[Wrocław/Katowice] Pomimo wyczerpania środków, deweloperzy zachęcają do MdM

[Wrocław/Katowice] Pomimo wyczerpania środków, deweloperzy zachęcają do MdM

primetimepr
REKLAMA
Pomimo wstrzymania dopłat w programie „Mieszkanie dla Młodych” w 2016 roku, deweloperzy nadal oferują lokale z rządowym dofinansowaniem. Widoczne jest to w takich miastach jak Wrocław czy Katowice, w których w II kwartale 2016 roku zmieniły się limity cenowe mieszkań objętych MdM.
Rekordowa popularność MdM w 2016 roku15 marca Bank Gospodarstwa Krajowego wstrzymał przyjmowanie wniosków o dofinansowanie wkładu własnego do kredytu w ramach programu MdM w 2016 roku. Tegoroczny limit wynosił 730 mln zł, z czego zarezerwowano 95 proc. środków. W takiej sytuacji pozostałe 5 proc. trzeba było przeznaczyć na sfinansowanie ponad 5 tys. wniosków złożonych w dniu ogłoszenia postanowienia.  
W efekcie, cały 2016 rok okazał się rekordowy w historii MdM. Złożono ponad 27 tys. wniosków, czyli trzykrotnie więcej niż w pierwszym roku działania programu.
Deweloperzy reagują na zmiany limitówDecyzja BGK znacząco wpłynęła na rynek nieruchomości – w wielu miastach, jak np. Warszawa, Poznań, Kraków obniżono limity cenowe kwalifikujące do dopłaty.
Spadek odnotowano nawet we Wrocławiu, gdzie do tej pory obserwowano raczej tendencję wzrostową. O ile w I kwartale 2016 roku cena m2 na rynku pierwotnym mogła wynosić 5243,70 zł, to już w II kwartale tylko 5181 zł. Mimo to, wielu deweloperów nie zrezygnowało z MdM-u.
Na naszym osiedlu Nowy Horyzont na wrocławskich Stabłowicach nadal dostępne jest wiele mieszkań objętych programem – mówi Monika Sobczyńska, specjalista ds. marketingu w Grupie Deweloperskiej Geo. – W sprzedaży jest jeszcze kilkadziesiąt lokali, których ceny rozpoczynają się od 4,4 tys. zł/m2 – dodaje.  
Co ciekawe, wstrzymanie wniosków w niektórych miastach wywołało odwrotny skutek. Dla przykładu, w Katowicach cena m2 za na rynku pierwotnym w II kwartale wzrosła o ponad 80 zł i wynosi obecnie 4850,45 zł/m2.
Dzięki temu wiele firm utrzymało swoją dotychczasową ofertę w MdM. Przykładowo, w Atrium Geo w Katowicach nadal można kupić własne „M” z rządową dopłatą, w cenach rozpoczynających się od 4550 zł/m2.
Nie czekaj do 2017 r., skorzystaj z MdM!Dla tych, którym zależy na zakupie mieszkania jeszcze w tym roku jest kolejna dobra wiadomość. Pomimo wyczerpania limitu na 2016 rok nadal można skorzystać z programu. Wiele będzie zależało jednak od ustaleń z inwestorem lub deweloperem.
Nasi klienci nadal kupują mieszkania w MdM we Wrocławiu i Katowicach. Wszyscy zainteresowani mogą również liczyć na porady doradców w dziale sprzedaży dotyczące szczegółów takiego procesu zakupowego – mówi przedstawicielka Grupy Geo.
Jedną z możliwości jest ustalenie ze sprzedającym, aby poczekał na wypłatę środków z MdM-u do stycznia. Nie oznacza to jednak, że kupujący mogą być spokojni.
W puli przeznaczonej na rok 2017 znajduje się prawie 670 mln zł, ale do tej pory złożono już ponad 3 tys. wniosków wykorzystując limit w 12 proc. Sądząc po rosnącym zainteresowaniu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że limit na 2017 r. również szybko zostanie wyczerpany.  
Warto pamiętać, że już można starać się o dopłatę na rok 2018. Do dyspozycji jest łącznie 760 mln zł, a do tej pory zarezerwowano jedynie 0,12 proc.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Hotel Reymont w Łodzi zmieni się w butikowy Aiden by Best Western [WIZUALIZACJE]
Hotel Reymont położony jest w centrum Łodzi, przy ul. Legionów 81, w pobliżu Manufaktury - jednej z...
Ericsson zwiększy zatrudnienie w swoich centrach badań i rozwoju w Krakowie i Łodzi
Szwedzki koncern Ericsson zwiększa zatrudnienie w swoich centrach badań i rozwoju w Polsce, które zn...
NOYEN rozbudowuje swoją fabrykę w Lublinie i zwiększa produkcję
W najbliższych dniach rozpocznie się rozbudowa infrastruktury firmy NOYEN znajdującej się w Lublinie...
Chiński gigant inwestuje pod Wrocławiem
Chiński gigant z branży EMS zainwestuje 100 mln zł w rozbudowę swojego zakładu produkcyjnego na ter...
Tunel w ciągu Południowej Obwodnicy Warszawy gotowy. Kiedy nim pojedziemy? [FILM]
Roboty budowlane na ursynowskim odcinku drogi ekspresowej S2 węzeł Puławska - węzeł Warszawa Wilanów...
White Stone planuje wielką inwestycję na warszawskich Bielanach
Grupa White Stone zakupiła drugą część gruntów na Bielanach w sąsiedztwie Huty Warszawa, przy stacji...
Pierwsze symptomy ożywienia na wrocławskim rynku biurowym po II kwartale 2021 r.
Międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield podsumowała pierwsze półrocze 2021 roku na wrocław...
W Warszawie trwa budowa Varso Tower, najwyższego budynku w UE [FILM + ZDJĘCIA]
W centrum Warszawy przy ul. Chmielnej 73 trwa budowa Varso Tower, najwyższego budynku w Unii Europej...
Rosyjscy miliarderzy zainwestują kolejne miliony euro w budowę następnej fabryki na Dolnym Śląsku
Rosyjscy miliarderzy, właściciele koncernu Technonicol Corporation, największego w Rosji i Euro...
80 milionów euro i ponad 1000 miejsc pracy. Hiszpański Persan inwestuje pod Wrocławiem
Kolejna wielka inwestycja produkcyjna pod Wrocławiem. Hiszpańska firma Persan wybuduje we Wróblowica...