Zygmunt Solorz nie zbuduje galerii przy stadionie, miasto szuka nowego inwestora

Zygmunt Solorz nie zbuduje galerii przy stadionie, miasto szuka nowego inwestora

Wrocław
tuWroclaw.com
tuWroclaw.com
REKLAMA
Prezydent Rafał Dutkiewicz ogłosił dzisiaj, że galeria, która miała działać przy Stadionie Miejskim na Pilczycach na pewno nie powstanie do Euro 2012. Nie zbuduje jej też Zygmunt Solorz-Żak, a nowy inwestor zostanie wyłoniony przez miasto na wiosnę.
Miesiąc temu spotkaliśmy się i ustaliliśmy z naszym partnerem, że jeśli w ciągu czterech tygodni nie znajdą się pieniądze na budowę galerii, to zrezygnujemy z pomysłu galerii w sposób pokojowy - potwierdza prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.
Działka będzie wystawiona na sprzedaż. Plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza w tym miejscu tylko powstanie galerii. Dziura będzie zabezpieczona przez miasto, a sugerowane przez urzędników sposoby jej zabezpieczenia na czas czerwcowej imprezy Euro zaaprobowała wstępnie UEFA. Wartość samej działki szacowana jest na 60 mln zł.
 - Możemy ją nakryć, ale nie zasypiemy gruntu, bo nowy inwestor i tak w tym miejscu będzie musiał prowadzić prace fundamentowe - dodaje Rafał Dutkiewicz.
Przychód, który miasto uzyska ze sprzedaży gruntu, będzie przekazany do budżetu, także na sport w mieście.
- Śląsk poradzi sobie bez wpływu z działalności galerii. Pomysł był ekipy Polsatu, która chciała zrobić coś, żeby Śląsk sam na siebie zarabiał, ale zespół jak widać po wynikach już sobie świetnie radzi - zaznacza prezydent Rafał Dutkiewicz. Obowiązek finansowania klubu nadal będzie spoczywał na obu stronach i w imieniu miasta prezydent zadeklarował dalsze wsparcie drużyny.
REKLAMA
Działka wkrótce trafi na sprzedaż i wiosną może zostać sprzedana. Lokalizacja ze względu na świetnie funkcjonujący stadion, zdaniem magistratu jest wymarzona dla nowego właściciela. Nowy będzie mógł z niej pobierać całkowicie profity.
Przypomnijmy, jaka była idea zbudowania galerii przez Zygmunta Solorza-Żaka: Pomysł był taki: współwłaściciel piłkarskiego Śląska Wrocław, Zygmunt Solorz-Żak postawi na działce obok nowego stadionu galerię handlową a zysku z jej działalności będą finansować klub.
Wszystko zostało policzone. Budowa miała kosztować kilkaset milionów złotych. Na początku lipca wrocławscy radni zgodzili się na utworzenie przez Śląsk Wrocław spółki - córki, która zajmie się budową i zarządzaniem galerią handlową. Był to warunek postawiony przez konsorcjum, z którym negocjowano warunki udzielenia kredytu na budowę. Kredytu nie udało się jednak uzyskać.
Szef rady nadzorczej Śląska Wrocław, Józef Birka, który jednocześnie reprezentuje interesy Zygmunta Solorza-Żaka jest jak na razie nieuchwytny.
Autor: Jarosław Garbacz

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA