Baltic Park Molo z najbardziej zielonymi hotelami w Polsce

Baltic Park Molo z najbardziej zielonymi hotelami w Polsce

zachodniopomorskie
REKLAMA

Zdrojowa Invest certyfikuje swoją flagową inwestycję w międzynarodowym systemie Leadership in Energy and Environmental Design (LEED). Baltic Park Molo w Świnoujściu będzie pierwszym kompleksem hotelowym w Polsce budowanym zgodnie z surowymi wytycznymi amerykańskiego certyfikatu.

 

Zdrojowa Invest podjęła decyzję o rozpoczęciu procesu certyfikacji części hotelowych kompleksu Baltic Park Molo i projekt został zarejestrowany do certyfikacji LEED. Jest to pierwszy w Polsce hotel zaprojektowany i budowany od podstaw zgodnie z wymaganiami LEED. Ten największy na Wybrzeżu kompleks hotelowo-rekreacyjny powstający z myślą o gościach oczekujących luksusu będzie jednocześnie w minimalnym stopniu oddziaływać na środowisko naturalne. Pewnym wyzwaniem były wymogi kategoryzacyjne, które należało uwzględnić projektując 5-gwiazdkowy hotel. Architekci skoncentrowali się na zrównoważonym zagospodarowaniu terenu; efektywności zużycia wody, energii, materiałów i zasobów naturalnych oraz jakości środowiska wewnętrznego. W rezultacie powstanie budynek ekologiczny, odpowiedzialny oraz spełniający najwyższe standardy w zakresie ochrony środowiska i jakości użytkowania. Otwarcie pierwszego 5-gwiazdkowego hotelu z Aquaparkiem i promenadą zaplanowano na 2016 rok, a całego kompleksu z drugim hotelem i molo do 2020 roku.


Prowadzeniem procesu certyfikacji LEED dla kompleksu Baltic Park Molo zajmuje się arch. Rafał Schurma – Prezes Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, wykładający na Uniwersytecie Harvard’a.


– „Nowoczesna architektura to wyróżnik naszych hoteli. Dlatego tak ważnym dla nas jest połączenie dobrego projektu z lokalnymi elementami przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska naturalnego, a umożliwi nam to certyfikat LEED. Przyszłość należy do budynków pasywnych i takim będzie powstający Baltic Park Molo” – podsumował Jan Wróblewski, Członek Zarządu Zdrojowa Invest.

 

REKLAMA

Parametry wyróżniające Baltic Park Molo

Intuicyjna edukacja ekologiczna realizowana poprzez „green building tour” oraz widoczne gołym okiem rozwiązania prośrodowiskowe, jak w 50% zielone dachy czy lokalna roślinność.

Komfort użytkowników przyjazny środowisku: stanowiska ładowania samochodów elektrycznych, udogodnienia dla rowerzystów w postaci parkingów rowerowych, przebieralni i prysznicy.

Zielona inteligencja to przede wszystkim zaawansowany technologicznie system zarządzania budynkiem, wysoka efektywność armatury sanitarnej (ok. 50% oszczędność wody pitnej w stosunku do budynków standardowych wg EPA) oraz wykorzystanie wody deszczowej do nawadniania terenu ukrytym systemem drenaży.

W Polsce obecnie jedynie 29 budynków może pochwalić się certyfikatem LEED – są to głównie wysokiej klasy biurowce, a wkrótce dołączy do nich Baltic Park Molo.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA