Z miejskiej wypożyczalni aut elektrycznych skorzystamy wiosną 2018 roku

Z miejskiej wypożyczalni aut elektrycznych skorzystamy wiosną 2018 roku

Wrocław
Tomasz  Matejuk
Tomasz Matejuk
REKLAMA
Sąd odrzucił skargi, złożone na wybór najkorzystniejszej oferty w postępowaniu na uruchomienie miejskiej wypożyczalni aut elektrycznych we Wrocławiu. A to oznacza, że urzędnicy mogą podpisać umowę z operatorem systemu.

W październiku 2016 roku miasto wybrało najkorzystniejszą ofertę na operatora miejskiej wypożyczalni aut elektrycznych. Urzędnicy zdecydowali się na firmę Enigma Systemy Ochrony Informacji.

Niestety w toku postępowania wpłynęły dwie skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Rozprawy zakończyły się korzystnie dla Wrocławia i w najbliższym czasie planujemy podpisanie umowy z firmą Enigma – tłumaczy portalowi InvestMap.pl Małgorzata Szafran z biura prasowego magistratu. 

Przypomnijmy, że magistrat rozmawiał z pięcioma partnerami, a trzech z nich złożyło oferty. Dwie firmy – Enigma i Decatur – nie wymagały od miasta żadnej dopłaty do funkcjonowania wypożyczalni, natomiast Arriva podała kwotę 4,9 mln złotych za cały okres zarządzania, czyli 5 lat. 

– Zadanie prowadzone jest w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego, a wybór partnera został dokonany w oparciu o koncesję na usługi. Przedmiotem partnerstwa jest wspólna realizacja przedsięwzięcia oparta na podziale zadań i ryzyk pomiędzy stronami, przy czym kompleksowa usługa uruchomienia i zarządzania wypożyczalnią należy do partnera prywatnego – wyjaśnia Małgorzata Szafran.



200 elektrycznych aut do wypożyczenia

W skład kompleksowej usługi wejdzie m.in. udostępnienie minimum 200 samochodów elektrycznych Nissan Leaf, niezbędnych urządzeń ładowania pojazdów elektrycznych, oprogramowania do obsługi systemu, strony internetowej, biura obsługi klientów, wprowadzenie jednolitego oznakowania systemu z wykorzystaniem znaku graficznego miasta Wrocławia. 

– Wynagrodzeniem partnera prywatnego będzie prawo do pobierania pożytków z przedmiotu partnerstwa – podkreśla Małgorzata Szafran.

Klienci wypożyczalni będą mieli możliwość samodzielnego wypożyczenia i zwrotu jednego z 200 samochodów elektrycznych zarówno na stacjach jak i poza nimi – to tzw. model free floating. 

Pierwsze samochody do dyspozycji mieszkańców mogą pojawić się wiosną 2018 roku

– Do tego czasu strony uzgodnią lokalizacje stacji i wybudują niezbędną infrastrukturę dla wypożyczalni samochodów elektrycznych, przygotują spójny wizualnie system wypożyczalni, BOK i niezbędne oprogramowanie. Planuje się również, że dla uatrakcyjnienia funkcjonalności wypożyczalni będą zapewnione przywileje dla jej klientów m.in. bezpłatne parkowanie w strefie płatnego parkowania, przejezdność przez niektóre wyłączone obecnie z ruchu kołowego ulice – wylicza Małgorzata Szafran.

Wypożyczalnia ma być czynna całą dobę i przez cały rok. Do dyspozycji mieszkańców będzie kilkadziesiąt stacji - 30 lokalizacji wskaże magistrat, pozostałe - od 30 do 60 - zaproponuje partner prywatny.

Stawki nie będą wygórowane

Koszty wypożyczenia samochodu będą znane po podpisaniu umowy, niemniej jednak – jak podkreślają urzędnicy – kwoty te muszą być konkurencyjne i zapewne nie będą wyższe niż np. opłata za taksówkę. 

W magistracie zapewniają, że realizacja tego przedsięwzięcia ma na celu promowanie niskoemisyjnego środka transportu i zachęcenie mieszkańców do rezygnacji lub istotnego ograniczenia korzystania z własnego samochodu w obszarze centrum miasta. 

– Dzięki temu zostanie uwolniona przestrzeń miejska, efektywniej wykorzystana infrastruktura drogowa a przede wszystkim nastąpi zmniejszenie emisji zanieczyszczeń. Przykłady miast zachodnich pokazują, że jeden samochód z wypożyczalni zastępuje 7-12 samochodów indywidualnych – dodają urzędnicy.

Zapoznaj się z nowym produktem na polskim rynku wynajmu pojazdów - samochód na abonament, czyli subskrypcja auta na od 1 do nawet 24 miesięcy z możliwością zakończenia w dowolnym momencie, z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia umowy.
REKLAMA

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA