PGE realizuje kolejną wielką i ważną inwestycję. Spółka modernizuje Elektrownię Szczytowo-Pompową Porąbka-Żar – drugą co do wielkości elektrownię szczytowo-pompową w Polsce (po elektrowni Żarnowiec) i jedyną w Polsce elektrownię podziemną.
• Zbiornik górny na szczycie Góry Żar umiejscowiony w Beskidzie Małym na wysokości 751 m n.p.m., który stanowi m.in. magazyn energii dla jedynej w Polsce podziemnej Elektrowni Żar przeszedł kompleksową modernizację.
• W ramach prac konieczne było całkowite opróżnienie sztucznego zbiornika. To jednak nie koniec inwestycji. Obecnie trwają prace przygotowawcze do wymiany pierwszej z czterech pompo-turbin. Wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo i ciągłość produkcji energii elektrycznej.
• Program Kompleksowej Modernizacji Elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka-Żar zakłada modernizację części technologicznej elektrowni (wymiana 4 turbozespołów na nowe wraz z instalacjami okołoturbinowymi) oraz modernizację zbiornika górnego.
Ważna inwestycja
Modernizacja elektrowni zwiększy jej efektywność operacyjną poprzez dostosowanie hydrozespołu do możliwości długotrwałej pracy w trybie kompensacyjnym oraz zmniejszenie pracochłonności hydrozespołu i częstotliwości napraw oraz modyfikacji. Oznacza to także dostosowanie instalacji do obecnych i przyszłych potrzeb regulacyjnych i rynkowych, zapewnienie rentownej pracy elektrowni, tj. rynku mocy, rynku energii, rynku usług systemowych oraz zwiększenie sprawności.
Elektrownia Porąbka-Żar to druga co do wielkości elektrownia szczytowo-pompowa w Polsce (po elektrowni Żarnowiec) i jedyna w Polsce elektrownia podziemna. Wykorzystuje jako zbiornik dolny Jezioro Międzybrodzkie, którego zapora znajduje się w Międzybrodziu Bialskim, natomiast górny zbiornik (całkowicie sztuczny) wybudowany jest na szczycie Góry Żar.
Zadanie realizuje konsorcjum Mostostalu Warszawa i General Electric
Kontrakt z PGE Energia Odnawialna obejmuje modernizację części technologicznej oraz wymianę czterech turbin pompowych i generatorów o mocy 125 MW. Wkład Mostostalu Warszawa w realizację tego zadania jest niezwykle istotny, ponieważ modernizacja tego kluczowego dla Krajowego Systemu Elektroenergetycznego obiektu przyspieszy transformację energetyczną w Polsce oraz przedłuży okres eksploatacji elektrowni wodnej o kilka dekad.
Modernizacja części technologicznej elektrowni obejmuje modernizację układów zasilania, układów aparatury kontrolno-pomiarowej i automatyki, konstrukcji betonowych obudów silnikoprądnicy, sztolni ewakuacyjnej, układów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.
Kontrakt obejmuje wytworzenie i dostarczenie na miejsce nowych urządzeń, jak również systemów wzbudzania i sterowania. Proces montażu i uruchomienia czterech nowych bloków będzie nadzorowany przez zespół specjalistów. W ramach zadania wymienione zostaną pierścienie rozporowe oraz łopatki na nowe, zaprojektowane specjalnie dla elektrowni szczytowo-pompowej w Porąbce Żar.
Należąca do PGE Energia Odnawialna, ESP Porąbka-Żar, jest drugą co do wielkości elektrownią szczytowo-pompową w Polsce o mocy 500 MW. Odgrywa znaczącą rolę w polskiej energetyce oraz świadczy ważne usługi systemowe dla Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.
Rozpoczęcie eksploatacji czterech bloków nastąpi na początku 2028 roku.
Wynagrodzenie umowne wynosi: 1 126,61 mln zł brutto.
Elektrownia ze względu na swoje położenie jest atrakcją turystyczną, jednakże ze względu na trwający remont będzie zamknięta dla zwiedzających. Utrudnienia mogą dotyczyć bezpośredniego sąsiedztwa zbiornika górnego ESP Porąbka Żar, co nie wpływa na dostępność pozostałych atrakcji turystycznych w regionie oraz na Górze Żar, które są dostępne dla zwiedzających.