Zbliża się otwarcie 5-gwiazdkowego Hotelu Zamek w krakowskich Przegorzałach Foto: Zygmunt Put Zetpe0202 - CC BY-SA 4.0.pl / Wikimedia Commons - pl.wikipedia.org, / Zdjęcie z 2013 roku

Zbliża się otwarcie 5-gwiazdkowego Hotelu Zamek w krakowskich Przegorzałach

Orzech
Orzech
REKLAMA

W drugim kwartale 2023 r. planowane jest otwarcie nowego, 5-gwiazdkowego Hotelu Zamek, znajdującego się w krakowskich Przegorzałach, zaledwie 5 km od centrum Krakowa. Obiekt, w którym funkcjonować będzie hotel, to wybudowany w czasie II wojny światowej budynek w Przegorzałach, jedno z niewielu dzieł architektury III Rzeszy w Krakowie.

Aktualnie trwa generalny remont budynku i prace adaptacyjne, aby przekształcić dawne wnętrza na hotel w najwyższym, 5-gwiazdkowym standardzie. W części hotelowej znajdzie się 37 pokoi, w tym 29 pokoi typu Comfort, 5 pokoi typu Superior, 2 pokoje typu Suite oraz apartament. Pokoje na parterze będą miały wyjście na prywatne tarasy. W jednym z pokoi typu Suite i w apartamencie oprócz łazienki zaprojektowano przy oknie dodatkową wannę w pokoju, z pięknym widokiem na otoczenie Zamku. Każdy z pokoi będzie miał indywidualny charakter, co oznacza, że każdy pokój będzie inny.

Materiały inwestora
Materiały inwestora
Materiały inwestora
Materiały inwestora

W Zamku, na pierwszym piętrze, zaplanowany został wyjątkowy apartament, który będzie połączony klatką schodową, prowadzącą bezpośrednio do sali VIP. Apartament będzie posiadał prywatne, oddzielne wejście, dzięki czemu może być całkowicie oddzielony od części hotelowej.

Materiały inwestora
Materiały inwestora

W części hotelowej znajdzie się także Sala Balowa wraz tarasami widokowymi. Oprócz tego w obiekcie powstanie także dwupoziomowa restauracja i SPA, w skład którego wejdą: basen, sauny, jacuzzi oraz gabinety zabiegowe. Ta część jest zlokalizowana na poziomie -1, a dzięki kaskadowemu położeniu Zamku ze SPA będzie wyjście na taras widokowy. Strefa relaksu jest zaprojektowana w taki sposób, aby była miejscem odpoczynku, rozluźnienia i wyciszenia.

Materiały inwestora
Materiały inwestora
Materiały inwestora
Materiały inwestora

W pierwszym etapie zostanie uruchomiona kawiarnia oraz bar na tarasach i arkadach Zamku. W kolejnym etapie – restauracja oraz Sala Balowa. Inwestorem jest krakowska spółka ZR Hotele.

W skład kompleksu Wzgórze Zamkowe wchodzi również Forest Hotel, który znajduje się zaledwie 200 metrów od Zamku. Budynek sąsiaduje z nieco starszą Willą Baszta – półokrągłą budowlą w kształcie baszty, wzniesioną pod koniec lat 20. XX wieku, jako dom własny, przez Adolfa Szyszko-Bohusza (który był także pierwszym właścicielem tego obiektu), a zainspirowaną prawdopodobnie rotundą św. Feliksa i Adaukta.

Lokalizacja:

Materiały inwestora
Materiały inwestora
REKLAMA

Historia obiektu:

Prawdopodobnie w połowie 1941 roku rozpoczęto pracę nad projektem obecnego zamku, który datowany jest na 1 października 1941 roku. Inicjatorem budowy obiektu był baron Otto von Wächter. Budowę rozpoczęto w 1942 roku, jednak po wyjeździe Wächterów do Lwowa (gdyż 1 lutego Otto von Wächter objął stanowisko gubernatora dystryktu galicyjskiego) budynek stał opuszczony aż do 19 listopada 1943 roku, kiedy podczas wizyty Heinricha Himmlera w Krakowie został mu on podarowany przez Hansa Franka właśnie z pierwotnym przeznaczeniem, tj. na sanatorium dla esesmanów.

Pod koniec wojny mieścił się tutaj szpital, a po jej zakończeniu rodzina Bohuszów starała się o odzyskanie nieruchomości, ale bezskutecznie.

W 1952 r. cały kompleks zajął Instytut Badawczy Leśnictwa podlegający Ministerstwu Leśnictwa. W 1973 r. podjęto decyzję o umieszczeniu w nim Instytutu Badań Polonijnych UJ, który zajmował wybudowany nieopodal kompleks (Kolegium Polonijne im. Kazimierza Pułaskiego).

Zamek był siedzibą dwóch instytucji Uniwersytetu Jagiellońskiego, tj. Instytutu Europeistyki[8] i Centrum Badań Holocaustu.

Zdjęcie zamku z 2013 roku:

Foto: Zygmunt Put Zetpe0202 - CC BY-SA 4.0.pl  / Wikimedia Commons - pl.wikipedia.org
Foto: Zygmunt Put Zetpe0202 - CC BY-SA 4.0.pl / Wikimedia Commons - pl.wikipedia.org

Zdjęcia zamku z 2017 roku:

fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż

Zdjęcie zamku z 2021 roku:

facebook.com/ZamekwPrzegorzalach/
facebook.com/ZamekwPrzegorzalach/

Komentarze (2)

Napisz komentarz
Ja.nr2(gość)
Zapomnieliście dodać, że Otto Wachter był szefem dystryktu... SS, odpowiedzialnym (upamiętniony na "pięknych" zdjęciach) za jeden z pierwszych masowych mordów w krakowskiem (Uzbornia Bochnia). Wytykanie mu baronostwa jest tutaj nie na miejscu.  Do budowy tego przybytku wykorzystywano ornamenty i inne piękne elementy ze zdewastowanego bezmyślnie przez Niemców pięknego kościoła pokarmelitańskiego w Nowym Wiśniczu (więzienie od XVIII wieku).  Przy okazji sprofanowaniu też leżących tam Lubomirskich (lepiej niż baroni, bo książęta!). Miejsce ładne, ale nie ma się co chwalić założycielami....
Ja(gość)
To "senatorium" to był dom publiczny.
REKLAMA