Wrocław nie będzie Zieloną Stolicą Europy w 2019 roku. Inne miasta okazały się lepsze

Wrocław nie będzie Zieloną Stolicą Europy w 2019 roku. Inne miasta okazały się lepsze

Wrocław
Tomasz  Matejuk
Tomasz Matejuk
REKLAMA
Stolica Dolnego Śląska nie zakwalifikowała się do finału walki o tytuł Zielonej Stolicy Europy w 2019 roku. – Złożymy aplikację w przyszłym roku. Jeszcze lepszą! – zapowiada Rafał Dutkiewicz.
O tym, że Wrocław chciał walczyć o tytuł Zielonej Stolicy Europy w 2019 roku, donosiliśmy jesienią zeszłego roku. Komisja Europejska właśnie ogłosiła finalistów do tego tytułu. Nie ma wśród nich stolicy Dolnego Śląska.
 Gratulujemy Ghent, Lahti, Lizbonie, Oslo, Tallinowi – miastom, które zakwalifikowały się do dalszych starań o tytuł Zielonej Stolicy Europy – wylicza Małgorzata Szafran z biura prasowego magistratu.
Urzędnicy podkreślają, że choć Wrocław nie będzie Zieloną Stolicą Europy w 2019 roku, o tytuł postara się w kolejnym. 
– Jednak niektóre z przykładów doskonałych rozwiązań zawartych w aplikacji Wrocławia, złożonej w tegorocznym konkursie, zostały wybrane do raportu Komisji Europejskiej o dobrych praktykach. Prace nad raportem są obecnie na ukończeniu i zostanie on opublikowany w odpowiednim czasie na stronie internetowej Zielonej Stolicy Europy – dodaje Małgorzata Szafran.
W magistracie przypominają, że miasta, które otrzymywały ten tytuł od 2014 roku, musiały starać się o niego co najmniej dwa razy.  
– Jak zapowiadałem, złożymy aplikację w przyszłym roku. Jeszcze lepszą! Najważniejsza jest jednak pozytywna atmosfera wokół wspólnych działań podnoszących jakość życia we Wrocławiu. Chcemy zieleń, czystość powietrza i ciszę wprowadzić w myśli i życie wrocławian. Chcemy być miastem Zielonej Kultury i będziemy nim – zapewnia Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.
REKLAMA
Tytuł Zielonej Stolicy Europy jest przyznawany przez Komisję Europejską od 2010 roku. Otrzymuje go jedno miasto powyżej 100 tysięcy mieszkańców jednego z państw członkowskich i kandydujących Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. 
Kandydatów ocenia się m.in. pod kątem ochrony przyrody i różnorodności biologicznej, jakości wody, gospodarowania terenami zielonymi czy ekoinnowacji.

Będzie ogrodnik miejski

Wrocławscy urzędnicy zapowiadają, że powołany do realizacji założeń "zielonego" miasta Departament Zrównoważonego Rozwoju od zaraz rozpocznie prace nad udoskonaleniem aplikacji, ale przede wszystkim zrealizuje zadania prośrodowiskowe i podnoszące jakość życia mieszkańców. 
Kolejnym na liście zadań jest powołanie ogrodnika miejskiego.
– Zadaniem ogrodnika miejskiego będzie wyznaczanie priorytetów dla rozwoju architektury krajobrazu. Będzie pracował w terenie i przede wszystkim z mieszkańcami – tłumaczy Agnieszka Cybulska-Małycha, dyrektorka Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego. 
Przedstawienie ogrodnika miejskiego nastąpi do 15 maja, czyli do "zimnej Zośki", daty znanej każdemu ogrodnikowi.

Źródło: materiały prasowe

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA