[Wrocław] Wzgórze Polskie przestało straszyć. Teren uporządkowano i odnowiono

tuWroclaw.com

Za ponad 2 mln złotych miasto uporządkowało i zagospodarowało zaniedbane Wzgórze Polskie i Bastion Ceglarski. Pojawiły się tam trawniki, nowe ławki i latarnie. Wrocławianie mogą spacerować po odnowionym terenie przy ul. Purkyniego od 6 czerwca.

Prace na Wzgórzu Polskim trwały niecały rok. W tym czasie Zarząd Zieleni Miejskiej uporządkował teren wzgórza i ruiny Bastionu Ceglarskiego. Pojawiły się tam placyki, ścieżki żwirowe i chodniki, zamontowano balustrady, bramy i kraty zabezpieczające, postawiono ławki, kosze na śmieci i tablice informacyjne. Wzgórze porosło bluszczem i trawą.

- Przy zagospodarowaniu terenu Wzgórza Polskiego współpracowaliśmy z Zarządem Dróg i Utrzymania Miasta, a także z firmą Tauron, która na własny koszt postawiła 16 nowych latarni – mówi Krzysztof Działa z Zarządu Zieleni Miejskiej.

ZDiUM wyremontował nawierzchnię „sceny” na szczycie Wzgórza Polskiego wraz z otaczającym ją placem, a także drogę prowadzącą na szczyt od strony ul. Purkyniego.

- Chcieliśmy przywrócić mieszkańcom część przestrzeni publicznej, która jakiś czas temu wróciła do magistratu. Nie jest to docelowe zagospodarowanie tego miejsca, póki co uporządkowaliśmy teren i staraliśmy się niczego nie zepsuć – wyjaśnia wiceprezydent Adam Grehl.

Pokazanie potencjału Wzgórza Polskiego i Bastionu Ceglarskiego ma stać się inspiracją do kolejnych działań.

- Wokół mamy i Panoramę Racławicką, i Muzeum Narodowe. Chcemy, żeby to miejsce wpisało się w okoliczny krajobraz. Mogą tu odbywać się różne prezentacje, przedstawienia, na tarasie bastionu może pojawić się np. kawiarenka – mówi Adam Grehl.

Raczej nie powstanie tam żadna większa budowla.

- Przez ten teren biegną dwie magistrale gazowe, które mogą uniemożliwić powstanie w tym miejscu budynku – tłumaczy Tadeusz Sawa-Borysławski, projektant zagospodarowania przestrzeni wokół Wzgórza Polskiego.

Cała inwestycja pochłonęła 2 180 00 złotych.

- Gdybyśmy mieli około 30 procent więcej pieniędzy, można byłoby tutaj zrobić jeszcze kilka innych rzeczy – dopowiada Tadeusz Sawa-Borysławski.

Wzgórze Polskie – Bastion Ceglarski zajmuje teren ograniczony ulicami Purkyniego i Garncarską, Bulwarem Xawerego Dunikowskiego i Fosą Miejską, o powierzchni 1,5 ha.

Bastion Ceglarski powstał w 1585 roku jako część fortyfikacji miasta. W czasie oblężenia Wrocławia w 1945 roku w kazamatach prawdopodobnie znajdował się punkt sanitarny, a w 1970 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków.

W 1996 roku prawo do wieczystego użytkowania Wzgórza Polskiego zostało sprzedane francuskiej firmie Ingetech, która miała wybudować tam hotel, a także odrestaurować ruiny bastion i udostępnić je zwiedzającym. Spółka nie wywiązała się z umowy i od 1999 roku miasto walczyło o odzyskanie terenu w sądzie. Ostatecznie udało się to w 2007 roku.

Autor: Tomek Matejuk