamentowiec THESPIAN otwiera swoje podwoje. Może się także pochwalić swoją wersją w miniaturze, dzięki której nowatorską współczesną architekturę poznają także osoby niewidome.

 

Otwarcie Thespiana – apartamentowca spełniającego wymogi stosowne dla obiektów z najwyższego segmentu rynku, współczesnej wersji prestiżowej XIX-wiecznej kamienicy – kończy inwestycję trwającą od kwietnia 2009 roku. - Zgodę na dopuszczenie budynku do użytkowania otrzymaliśmy już w maju bieżącego roku, ale wewnątrz apartamentowca trwały zaawansowane prace wykończeniowe – mówi Piotr Wodzyński, członek zarządu ING Real Estate Development, inwestora i dewelopera. – Zależało nam na tym, by najemcy i mieszkańcy mogli spokojnie doprowadzać swoje lokale do oczekiwanego stanu. Od dziś działalność Thespiana możemy uznać oficjalnie za rozpoczętą.


Krótkie kompendium wielkiej inwestycji

 

Otwarcie apartamentowca przy pl. Powstańców Śląskich skłania do podsumowań i zestawień. Czym więc budynek, który uzupełnił lukę w zabudowie jednego z najważniejszych placów Wrocławia, przyciąga uwagę?

A jak apartamenty – jest ich w sumie 38, znajdują się na kondygnacjach od drugiego piętra wzwyż aż do ósmego. Przestronne, klimatyzowane, o powierzchni od 60 do 160 mkw. i wysokości ok. 3 metrów, wykończone „pod klucz” i gotowe do zamieszkania. Z wyraźnym podziałem na strefy dzienne i nocne, oddzielnymi łazienkami przy głównych sypialniach, garderobami i pomieszczeniami gospodarczymi. Wybrane mieszkania na wyższych kondygnacjach posiadają tarasy z widokiem na miasto.

B jak biura – na parterze i pierwszym piętrze. Wśród najemców znajdują się m.in. firmy z branży prawniczej, medycznej i finansowej. Wszystkie osoby udające się do biur i lokali usługowych nie mają dostępu do części mieszkalnej, główne wejście znajduje się od strony ronda. Informacjami o poszczególnych biurach i usługach służy całodobowa recepcja.

C jak concierge – w głównym, reprezentacyjnym holu działa profesjonalna recepcja, a zadaniem pracowników jest obsługa oraz dbanie o komfort i bezpieczeństwo nie tylko mieszkańców, ale także gości przybywających do Thespiana.

E jak elewacja – lokalizacja Thespiana i południowa ekspozycja fasady sprawiły, że projektanci przygotowali specjalnie dla budynku podwójną szklaną elewację, zapewniającą niezwykły komfort cieplny i akustyczny. Przy zamkniętych oknach szum miasta i przejeżdżających aut jest ledwie słyszalny. Między dwiema szklanymi warstwami zamontowane są też ruchome żaluzje aluminiowe, służące do regulacji stopnia naświetlenia wnętrza.

G jak garaż podziemny – parking dla mieszkańców i pracowników biur. Do ich dyspozycji jest 79 miejsc parkingowych, objętych całodobowym monitoringiem.

K jak kształt budynku i klamra – powstały przy rondzie budynek jest swoistą klamrą, wypełniającą lukę powstałą w niegdyś zwartej zabudowie placu. Zaprojektowany przez architektów Pracowni Projektowej Maćków apartamentowiec jest obiektem współczesnym, ale nawiązującym do modernizmu, harmonijnie nawiązującym zarówno do okolicznych zabytkowych kamienic, jak i do wieżowców. Stąd zróżnicowana bryła i uskokowe ukształtowanie Thespiana.

REKLAMA

L jak lokalizacja – niezwykle prestiżowa, przy jednej z najważniejszych arterii Wrocławia, prowadzącej zarówno do centrum miasta, jak i na autostradę A4. Zaledwie 2,6 km dzieli Thespiana od Rynku. W wyjątkowej, pełnej zieleni dzielnicy, doskonale skomunikowanej z całym miastem, gdzie swoje siedziby mają także urzędy publiczne.

M jak miniatura – wykonany w brązie model Thespiana w skali 1:100 znajduje się tuż przy budynku, od strony ul. Powstańców Śląskich. Miniatura ta pozwala osobom niepełnosprawnym sensorycznie lepiej poznać ciekawy przykład współczesnej architektury na wysokim poziomie.

P jak powierzchnia – powierzchnia całkowita obiektu (bez parkingu) wynosi 7070 mkw., powierzchnia handlowo-usługowa na parterze to 940 mkw., a biurowa na kondygnacjach od pierwszej do trzeciej: 2150 mkw. Apartamenty (na kondygnacjach od trzeciej do ósmej) zajmują powierzchnię 3980 mkw.

S jak standard wykończenia – odpowiedni dla tego segmentu nieruchomości. Na zewnątrz pojawiają się wysokiej jakości szkło i aluminium, zaś we wnętrzach w częściach wspólnych królują kamień naturalny, drewno.

W jak wyróżnienia – ten wyjątkowy budynek zbiera wiele laurów: druga nagroda w kategorii wysokich budynków mieszkalnych na Międzynarodowym Biennale Młodych Architektów Leonardo 2009 w Mińsku; Diament Architektury 2010 (nagroda dla dewelopera roku); nagroda II stopnia w kategorii budownictwa mieszkalnego w konkursie Budowa Roku 2010, organizowanym przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa. Docenili go również członkowie polskiego oddziału międzynarodowego forum o architekturze Skyscrapercity.com. Thespian zajął tu pierwsze miejsce w zestawieniu najlepszych budynków polskich roku 2011, zwanym żartobliwie rankingiem Miss Polski.

- Największym dotychczasowym zaszczytem jest zakwalifikowanie budynku do finału konkursu World Building of the Year 2011, który odbywa się podczas Międzynarodowego Festiwalu Architektury. Cieszymy się, że nasz projekt znalazł się w ścisłej czołówce najważniejszej imprezy architektonicznej na świecie. To wielkie wyróżnienie i zaszczyt – podkreśla Zbigniew Maćków z Pracowni Projektowej Maćków.


Wysoka architektura w miniaturze

 

Wraz z oficjalnym otwarciem apartamentowca odbyło się uroczyste odsłonięcie miniatury Thespiana. To trzecia i ostatnia wykonana z brązu miniatura, która powstała dzięki włączeniu się firmy ING Real Estate Development w kampanię społeczną „Zobaczyć przez dotyk – Wrocław w miniaturze”, dedykowaną osobom niewidomym i niedowidzącym. Dwa wcześniejsze modele w skali 1:100, zrealizowane dzięki ING Real Estate Development, umożliwiają niewidomym „oglądanie” dotykiem zabytkowych budowli klasycystycznej Opery Wrocławskiej oraz gotyckiego kościoła garnizonowego p.w. św. Elżbiety.

Dziś dołączyła do nich miniatura reprezentująca nowoczesną architekturę, będącą przykładem innowacyjnych rozwiązań i docenianą na całym świecie. Ciekawym pomysłem jest odmienne potraktowanie przedniej fasady oraz tyłu miniatury. Pracujący nad odlewem Marcin Michalak postanowił, że fasada od strony ronda będzie gładka (tak aby oddać charakter szklanej fasady), natomiast ściany od strony wewnętrznego dziedzińca zostaną dodatkowo wyżłobione tak, by dawały w dotyku wyrażenie okien z żaluzjami i pionowych oraz podkreślały poziome i pionowe podziały elewacji. Dzięki umieszczeniu na specjalnym podwyższeniu pomniejszony model Thespiana pozwala z bliska zapoznać się z tą wyjątkową bryłą również osobom na wózkach czy dzieciom.

- Do tej pory wzbogacaliśmy wspólnie przestrzeń miejską o miniatury zabytków. Dobrze, że powstał model budynku współczesnego, ponieważ dzięki temu osoby niepełnosprawne sensorycznie mają większy dostęp do wiedzy o tym, jak zmienia się i pięknieje Wrocław – mówi Piotr Dąbrowski, prezes Wrocławskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych.

Odsłonięcie miniatury Thespiana jest ostatnim etapem drugiej odsłony kampanii „Zobaczyć przez dotyk – Wrocław w miniaturze”. Podczas dzisiejszej uroczystości Piotr Wodzyński wręczył też oficjalnie na ręce przedstawicieli Sejmiku akt przekazania praw do strony internetowej www.dotknijwroclawia.pl. Od tej pory witryną, przygotowaną z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących, zarządzać będzie już bezpośrednio WSON.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA