[Wrocław/Katowice] Pomimo wyczerpania środków, deweloperzy zachęcają do MdM

[Wrocław/Katowice] Pomimo wyczerpania środków, deweloperzy zachęcają do MdM

primetimepr
REKLAMA
Pomimo wstrzymania dopłat w programie „Mieszkanie dla Młodych” w 2016 roku, deweloperzy nadal oferują lokale z rządowym dofinansowaniem. Widoczne jest to w takich miastach jak Wrocław czy Katowice, w których w II kwartale 2016 roku zmieniły się limity cenowe mieszkań objętych MdM.
Rekordowa popularność MdM w 2016 roku15 marca Bank Gospodarstwa Krajowego wstrzymał przyjmowanie wniosków o dofinansowanie wkładu własnego do kredytu w ramach programu MdM w 2016 roku. Tegoroczny limit wynosił 730 mln zł, z czego zarezerwowano 95 proc. środków. W takiej sytuacji pozostałe 5 proc. trzeba było przeznaczyć na sfinansowanie ponad 5 tys. wniosków złożonych w dniu ogłoszenia postanowienia.  
W efekcie, cały 2016 rok okazał się rekordowy w historii MdM. Złożono ponad 27 tys. wniosków, czyli trzykrotnie więcej niż w pierwszym roku działania programu.
Deweloperzy reagują na zmiany limitówDecyzja BGK znacząco wpłynęła na rynek nieruchomości – w wielu miastach, jak np. Warszawa, Poznań, Kraków obniżono limity cenowe kwalifikujące do dopłaty.
Spadek odnotowano nawet we Wrocławiu, gdzie do tej pory obserwowano raczej tendencję wzrostową. O ile w I kwartale 2016 roku cena m2 na rynku pierwotnym mogła wynosić 5243,70 zł, to już w II kwartale tylko 5181 zł. Mimo to, wielu deweloperów nie zrezygnowało z MdM-u.
Na naszym osiedlu Nowy Horyzont na wrocławskich Stabłowicach nadal dostępne jest wiele mieszkań objętych programem – mówi Monika Sobczyńska, specjalista ds. marketingu w Grupie Deweloperskiej Geo. – W sprzedaży jest jeszcze kilkadziesiąt lokali, których ceny rozpoczynają się od 4,4 tys. zł/m2 – dodaje.  
Co ciekawe, wstrzymanie wniosków w niektórych miastach wywołało odwrotny skutek. Dla przykładu, w Katowicach cena m2 za na rynku pierwotnym w II kwartale wzrosła o ponad 80 zł i wynosi obecnie 4850,45 zł/m2.
Dzięki temu wiele firm utrzymało swoją dotychczasową ofertę w MdM. Przykładowo, w Atrium Geo w Katowicach nadal można kupić własne „M” z rządową dopłatą, w cenach rozpoczynających się od 4550 zł/m2.
Nie czekaj do 2017 r., skorzystaj z MdM!Dla tych, którym zależy na zakupie mieszkania jeszcze w tym roku jest kolejna dobra wiadomość. Pomimo wyczerpania limitu na 2016 rok nadal można skorzystać z programu. Wiele będzie zależało jednak od ustaleń z inwestorem lub deweloperem.
Nasi klienci nadal kupują mieszkania w MdM we Wrocławiu i Katowicach. Wszyscy zainteresowani mogą również liczyć na porady doradców w dziale sprzedaży dotyczące szczegółów takiego procesu zakupowego – mówi przedstawicielka Grupy Geo.
Jedną z możliwości jest ustalenie ze sprzedającym, aby poczekał na wypłatę środków z MdM-u do stycznia. Nie oznacza to jednak, że kupujący mogą być spokojni.
W puli przeznaczonej na rok 2017 znajduje się prawie 670 mln zł, ale do tej pory złożono już ponad 3 tys. wniosków wykorzystując limit w 12 proc. Sądząc po rosnącym zainteresowaniu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że limit na 2017 r. również szybko zostanie wyczerpany.  
Warto pamiętać, że już można starać się o dopłatę na rok 2018. Do dyspozycji jest łącznie 760 mln zł, a do tej pory zarezerwowano jedynie 0,12 proc.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

LCube inwestuje pod Wrocławiem. Wybuduje Logistic Park Wrocław
Kolejny inwestor zdecydował się na ulokowanie swojego parku magazynowo-logistycznego w aglomeracji w...
Centrum Praskie Koneser w Warszawie zostanie sprzedane
Znajdujące się na terenie dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek, w samym centrum dzielnicy Stara Praga,...
Niemiecki koncern BSH rozszerza produkcję we Wrocławiu. Będą nowe miejsca pracy
Jeden z największych niemieckich koncernów zwiększy zatrudnienie w swojej fabryce w stolicy Dolnego...
Lidl otwiera kolejny sklep pod Wrocławiem
Lidl otwiera kolejny sklep w aglomeracji wrocławskiej. W czwartek, 5 sierpnia o godz. 6 otworzy swoj...
Rynek powierzchni biurowych w Warszawie w II kw. 2021 roku
Jak będą wyglądać biura, gdy skończy się pandemia? Na warszawskim rynku biur, po pięciu kwartałach k...
Średnia cena ofertowa mieszkań w Warszawie przekroczyła 12 tysięcy złotych
Na koniec czerwca 2021 roku po raz pierwszy w historii cena metra kwadratowego mieszkania pozostając...
Coraz bliżej rozbiórki kontrowersyjnego budynku Solpolu w centrum Wrocławia
Wykonano kolejny krok w celu rozbiórki kontrowersyjnego budynku Solpolu w samym centrum Wrocławia. 3...
Kraków nadal najatrakcyjniejszym i największym regionalnym rynkiem biurowym w Polsce
Według raportu "Office Occupier": Rynek biurowy w Krakowie” firmy doradczej Cresa, wolumen transakcj...
Nowy właściciel rozbuduje akademik przy ulicy Prusa. Zakupił też działkę pod nową inwestycję
Nuveen Real Estate i europejska spółka mieszkaniowa Value One, Eagle JVCo, kupiła od spółek zależnyc...
Dolny Śląsk: Ruszyła budowa I etapu wielkiej inwestycji w Sycowie [WIZUALIZACJE]
Wiodący deweloper powierzchni komercyjnych Hillwood rozpoczął budowę pierwszej hali w nowym projekci...