Wyjątkowe Centrum B+R we Wrocławiu

Wyjątkowe Centrum B+R we Wrocławiu

Wrocław
REKLAMA

Nowe Inżynieryjne Centrum Badawczo-Rozwojowe UTC Aerospace Systems we Wrocławiu zapewni nie tylko zatrudnienie dla ponad 300 inżynierów, ale także komfort pracy i ekologiczne rozwiązania najwyższej jakości. Będzie to jeden z pierwszych w Polsce budynków z certyfikatem LEED for New Construction.


Budowa Inżynieryjnego Centrum Badawczo-Rozwojowego, która rozpoczęła się pod koniec października, to inwestycja na światowym poziomie – zarówno pod względem ekologii oraz architektury, jak i przeznaczenia. Dzięki niej powstanie najbardziej zaawansowana technologicznie baza know-how w zakresie produkcji oraz rozwoju podzespołów dla branży lotniczej w Europie. Prace inżynieryjne trwają już od dawna, ale oddanie Centrum do użytku rozszerzy ich zakres i zapewni lepsze warunki. - W obiekcie docelowo znajdzie zatrudnienie ponad 300 inżynierów, przede wszystkim konstruktorzy, mechanicy, obliczeniowcy i badacze. Będą oni rozwijali nowe konstrukcje dla przemysłu lotniczego w zakresie zaworów i hydrozaworów hydrauliki lotniczej - mówi Wojciech Wasik, prezes firmy HS Wrocław Sp. z o.o., która jest częścią UTC Aerospace Systems. – Nasz zespół jest zaangażowany we wszystkie etapy rozwijania produktu – od pierwszych pomysłów i projektu, przez badania, po produkcję komponentów. Dlatego w skład kompleksu wejdzie ultranowoczesna przestrzeń biurowo-projektowa oraz hala testowa – dodaje Gennadiy Goldenshteyn, Dyrektor Działu Konstrukcyjnego i szef Centrum.

 

Architektura Centrum

Charakter Centrum Badawczo-Rozwojowego, którego zadaniem jest rozwijanie produktów lotniczych najnowszej generacji, podkreślono nowoczesną formą architektoniczną. Składa się on z dwóch prostych „kostek” z płaskimi dachami, z których większa (przestrzeń biurowa) jest w całości przeszklona i bardzo lekka. Żeby osiągnąć ten efekt, a jednocześnie zapewnić komfort pracy wewnątrz, budynek wyposażono w podwójną fasadę – swoistą „drugą skórę” tworzą szklane tafle, co wpływa pozytywnie nie tylko na estetykę budynku, ale także na jego termoizolacyjność. - Ponadto, zastosowanie szkła, w którym odbijają się inne budynki wrocławskiego zakładu, zapewnia ciągłość architektoniczną całego kompleksu przy ul. Bierutowskiej. Dzięki temu Centrum nie będzie stanowić agresywnej dominanty pośród historycznych zabudowań Hydralu, ale harmonijnie wpisze się w otoczenie - mówi mgr inż. arch. Michał Dąbrowski, wiceprezes Przedsiębiorstwa Konsultingowo-Inżynieryjnego PREDOM i projektant obiektu. Architektura Centrum ma jeszcze jeden bardzo ciekawy aspekt – ekologiczny. - Ochrona środowiska jest jedną z podstawowych wartości UTC i zawsze staramy się, aby wszystkie nowe budynki spełniały najwyższe światowe standardy ekologiczne. Dlatego wrocławskie centrum inżynieryjne już od wstępnej fazy projektowej jest przygotowywane do uzyskania certyfikatu LEED – wyjaśnia Gennadiy Goldenshteyn.

 

REKLAMA

LEED for New Construction

Certyfikacja LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) powstała pod koniec XX wieku z inicjatywy niezależnej amerykańskiej organizacji Green Building Council. Jest to coraz popularniejszy system oceny wpływu obiektów budowlanych na środowisko naturalne. - Gotowych obiektów certyfikowanych w systemie LEED jest w Polsce mniej niż 10. Około 30 przechodzi właśnie proces oceny – mówi architekt. - Spośród typów certyfikacji LEED, LEED for New Construction jest najbardziej wymagający, ponieważ odnosi się do całości obiektu wraz z wyposażeniem i rozwiązaniami wewnątrz, podczas gdy większość obiektów powstaje jako Core and Shell – budynki deweloperskie, więc certyfikacja obejmuje wyłącznie ich „skorupę”. W New Construction jest inaczej – rozwiązania na najwyższym poziomie ekologiczności i komfortu wpisane są także we wnętrze budynku. Na razie w Polsce mamy tylko jeden obiekt z takim certyfikatem, sześć następnych jest w trakcie certyfikacji – wyjaśnia. Oceny budynków w formule LEED for New Construction dokonuje się na podstawie siedmiu głównych kryteriów, do których należą: zrównoważona lokalizacja inwestycji, efektywność gospodarki wodnej, wykorzystanie energii i atmosfery, wykorzystanie materiałów i zasobów, jakość środowiska wewnętrznego, innowacyjność projektu i preferencję regionalną. Na ich podstawie można zdobyć maksymalnie 110 punktów. Inżynieryjne Centrum Badawczo-Rozwojowego UTC Aerospace Systems jest zaprojektowane tak, by osiągnąć doskonałe wyniki we wszystkich kategoriach. - Chodzi tu m.in. o położenie w terenie pierwotnie zabudowanym, w dobrze skomunikowanym miejscu (brak konieczności tworzenia dodatkowej infrastruktury związanej z obiektem), rozwiązania umożliwiające przyjeżdżanie do pracy na rowerze (parkingi dla rowerów i kompleks sanitarny do odświeżenia się po jeździe), zastosowanie materiałów odbijających światło (m.in. specjalnej białej membrany na dachu), dzięki czemu nie jest pogłębiany efekt cieplarniany, rozwiązania pozwalające na oszczędność wody pitnej, w tym specjalne instalacje sanitarne czy też zaawansowana automatyka wentylacji, klimatyzacji i oświetlenia, która pozwala na osiągnięcie komfortowych, naturalnych warunków pracy – wylicza Michał Dąbrowski. Wszystko to oczywiście podraża koszt budowy, ale w długofalowej perspektywie pozwala znacząco obniżyć zużycie energii i wody, a budynek jest prawdziwie przyjazny dla środowiska i pracujących w nim osób. 

 

Inauguracja budowy

Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę tego wyjątkowego obiektu miało miejsce 23 października 2012 r. Akt erekcyjny podpisali: Wojciech Wasik, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny HS Wrocław Sp. z o.o i gospodarz uroczystości; Aleksander Marek Skorupa, Wojewoda Dolnośląski; Rishi Grover, Wiceprezes ds. Strategii UTC Aerospace Systems’ Aircraft Systems segment; Adam Grehl, Wiceprezydent miasta Wrocławia; Dave Carter, Wiceprezes ds. Inżynieryjnych UTC Aerospace Systems’ Aircraft Systems segment; Profesor Eugeniusz Rusiński, Prorektor ds. Badań Naukowych i Współpracy z Gospodarką Politechniki Wrocławskiej. Oprócz wysokich rangą przedstawicieli dolnośląskich władz i korporacji UTC, w wydarzeniu wzięli udział także inni goście ze świata nauki, kultury i biznesu. Na oczach prawie stu zebranych osób, w obecności kamer oraz fleszy fotoreporterów, nastąpiło wmurowanie aktu erekcyjnego i w ten symboliczny sposób rozpoczęto budowę obiektu.


Na miejscu budowy gotowe są już fundamenty. Aktualnie wykonywana jest konstrukcja monolityczna obiektu. Zgodnie z wytycznymi certyfikacji LEED, budowa została specjalnie zabezpieczona, m.in. siatką organiczną i słomą, by zanieczyszczenia nie wydostawały się na zewnątrz. Inżynierowie pracują na razie w budynku przejściowym. Oddanie do użytku Centrum Badawczo-Rozwojowego zaplanowane jest na listopad 2013 r.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA