Trwa przebudowa dawnej bazy PKS przy Kościuszki

Trwa przebudowa dawnej bazy PKS przy Kościuszki

Wrocław
Tomasz  Matejuk
Tomasz Matejuk
REKLAMA
Zabytkowy budynek przy ulicy Kościuszki, nieopodal skrzyżowania z ulicą Pułaskiego, w którym kiedyś mieściła się baza PKS, jest obecnie w przebudowie. 
REKLAMA
Kamienicę przy ulicy Kościuszki 133 we Wrocławiu wybudowano w latach dwudziestych XX wieku. Pierwotnie mieściło się tam "Konsum und Sparvereins Vorwärts", a po II wojnie światowej, aż do początku XXI wieku, baza PKS. Budynek jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków, ale nie figuruje w rejestrze zabytków.
Kilka lat temu na tyłach budynku powstał supermarket Aldi. Teraz remontowana jest sama kamienica. Losy pozwolenia na budowę dla tej inwestycji są dość zawiłe.

Jak informują nas przedstawiciele wrocławskiego magistratu, we wrześniu 2006 roku udzielono pozwolenia na budowę dla inwestycji obejmującej rozbudowę i przebudowę dawnej bazy PKS-u na biura wraz z budową nowego budynku biurowego na potrzeby Urzędu Starostwa Powiatowego we Wrocławiu, wraz z infrastruktura techniczną i drogową przy ul. T. Kościuszki 131 i 133. Potem ta decyzja była zmieniana (w 2008 i 2010 roku), a w 2013 roku przeniesiono ją na rzecz osoby fizycznej. Następnie, w czerwcu 2014 roku, została ponownie przeniesiona, w części, na rzecz spółki ALDI. A w listopadzie 2015 roku decyzja o PnB została kolejny raz przeniesiona, tym razem na rzecz spółki Balans. Po raz ostatni decyzja była zmieniana w listopadzie 2016 roku.
Inwestorem obecnie prowadzonej przebudowy jest właśnie spółka Balans. Niewiele o niej wiadomo – zgodnie z KRS, ma siedzibę przy ulicy Więziennej we Wrocławiu i zajmuje się realizacją projektów budowlanych. 
Wedle nieoficjalnych informacji, w przebudowanej kamienicy mają powstać niewielkie apartamenty.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA