- To już nie są plany, to się dzieje. Uruchamiamy połączenia kolejowe Psiego Pola z centrum miasta - mówi Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.
- W tej chwili konsultujemy porozumienia z marszałkiem województwa i sąsiednimi gminami w sprawie współpracy w uruchamianiu połączeń. Powinniśmy je podpisać w przeciągu kilku tygodni. Dzięki niemu uda się stworzyć dwa z trzech podstawowych warunków aby takie połączenia miały rację bytu: ustalić odpowiednią częstotliwość połączeń oraz wspólną taryfę. Trzecia ważna rzecz to powstawanie infrastruktury zachęcającej do przesiadek do komunikacji zbiorowej. To właśnie będziemy teraz robić na Psim Polu - dodaje Grzegorz Roman, doradca prezydenta ds. transportu.
Celem jest takie przebudowanie okolic dworca Psie Pole, żeby było gdzie zostawić samochód i rower oraz zapewnić miejsce, gdzie będą się mogły zatrzymywać autobusy zbierające pasażerów z okolicznych osiedli.
Inwestycja wokół dworca Psie Pole będzie się składać z trzech etapów. W pierwszym powstanie węzeł południowy:
- Rozpiszemy na niego przetarg w systemie zaprojektuj i buduj. W tym pierwszym etapie powstanie parking dla 50 z planowanych 160 miejsc dla samochodów i cała niezbędna infrastruktura dodatkowa: przystanek autobusowy, ławki, oświetlenie, parking dla rowerów - wyjaśnia Bartosz Małysa, dyrektor Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.
Drugi etap - ma się zakończyć za około 2 lata - obejmie węzeł północy i przebudowę 200 metrów ul. Armii Ludowej. Znajdą się tam pozostałem miejsca do parkowania dla samochodów, ale także kolejne dla rowerów.
- Przeprowadzimy tu pewien eksperyment i na próbę pojawią się zamykane szafki na parkingu dla rowerów. Zobaczymy, czy ten pomysł się przyjmie - mówi Daniel Chojnacki, oficer rowerowy. - Oprócz tego parkingu znajdzie się tam także oczywiście cała pozostała infrastruktura rowerowa - dodaje.
Pojawią się także trzy dodatkowe linie autobusowe, uruchomiane w kwietniu 2012 roku, dowożące mieszkańców z Zakrzowa, Kiełczowa i innych osiedli. Tak wyglądać będzie siatka połączeń:
- Będą to dodatkowe linie. Nie zabierzemy żadnych z istniejących obecnie w przeciągu następnych pięciu lat, a potem tylko pod warunkiem, że zauważymy wzrost liczby pasażerów w szynobusach - deklaruje Rafał Dutkiewicz.
Linii tych nie będzie obsługiwać MPK.
- Rozpiszemy na nie przetarg. Warunkiem przystąpienia będzie posiadanie floty od busów dla 9 osób do autobusów typu solo. Wszystkie kursy będą skoordynowane z częstotliwością jazdy pociągów - wyjaśnia Marek Czuryło, dyrektor wydziału komunikacji w urzędzie miasta.
I co wy na to?
Autor: Bartłomiej Knapik