Wrocławski Budżet Obywatelski 2016: znamy zwycięskie projekty

Wrocławski Budżet Obywatelski 2016: znamy zwycięskie projekty

Wrocław, WYNIKI
Tomasz  Matejuk
Tomasz Matejuk
REKLAMA
W środę 19 października poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Zrealizowanych zostanie 5 projektów ogólnomiejskich oraz 60 projektów rejonowych. Do wydania było 25 mln złotych.
Głosowanie trwało od 30 września do 10 października – mogli w nim wziąć udział wszyscy mieszkańcy Wrocławia od 16 roku życia. Każdy mógł zagłosować na maksymalnie 4 projekty, z czego 2 ogólnomiejskie – bez względu na kwotę i 2 rejonowe – jeden duży do 750 tys. i jeden mały do 250 tysięcy złotych.

Łącznie zagłosowało 104 884 osób – z tego 56 691 przez internet i 48 193 w formie papierowej. Głosów nieważnych oddano 11 581.

Do realizacji wybrano 65 projektów 
– 5 ogólnomiejskich, 46 rejonowych małych i 14 rejonowych dużych. Na liście rezerwowej figuruje jeden projekt.

- Najwięcej, jeśli chodzi o branże, zdobyła w tym roku zieleń i rekreacja. To lider tegorocznego WBO - mówi Maciej Bluj, wiceprezydent Wrocławia.

Ogłoszenie wyników Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2016

Opublikowany przez InvestMap.pl na 19 październik 2016


Projekty ogólnomiejskie

Najwięcej głosów – 13938 – zdobył projekt "Drzewa dla Wrocławia – nasadzenia w całym mieście!"

– To hit tegorocznego głosowania – podkreśla Katarzyna Szymczak-Pomianowska, zastępca dyrektora biura ds. partycypacji społecznej w magistracie.

Inne projekty ogólnomiejskie, które zostaną wcielone w życie to: 
  • "Zielona rowerowo-piesza obwodnica Wrocławia, etap I – fragment łącznika Gaj, Wojszyce, Ołtaszyn, Partynice, Jagodno, Tarnogaj, Krzyki, Borek" – 12348 głosów
  • "Oświetlenie Parku Grabiszyńskiego (Alei Romera oraz ścieżek do Cmentarza Grabiszyńskiego i ul. Racławickiej wzdłuż polan) – 7291 głosów
  • "Plac Zabaw dla Starszaków w parku Grabiszyńskim i coś ekstra dla maluchów" – 6663 głosów
  • "Parking przy Dobrzyńskiej – ułatwienie dojazdu wrocławian do największego w mieście centrum medycznego" – 6383
Na liście rezerwowej znalazł się projekt "Posadzenie na terenie Wrocławia młodych drzew", który zdobył 5287 głosów.

Projekty rejonowe

– Gdy znamy już wyniki głosowania, mamy pewność, że podział Wrocławia na rejony okazał się dobrym pomysłem. Owszem, jest kilka osiedli, na których żaden projekt nie zostanie zrealizowany, ale w skali całego miasta, na większości osiedli, te projekty realizowane będą – tłumaczy Bartłomiej Świerczewski, dyrektor biura ds. partycypacji społecznej w magistracie.

– W każdym z rejonów przynajmniej cztery projekty zostaną zrealizowane, w niektórych więcej – dodaje Katarzyna Szymczak-Pomianowska.

Wśród projektów rejonowych, które zostaną wcielone w życie, znalazły się kontynuacje przedsięwzięć z zeszłego roku, m.in. Górki Pafawag.

– Warto więc dzielić projekty na etapy i zdobywać głosy w kolejnych edycjach – podkreśla Bartłomiej Świerczewski.

Przypomnijmy, że Wrocław został podzielony na 14 rejonów (na każdy z nich przeznaczono 1,5 mln zł). Łączna pula środków w tegorocznej edycji WBO wyniosła 25 mln złotych.


Z 445 projektów, które trafiły pod głosowanie, 393 były to projekty rejonowe, a 52 – ogólnomiejskie. 

52 z nich dotyczyły rewitalizacji, 33 – edukacji, 94 – zieleni i rekreacji, a 16 – sportu. 23 przedsięwzięcia były związane z placami zabaw, 81 to projekty drogowe, 110 – piesze i rowerowe, a 20 – związane z komunikacją zbiorową. Do kategorii „inne” trafiło 16 inicjatyw.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA